Wikibiopedia

 

Salome Goldman

Salome Goldman (także Salka Goldmann; ur. 30 maja 1870 r. w Płocku, Kraj Nadwiślański, Imperium Rosyjskie; zm. po czerwcu 1942 r. w getcie Theresienstadt) - austriacka pedagog i założycielka szkół.

Życie i twórczość

Salome Goldman studiowała edukację w Gdańsku i historię na Uniwersytecie w Lipsku pod kierunkiem Karla Lamprechta. Otrzymała licencję na nauczanie w szkołach średnich w Prusach, a w 1900 r. obroniła doktorat na Uniwersytecie w Zurychu na podstawie rozprawy "Danziger Verfassungskämpfe unter polnischer Herrschaft". Jako członkini (Pierwszego) Wiedeńskiego Klubu Kobiet poznała Yellę Hertzkę.

Goldman założyła prywatną szkołę Lyceale w wiedeńskiej dzielnicy Cottage w 1903 roku. Początkowo uczyła w prywatnym mieszkaniu przy Kreindlgasse 3, zanim Hertzka zapewnił szkole nowo wybudowany dom przy Gymnasiumstraße 79 w 1905 roku. W 1905 r. Goldman uzyskała prawo do publicznego otwarcia "Cottage Lyceum", co oznaczało, że musiała przekazać kierownictwo mężczyźnie. Jej uczennicami były Hilde Koplenig, Sophie i Anna Freud, która sama uczyła w szkole w latach 1917-1920. W 1910 roku szkoła liczyła około 200 uczniów. W roku szkolnym 1913/1914 Goldmann po raz pierwszy utworzyła klasy modernizacyjne. W 1921 r. została zmuszona do zamknięcia szkoły z powodu trudności finansowych. Stowarzyszenie na rzecz zachowania szkoły średniej dla dziewcząt w Döbling, założone przez rodziców i nauczycieli, było w stanie zapewnić przetrwanie szkoły. Kiedy w 1938 r. szkoła została upaństwowiona, obecnie Billrothgymnasium, była trzecią co do wielkości szkołą dla dziewcząt w Austrii. Goldman uczyła historii, geografii, filozofii i języka niemieckiego. Prowadziła kursy z zakresu edukacji i historii kultury oraz wygłaszała wykłady. Oprócz esejów edukacyjnych napisała książkę o wiedeńskim Kahlenbergu.

Salome Goldman zmarła w getcie Theresienstadt w 1942 roku.

Pisma

Jako Salka Goldmann:

Danziger Verfassungskämpfe unter polnischer Herrschaft. (Leipzig studies in the field of history.) Teubner, Lipsk 1900.

Z Kahlenbergu. Publikacja własna, Wiedeń 1932.

Zobacz także

Eugenie Schwarzwald

Literatura

Goldman, Salome (Salka). W: Austriacki słownik biograficzny 1815-1950 (ÖBL). Tom 2, Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, Wiedeń 1959, s. 23 f. (linki bezpośrednie na s. 23, s. 24).

Ilse Korotin (red.): Goldman, Salome. W: biografiA. Encyclopaedia of Austrian Women. Tom 2, Böhlau Verlag, Wiedeń 2016.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności