Wikibiopedia

 

Joanna Borowska-Isser

Joanna Borowska-Isser (ur. 10 października 1959 w Warszawie) - polsko-austriacka śpiewaczka kameralna (sopran), pedagog muzyczny i profesor uniwersytecki śpiewu.

Kariera

Borowska-Isser studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie u Ady Sari, a po uzyskaniu tytułu magistra sztuki w 1980 roku pracowała w studiu operowym Wiedeńskiej Opery Państwowej do 1982 roku.

W latach 1982-1993 była solistką Opery Wiedeńskiej i występowała gościnnie na międzynarodowych scenach operowych, gdzie pracowała ze znanymi dyrygentami, takimi jak Claudio Abbado, Christoph von Dohnányi, Nikolaus Harnoncourt, Herbert von Karajan, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Georges Prêtre, Horst Stein i Sir Georg Solti.

Od 1993 roku pracowała jako niezależna artystka podczas wydarzeń operowych i koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Japonii. Występowała w Wiedniu, Monachium, Hamburgu, Frankfurcie nad Menem, Berlinie, Bonn, Mannheim, Pittsburghu, Mexico City, Buenos Aires, Tokio, Seulu, Zurychu, Bernie, St. Gallen, Barcelonie, Bilbao, Madrycie, Tuluzie, Rzymie i Florencji. Piosenkarka występowała również na różnych festiwalach, takich jak Festiwal w Salzburgu, Festiwal w Bregencji, Festiwal

Maggio Musicale Fiorentino we Florencji, Festiwal Wiedeński, Karynckie Lato i Wratislavia Cantans we Wrocławiu.

Joanna Borowska-Isser mieszka w Grazu, gdzie od 2001 roku jest profesorem na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych. Starała się przekazywać swoje doświadczenie sceniczne i promować młode talenty na lekcjach śpiewu. Przeszła na emeryturę w 2017 roku.

Repertuar (wybór)

Marzelline w Fideliu Ludwiga van Beethovena

Iphigénie w Iphigénie en Aulide Christopha Willibalda Glucka

Nedda w Pagliacci Ruggero Leoncavalla

Fiordiligi w Così fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta

Pamina w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusza Mozarta

Donna Anna w Don Giovannim Wolfganga Amadeusza Mozarta

Ilia w Idomeneo Wolfganga Amadeusza Mozarta

Mimi w Cyganerii Giacomo Pucciniego

Maria w Sprzedanej narzeczonej Bedřicha Smetany

Piąta pokojówka w Elektrze Richarda Straussa

Gerhilde w Walkirii Richarda Wagnera

Clarissa w Trzech Pintach Carla Marii von Webera

Nagrody

1990: Tytuł zawodowy "Kammersängerin"

1998: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Literatura

Piotr Szalsza: Joanna Borowska-Isser. W: Austriacki słownik muzyczny. Online edition, Vienna 2002 ff., ISBN 3-7001-3077-5; printed edition: Volume 1, Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, Vienna 2002, ISBN 3-7001-3043-0.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności