Wikibiopedia

 

Lena Jedwab-Rozenberg

Lena Jewab-Rozenberg (* 30 listopada 1924 w Białymstoku; † 15 lutego 2005 w Paryżu) była polsko-francuską pisarką żydowskiego pochodzenia, która podczas II wojny światowej została ewakuowana do Udmurcji, gdzie napisała obszerny dziennik w języku jidysz.

Życie

Lena Jewab-Rozenberg urodziła się jako Leja Jedwab w Białymstoku w północno-wschodniej Polsce. Była najstarszą córką Freyde Rive Ryba i Leiba Jedwaba; jej młodsze rodzeństwo nosiło imiona Sore i Moyshe. Leja uczęszczała do szkoły prowadzonej przez Centrale Jidisze Szul-Organizacje (CISzO), której celem było promowanie świeckiej kultury żydowskiej opartej na ideałach socjalistycznych. To właśnie tam rozbudził się jej entuzjazm dla ojczystego języka jidysz.

W czerwcu 1941 r. wyjechała z okupowanego przez Sowietów Białegostoku do Druskenik na Litwie, która w tym czasie była częścią Związku Radzieckiego jako Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka, aby opiekować się dziećmi na obozie wakacyjnym. Tam zaskoczyła ją niemiecka inwazja na Związek Radziecki. Ponieważ połączenia transportowe zostały zniszczone, nie mogła wrócić do domu. Zamiast tego została przewieziona do Sarapulu w Udmurcji, niedaleko Uralu, gdzie mieszkała w domu dziecka.

Przeniesienie do miejsca oddalonego o około 2300 kilometrów od jej rodzinnego miasta uratowało jej życie, ale odcięło ją od wszelkich kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. Po około trzech miesiącach dom dziecka został przeniesiony z miasta Sarapul do odległej wioski Karakulino. Lena pozostała tam przez dwa lata, uczęszczając do szkoły, aż ukończyła 10 klasę, co było warunkiem wstępnym do studiów uniwersyteckich. Po ukończeniu szkoły pracowała w kolektywnym gospodarstwie rolnym, aby zarobić na życie i zaoszczędzić na studia. Ze względu na doskonałe wyniki w nauce, w 1943 r. została przyjęta na Państwowy Uniwersytet Techniczny w Moskwie. Studiowała tam najpierw kierunki techniczne, a później języki i literaturę. Pracowała również jako tłumaczka w polskiej ambasadzie w dziale zajmującym się obywatelami polskimi, którzy w czasie wojny zostali zesłani do sowieckich obozów pracy.

Po wyzwoleniu Białegostoku spod rządów narodowych socjalistów Lena natychmiast próbowała skontaktować się z rodziną i przyjaciółmi, ale dowiedziała się, że nikt jeszcze nie żyje. Członkowie jej rodziny zostali zamordowani w obozie zagłady w Treblince.

Dlatego zdecydowała się pozostać w Związku Radzieckim. Kiedy jednak jesienią 1947 r. rozpoczęły się tam zainicjowane przez Stalina prześladowania żydowskich pisarzy, intelektualistów i polityków, wróciła do Polski i kontynuowała studia na Uniwersytecie Łódzkim. Poznała Szulima Rozenberga, zwolennika Powszechnej Żydowskiej Ligi Robotniczej (Bund), i poślubiła go 27 grudnia 1947 r. Ze względu na rosnącą presję na Bund, aby rozwiązał się w Komunistycznej Partii Polski, młoda para uciekła z Polski w sierpniu 1948 r. i ostatecznie przybyła do Paryża, gdzie dwa miesiące później urodził się ich syn Samuel. Na początku lat 50. ona i jej mąż zachorowali na gruźlicę i przez długi czas musieli przebywać w sanatoriach. Prowadzili warsztat krawiecki i ostatecznie byli w stanie poprawić swoją sytuację finansową. Ich córki Flore i Dorothée urodziły się w 1957 i 1963 roku. Lena Jedwab-Rozenberg była bardzo aktywna w życiu kulturalnym jidysz w Paryżu. Recytowała wiersze w jidysz i wraz z profesorem Yitskhokiem Niborskim produkowała kasety magnetofonowe do nauki jidysz. Zmarła w Paryżu w 2005 r. po długiej chorobie, jej mąż Szulim dziesięć lat później. Na jej cześć sala w Domu Kultury Jidysz w Paryżu została nazwana Salle Rozenberg.

Dziennik

Lena, jak nazywała siebie w Rosji, rozpoczęła swój dziennik 8 października 1941 r. w Karakulino; ostatni wpis dokonała 6 września 1944 r. w Moskwie. "Dziś jestem jeszcze uczennicą dziesiątej klasy szkoły średniej i dorastam w domu dziecka. Dziś muszę się uczyć, czytać, zdobywać wiedzę i obserwować życie, aby za osiem lub dziewięć miesięcy móc samodzielnie wyruszyć do walki, którą chcę wygrać" - zanotowała 29 listopada 1942 r. z okazji swoich 18. urodzin. Marzyła o studiach w Moskwie. W swoim dzienniku opisała zewnętrzne i wewnętrzne zmagania, które musiała przejść, aby osiągnąć swój cel. Z perspektywy polskiego Żyda, który ledwo uniknął zagłady, stworzyła również obraz życia na terenach rosyjskiej prowincji, które nie zostały zajęte przez Wehrmacht podczas II wojny światowej.

Wydania

Fragmenty dziennika Leny Jedwab w: Wolf Kaiser (red.): Der papierene Freund. Pamiętniki żydowskich dzieci i młodzieży o Holokauście. Metropol, Berlin 2022, ISBN 978-3-86331-640-2, s. 515-539.

1945-1941 - פון הײם צו נע-ונד: מלחמה-טאגבוך[Fun heym tsu na-ṿenad. milḥome-ṭogbukh, 1941-1945], Grou-Radenez & Associés, Pariz 1999.

Dziewczyna z dwoma krajobrazami. The Wartime Diary of Lena Jedwab 1941-1945. tłumaczenie z jidysz Solon Beinfeld, przedmowa Irena Klepfisz, wstęp Jan T. Gross, Holmes & Meier, New York [et al.]: 2002, ISBN 978-0-8419-1427-8.

Sans feu ni lieu. Carnets d'Errance 1941-1945, Cerf, Paryż 2012, ISBN 978-2-2040-9749-9.

От дома к скитаниям: дневник военных лет 1941-1945 [From Home on Hikes: War Diary 1941-1945], Knizhniki, Moskwa 2019, ISBN 978-5-9953-0641-2.

Literatura

Albert Kaganovitch: Żydowscy uchodźcy w sowieckim wnętrzu w czasie wojny. University of Wisconsin Press, Madison, Wisconsin 2022, ISBN 978-0-299-33450-5

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności