Wikibiopedia

 

Harald Lesch

Harald Lesch (* 28 lipca 1960 r. w Giessen) - niemiecki astrofizyk, filozof przyrody, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny i narrator audiobooków. Jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium i wykładowcą filozofii przyrody w Wyższej Szkole Filozoficznej w Monachium.

Życie

Lesch dorastał jako syn rodziny karczmarzy w dzielnicy Nieder-Ohmen w gminie Mücke w Hesji. Jego ojciec był elektrykiem wysokiego napięcia. Po ukończeniu szkoły im. Theo Kocha w Grünbergu w 1978 r. Lesch studiował fizykę i filozofię jako przedmiot dodatkowy, najpierw na Uniwersytecie Justusa Liebiga w Gießen, a następnie na Uniwersytecie Rheinische Friedrich Wilhelms w Bonn, gdzie w 1984 r. ukończył studia dyplomowe pracą na temat "Interakcji wiatru słonecznego z ośrodkiem międzygwiazdowym". Tam też w 1987 r. obronił doktorat, którego tematem była nieliniowa plazma w aktywnych jądrach galaktyk, napisana w Instytucie Radioastronomii Maxa Plancka (MPIfR). W latach 1988-1991 Lesch był asystentem naukowym w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl. W latach 1991-1995 pracował jako asystent naukowy w MPIfR w Bonn. W 1992 r. Lesch był profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Toronto. W 1994 r. habilitował się na Uniwersytecie w Bonn pracą na temat Galactic Dynamics and Magnetic Fields.

Harald Lesch ma dorosłego syna z pierwszego małżeństwa, który pracuje jako inżynier ds. energii odnawialnej. Od sierpnia 2020 r. jest żonaty z Cecilią Scorzą (* 1961 w Hamburgu), która jest doktorem astronomii. Lesch jest, według własnego oświadczenia, "protestantem od czubka głowy do stóp". Dla niego nauka i religia nie są sprzeczne: "Świat musi być czymś więcej niż tylko rzeczami mierzalnymi". Zapytany w jednym z talk show, czy Lesch wierzy w Boga, odpowiedział: "Tak, osobiście jestem przekonany, że wszechświat jest przeniknięty zasadą stwórczą".

Praca

Od 1995 r. Lesch jest profesorem astrofizyki w Katedrze Astronomii i Astrofizyki - Astronomii Obserwacyjnej i Eksperymentalnej przy Obserwatorium Uniwersyteckim Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium. Wykłada również filozofię przyrody w Wyższej Szkole Filozoficznej w Monachium. Jego główne obszary badań to fizyka plazmy kosmicznej, czarne dziury i gwiazdy neutronowe. Jest recenzentem w dziedzinie astrofizyki w Niemieckiej Fundacji Badawczej (DFG) oraz członkiem Astronomische Gesellschaft. Jest również autorem literatury faktu.

Lesch jest najbardziej znany ze swoich występów w telewizji, najpierw jako prezenter serialu alfa-Centauri, który był emitowany w latach 1998-2007. To z kolei przerodziło się w jego obecność w mediach, w telewizji i radiu. Typowe dla jego stylu prezentacji w obu mediach jest to, że wygłasza wykład sam (zazwyczaj 15-minutowy) lub prowadzi dialog z rozmówcą. W ten sposób stara się przybliżyć słuchaczom skomplikowane zagadnienia naukowe i filozoficzne.

Od 2005 r. Harald Lesch regularnie publikuje książki lub wkłady do książek wraz z historykiem nauki Haraldem Zaunem, takie jak bestseller Die kürzeste Geschichte allen Lebens (Najkrótsza historia wszelkiego życia).Od 2014 r. Harald Lesch jest również zaangażowany w prace rady doradczej Fundacji Edukacyjnej Heraeus; od października 2015 r. jest członkiem Bawarskiej Rady Klimatycznej.

Według danych Scopus w 2021 r. Lesch ma h-index wynoszący 26.

Występy w telewizji

W 1994 r. Lesch uczestniczył wraz z Rangą Yogeshwarem, Illobrandem von Ludwigerem i Heinzem Rohde w programie "UFO: Gibt sie wirklich?" prowadzonym na żywo przez Petera Gattera w ARD w Hamburgu. Dyskusję wywołał kontrowersyjny film dokumentalny Heinza Rohde UFO... i one istnieją!

BR-alfa

Lesch rozpoczął swoją karierę medialną w BR-alpha, początkowo w alpha-Centauri (1998-2007), gdzie zajmował się tematami z dziedziny astrofizyki. Później pojawiły się inne produkcje tego samego nadawcy: w Lesch & Co. (2001-2006) i Denker des Abendlandes (Myśliciele Zachodu) (od 2005), rozmawia na tematy filozoficzne z zaprzyjaźnionym z nim profesorem filozofii Wilhelmem Vossenkuhlem. Alpha to Omega (2003-2008) podejmowała tematy z pogranicza religii i nauk przyrodniczych w rozmowie Lescha z katolickim teologiem Thomasem Schwartzem.

Z okazji Roku Einsteina 2005 BR-alpha wyemitowała ośmioodcinkowy serial Fizyka Alberta Einsteina, w którym w każdym odcinku Lesch przedstawiał jedno odkrycie naukowe Alberta Einsteina i wyjaśniał jego znaczenie. Od sierpnia 2007 r. BR-alfa emituje 16-odcinkowy cotygodniowy program "4 żywioły", który dotyczy natury świata i obejmuje zarówno aspekty naukowe, jak i kulturowo-historyczne. BR-alpha rozpoczęła w 2007 r. serię LeschZug, w której Lesch miał wyrazić swoją opinię na aktualny temat podczas jazdy monachijskim metrem. Powstał jednak tylko jeden odcinek, w którym mówił o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatu.

SciFi

Dla płatnego kanału telewizyjnego SciFi Lesch dokonał w 2006 r. rozróżnienia między naukowymi i fikcyjnymi elementami Star Treka w serii wykładów Star Trek - Science vs. Fiction, składającej się z 15 odcinków. Od kwietnia do końca 2007 r. Lesch prowadził cotygodniowy 5-minutowy program sci xpert - Lesch's Universe for SciFi, w którym odpowiadał na pytania widzów dotyczące wykonalności koncepcji science fiction (np.: Jak realistyczne są wielkie statki kosmiczne z Dnia Niepodległości?), ale także poruszał tematy czysto naukowe (np.: Czym jest grawitacja?) w tradycji alfa-Centauri. W sumie wyprodukowano 35 odcinków.

ZDF i ZDFneo

Od września 2008 r. prowadzi program "Abenteuer Forschung" na antenie ZDF. Zastąpił on Joachima Bublatha, który prowadził ten program przez wiele lat. Do odcinka Drillen oder Chillen? Der Weg zum Superkind otrzymał Bawarską Nagrodę Telewizyjną w 2012 roku. W 2014 r. zmieniono nazwę serialu na Leschs Kosmos (nie mylić z poprzednikiem o tej samej nazwie serialu Frag den Lesch na ZDFneo).

Aby zainaugurować Międzynarodowy Rok Astronomii 2009, poprowadził na antenie ZDF dwuipółgodzinny program specjalny Wie das Licht in die Welt kam: die Lange Nacht mit Harald Lesch (Jak światło pojawiło się w świecie: Długa noc z Haraldem Leschem), w którym - pomiędzy nagranymi filmami dokumentalnymi - przeprowadził rozmowy z artystą kabaretowym Christophem Süßem, fizykiem Güntherem Hasingerem i teologiem Thomasem Schwartzem.

Od 2009 r. Lesch - również jako następca Joachima Bublatha - prowadzi na antenie ZDF serial Terra-X Faszination Universum. W 2017 roku Lesch zaprezentował trzyczęściową serię Terra-X Der große Anfang. 500 lat reformacji. W następnym roku poprowadził dwuczęściowy serial Terra-X Unsolved Cases in Archaeology.

W latach 2010-2017 Lesch był gospodarzem ćwierćgodzinnego programu Leschs Kosmos na kanale ZDFneo, który w 2013 r., wraz z rozpoczęciem drugiego sezonu, został przemianowany na Frag den Lesch. Seria ta dała początek kanałowi wideo Terra X Lesch & Co na YouTube, produkcji ZDF we współpracy z objektiv media. W 2016 roku Lesch odniósł się do stwierdzeń zawartych w manifeście wyborczym Alternatywy dla Niemiec, negujących globalne ocieplenie spowodowane przez człowieka, i obalił je. W rezultacie zwolennicy AfD pisali do niego nienawistne listy i złożyli skargę na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium, gdzie Lesch wykłada jako profesor. Szczególnie ostro zaatakowali go przedstawiciele EIKE, stowarzyszenia zajmującego się negowaniem zmian klimatycznych i walką z ochroną klimatu. Lesch zareagował odcinkiem Terra-X poświęconym psychologii nienawiści, w którym badał motywacje stojące za takimi atakami.W 2018 roku Lesch był gościem 33. odcinka Die Anstalt. Tematem było globalne ocieplenie i sposoby radzenia sobie z nim przez społeczeństwo.

Nagrody

1988: Medal Otto Hahna Towarzystwa Maxa Plancka za rozprawę doktorską

1994: Nagroda Bennigsena-Foerdera kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii (75 000 euro): "Ogrzewanie galaktycznych obłoków o dużej prędkości przez rekoneksję magnetyczną".

2004: Nagroda za dziennikarstwo naukowe Fundacji Grütera (10 000 euro)

2005: Communicator Prize - nagroda naukowa DFG i Stowarzyszenia Wspierania Nauki i Humanistyki w Niemczech (50 000 euro): za występy w telewizji i publikacje

2005: Medal za dziennikarstwo naukowe Niemieckiego Towarzystwa Fizycznego

2009: Złoty Medal "Bene Merenti de Astronomia Norimbergensi" Norymberskiego Towarzystwa Astronomicznego

2009: Niemiecka Nagroda IQ Stowarzyszenia Mensa w Niemczech: za doskonałą moderację różnych popularnonaukowych programów telewizyjnych i wypowiedzi

2009: Nagroda im. Brunona H. Bürgela

2009: Palacz Fajki Roku (laudację odebrał muzyk Stephan Sulke)

2011: 15 marca 2011 r. członek honorowy Naturforschende Gesellschaft zu Emden: w uznaniu zasług w upowszechnianiu wiedzy naukowej wśród szerokiej publiczności

2011: Członek honorowy Towarzystwa Fizycznego we Frankfurcie nad Menem

2012: Nauczyciel akademicki roku (Niemieckie Stowarzyszenie Uniwersytetów)

2012: Nagroda Telewizji Bawarskiej jako prezenter programu Abenteuer Forschung: Drillen oder Chillen? Droga do superdziecka

2012: Medal Urania za "wyjątkowe zaangażowanie w edukację naukową".

2016: Bawarski Medal Konstytucyjny w kolorze srebrnym

2017: Medal Lorenza Okena Niemieckiego Towarzystwa Przyrodników i Lekarzy (GDNÄ)

2018: Niemiecka Nagroda Telewizyjna w kategorii "Najlepszy Infotainment".

2018: Nagroda Cicero Speaker

2019: Bawarski Order Zasługi

2019: Nagroda Hannsa Joachima Friedrichsa

2020: Niemiecka Nagroda Telewizyjna w kategorii najlepszy system informacyjno-rozrywkowy

2020: Bawarska Nagroda Książkowa - Nagroda Honorowa Prezydenta Ministrów Bawarii

2020: Odznaka honorowa Niemieckiego Towarzystwa Fizycznego

Pisma

z Jörnem Müllerem:

Wielki Wybuch, Akt II. Na tropach życia w kosmosie. Bertelsmann, Monachium 2003, ISBN 3-570-00776-6.

Kosmologia dla bystrych umysłów. Ciemne strony wszechświata. Goldmann, Monachium 2006, ISBN 3-442-15382-4.

Czy wiesz, ile jest gwiazd? Jak światło przychodzi na świat. C. Bertelsmann, Monachium 2008, ISBN 978-3-570-01054-9.

Gwiazdy. Wydanie papierowe książki Czy wiesz, ile jest gwiazd? Goldmann, Monachium 2011, ISBN 978-3-442-15643-6.

Sternstunden des Universums. O tańczących planetach i kosmicznych płytach. C. Bertelsmann, Monachium 2011, ISBN 978-3-570-10075-2.

Książka audio: Kosmologia dla pieszych. Komplett-Media, Monachium/Grünwald 2001, ISBN 3-8312-6067-2.

Książka audio: Sternstunden des Universums. Lagato Verlag e.K., Monachium 2012, ISBN 978-3-942748-22-3.

Audiobook: Gwiazdy. Lagato Verlag e.K., Leipzig 2012, ISBN 978-3-942748-33-9.

Kosmologia dla pieszych. Podróż przez wszechświat. Uaktualnione i rozszerzone nowe wydanie. Goldmann, Monachium 2014, ISBN 978-3-442-15817-1.

z Quot-Team: Physik für die Westentasche. Piper, Monachium i Zurych 2003, ISBN 3-492-04542-1.

Mechanika kwantowa dla zakrystianów. Piper, Monachium i Zurych 2007, ISBN 978-3-492-05125-5.

z Haraldem Zaunem: Najkrótsza historia wszelkiego życia. Piper, Monachium 2008, ISBN 978-3-492-05093-7.

(audiobook CD): O Bogu, Wielkim Wybuchu i początkach życia. GALILA Verlag, 2009, ISBN 978-3-902533-20-3.

z Friedemannem Schrenkiem (audiobook CD): O ewolucji życia, roślin i zwierząt. Wydawnictwo GALILA, 2010, ISBN 978-3-902533-24-1.

Istota pozaziemska jest także zwykłym człowiekiem. Oburzająco naukowe wyjaśnienia. Knaus Verlag, Monachium 2010, ISBN 978-3-8135-0382-1.

z Wilhelmem Vossenkuhlem: Filozofia w dialogu. Komplett-Media, 2011, ISBN 978-3-8312-0382-6.

z Gudrun Mebs i Cathariną Westphal (ilustracje):

Opowiedz mi coś o niebie i ziemi. cbj, Monachium 2011, ISBN 978-3-570-15290-4.

Philosophieren ist wie Kitzeln im Kopf. cbj, Monachium 2013, ISBN 978-3-570-15621-6.

Ewolucja jest wtedy, gdy życie toczy się bez końca. cbj, Monachium 2015, ISBN 978-3-570-17079-3.

z Josefem M. Gaßnerem: Wielki wybuch, wszechświat i życie. Komplett-Media, 2012, ISBN 978-3-8312-0389-5. audiobook: 2014, ISBN 978-3-8312-0409-0.

z Thomasem Schwartzem: Rozmowy o Bogu i świecie. Teologia w dialogu. Complete Media, 2013, ISBN 978-3-8312-0396-3.

(red.): Odkrycie cząstki Higgsa. Albo jak wszechświat uzyskał swoją masę. Bertelsmann, Monachium 2013, ISBN 978-3-570-10208-4.

z Christianem Kummerem: Wie das Staunen ins Universum kam. Fizyk i biolog o małych kwiatach i wielkich gwiazdach. Patmos Verlag, 2016, ISBN 978-3-8436-0723-0.

z Gudrun Mebs: Mit Mathe kann man immer rechnen. cbj Verlag, 2016, ISBN 978-3-570-17363-3.

z Klausem Kamphausenem:

Die Menschheit schafft sich ab - Die Erde im Griff des Anthropozän. Komplett-Media, 2016, ISBN 978-3-8312-0424-3.

Jeśli nie teraz, to kiedy? Działanie na rzecz świata, w którym chcemy żyć. Penguin Publishing, 2018, ISBN 978-3-328-60021-3.

Pomyśl o tym. : jak nauka może nam pomóc w czasach kryzysu. Penguin Publishing, 2021. ISBN 978-3-328-60221-7.

Kosmologiczne: początek wszystkiego. Tworzenie nieba. Od kamienia do życia. Complete Media, 2017, ISBN 978-3-8312-0454-0.

Wszechświat dla ciekawskich. Complete Media, 2017, ISBN 978-3-8312-0445-8.

Odkrycie fal grawitacyjnych: Albo dlaczego czasoprzestrzeń nie jest gumowym kocem. C. Bertelsmann Verlag, 2017, ISBN 978-3-570-10348-7.

Z Ursulą Forstner:

Fizyk i filozof bawią się czasem: z przedmową Karlheinza Geißlera. Patmos Verlag, 2019, ISBN 978-3-8436-1125-1.

Jak edukacja osiąga sukces. Rozmowa. Przyczyny kryzysu edukacyjnego i impulsy do reformy edukacyjnej. Argumenty na rzecz ważnej debaty społecznej z tezami Alfreda Northa Whiteheada. wbg Theiss in Wissenschaftliche Buchgesellschaft, luty 2020, ISBN 978-3-8062-4083-2.

Co ma wspólnego ze mną wszechświat? Wiadomości z krańca poznawalnego świata. C. Bertelsmann Verlag, październik 2019, ISBN 978-3-570-10334-0.

z Thomasem Schwartzem: Nieprzewidywalne. Życie to coś więcej niż równanie. Herder, 2020, ISBN 978-3-451-39385-3.

wraz z Karlheinzem Geißlerem i Jonasem Geißlerem: Alles eine Frage der Zeit: Warum die "Zeit ist Geld"-Logik Mensch und Natur teuer zu kosten kommt. oekom verlag, 2021, ISBN 978-3-96238-248-3.

Christian Holler, Joachim Gaukel i Florian Lesch: Erneuerbare Energien zum Verstehen und Mitreden. C. Bertelsmann Verlag, 2021, ISBN 978-3-570-10458-3Inne:

Nieliniowe procesy plazmowe w aktywnych jądrach galaktyk. Dissertation, Uniwersytet w Bonn, 1987, DNB 880719311.

Dynamika galaktyk i pola magnetyczne. Praca habilitacyjna, Uniwersytet w Bonn, 1994.

Słońce. 20 wierszy z pięciu kontynentów. Wprowadzenie naukowe i wzory astronomiczne autorstwa Haralda Lescha. Ręcznie składany na papierze czerpanym Velin d'Arches 160 g/m² i Gmund Color 100 g/m², 70 numerowanych i sygnowanych egzemplarzy, GaragenDruck Monachium. (Brak numeru ISBN i nie ma go w DNB)

Inne

Jako uczeń Lesch potrzebował lekcji wyrównawczych z matematyki, dopóki nie doznał złamania podstawy czaszki w wypadku rowerowym w szkole średniej. Od tego czasu jest wybitnie uzdolniony matematycznie. Sam Lesch przypisuje to faktowi, że pobyt w szpitalu skłonił go do zastanowienia się nad własną przyszłością.

Lesch jest palaczem fajki, miłośnikiem jazzu i profesorem uniwersytetu dziecięcego.

Odkryta w 1997 roku asteroida (35357) Haraldlesch została nazwana jego imieniem w 2010 roku.

Harald Lesch jest członkiem zarządu Haarer Bürgerstiftung.

Wraz z Josefem M. Gaßnerem, Andreasem Müllerem, Hartmutem Zohmem i innymi prowadzi kanał Youtube "Big Bang, Universe and Life".

Literatura

Usch Kiausch: "Może pewnego dnia spotkamy pozaziemskich Europejczyków...". Rozmowa z profesorem Haraldem Leschem. In: Sascha Mamczak, Sebastian Pirling, Wolfgang Jeschke (eds.): Das Science Fiction Jahr 2011. Wilhelm Heyne Verlag, Munich 2011, ISBN 978-3-453-53379-0, pp. 925-954.

Andreas Baumert: Einfache Sprache in Zeiten des Wandels: Zur Notwendigkeit einer verständlichen Wissenschaft, Springer Spektrum, Wiesbaden, 2019, ISBN 978-3-658-27739-0; ISBN 978-3-658-27740-6 (eBook).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności