Wikibiopedia

 

Elizabeth Czerczuk

Elizabeth Czerczuk (* we Wrocławiu) jest polsko-francuską aktorką, tancerką, reżyserką i dyrektorką teatru.

Czerczuk studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych), a od 1991 roku kontynuowała naukę jako stypendystka państwa francuskiego w Conservatoire national supérieur d'art dramatique u Daniela Mesguicha, Philippe'a Adriena i Jean-Pierre'a Vincenta. Uczęszczała również do szkoły pantomimy Marcela Marceau i ukończyła szkolenie w Comédie-Française w produkcjach Mesguicha i Karine Saporty. W Polsce występowała pod pseudonimem

W 1992 roku założyła własny zespół, z którym wystawiła m.in. Le Cri d'Ophélie (na podstawie Etiudy o Hamlecie Stanisława Wyspiańskiego), Matkę Stanisława Ignacego Witkiewicza i Dziady Adama Mickiewicza (na 200-lecie jego urodzin w 1998 roku). Po śmierci Henryka Tomaszewskiego, w 2001 roku objęła dyrekcję jego teatru pantomimy we Wrocławiu.

W ramach programu Komisji Europejskiej Kultura 2007-2013 prowadziła projekt Homme@Home, l'Homme face aux éléments, w którym uczestniczyli Carolyn Carlson, Pénélope Iliaskou, Hassan Kouyaté i Karine Saporta. W 2016 roku rozpoczęła pracę w Société de Curiosités. Od 2013 roku jest właścicielką Théâtre Laboratoire Elizabeth Czerczuk.

Źródła

Théâtre Elizabeth Czerczuk - Biografia

Teatr online - Elizabeth Czerczuk

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności