Wikibiopedia

Gisela Mayer

Gisela Mayer (* 30 października 1931 r. w Stuttgarcie; † 1 lipca 2020 r. w Ellwangen) była lokalną polityczką w Ellwangen i założycielką pierwszej listy kobiet w Niemczech.

Życie

Gisela Mayer ukończyła Gimnazjum im. Hölderlina w Stuttgarcie w 1949 r. i pracowała jako sekretarka ds. języków obcych w Verein Deutscher Maschinen- und Anlagenbau w Stuttgarcie. W 1955 r. wyszła za mąż za adwokata Curta Mayera, w którego biurze w Ellwangen prowadziła kancelarię. Małżeństwo miało pięcioro dzieci. Jej córka Ingrid Alice Mayer jest prawniczką, politykiem i autorką.

Gisela Mayer zmarła 1 lipca 2020 r. w klinice St. Anna-Virngrund w wieku 88 lat w wyniku operacji jelit.

Kariera polityczna

W 1979 r. Gisela Mayer założyła Ellwanger Frauenliste, pierwszą w Republice Federalnej Niemiec listę przeznaczoną wyłącznie dla kobiet. W wyborach samorządowych w 1980 r. uzyskała z tą listą prawie 10% głosów. Gisela Mayer zasiadała w radzie miejskiej przez 24 lata. Gisela Mayer założyła stowarzyszenie państwowe Freier Frauenliste Baden-Württemberg, któremu przewodniczyła w 1986 roku. W latach 1989-2004 była radną powiatową w okręgu Ostalbkreis. Po śmierci syna i męża, w 2004 r. wycofała się z polityki.

Wyróżnienia

W 1996 r. otrzymała nagrodę miasta Schorndorf im. Barbary Künkelin za zaangażowanie w politykę lokalną i kobiecą, a w 2003 r. Federalny Krzyż Zasługi na wstędze. W 2007 r. Gisela Mayer otrzymała za swoje zaangażowanie społeczne Nagrodę dla Średnich Przedsiębiorstw za Odpowiedzialność Społeczną w Badenii-Wirtembergii.

Pokrewne

Anne Klein

Beate Sander

Sabine Asgodom

Gertraud Gruber

Katja Kullmann

Barbara Nüsse

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności