Wikibiopedia

 

Helena Oleska

Helena Jadwiga Oleska (z domu Helena Jadwiga Bulikowska, zamężna Misky, pseudonim Elena Palmy; * 15 lipca 1875 we Lwowie; † 16 maja 1969 w Krakowie) była polską śpiewaczką operową (mezzosopran) i nauczycielką śpiewu.

Oleska studiowała śpiew w Dreźnie u Adeline de Paschalis Souvestre, zadebiutowała jako śpiewaczka operowa w 1900 roku i występowała z wielkim sukcesem w Teatro Nacional de São Carlos w Lizbonie, w Mediolanie i Modenie pod pseudonimem Elena Palmy. Po ślubie z notariuszem Aleksandrem Misky wróciła do Lwowa.

Dopiero w sezonie 1905-06 kontynuowała karierę sceniczną w Operze Lwowskiej, już pod pseudonimem Oleska, śpiewając m.in. Amneris w Aidzie Giuseppe Verdiego, Jadwigę w Strasznym zamku Stanisława Moniuszki, Ortrudę w Lohengrinie Wagnera, Magdalenę w Rigoletcie i tytułową rolę w Samsonie i Dalili Camille'a Saint-Saënsa. Na koncercie z kompozytorem Władysławem Żeleńskim w Krakowie w 1906 roku zaśpiewała fragmenty jego opery Stary baśń.

Oprócz pracy w Operze Lwowskiej, która trwała do 1909 r., odniosła sukces w Operze Warszawskiej w sezonie 1907-08 w takich rolach jak Herodiada w Salome Straussa, Fricka w Walkirii Wagnera i tytułowa rola w Carmen Bizeta. W latach 1907-1910 często występowała z orkiestrą Filharmonii Warszawskiej, a w sezonie 1909-10 ponownie w Operze Warszawskiej.

W 1910 r. otworzyła szkołę śpiewu we Lwowie, której poświęciła się całkowicie po odejściu ze sceny operowej w 1912 r. Po 1945 r. uczyła śpiewu w Krakowie, a śpiewak operowy Andrzej Hiolski był jej przybranym synem, a jej córka Felicja Misky również rozpoczęła karierę śpiewaczki.

Źródła

Teatr w Polsce - Helena Oleska

Encyklopedia Teatru Polskiego - Helena Oleska

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności