Wikibiopedia

 

Alexa Feser

Alexa Feser (* 30 grudnia 1979 r. w Wiesbaden), wcześniej znana także jako Alexa Phazer, jest niemiecką piosenkarką i autorką tekstów.

Kariera muzyczna

2002-2013: Początek kariery i Ich gegen mich

Od 2002 r. Feser pracował jako wokalista studyjny dla No Angels, Juliette Schoppmann, Joany Zimmer, Thomasa Andersa, Ricky'ego Martina, Mike'a Leona Groscha. Wystąpiła w duecie z Montellem Jordanem oraz na koncertach, m.in. w ramach cyklu Cover me. Przez pewien czas Feser pracował jako DJ. Pod pseudonimem Alexa Phazer nagrała album Ich gegen mich ze Stevem van Velvetem, który już wcześniej współpracował z Falco. Płyta ukazała się 8 sierpnia 2008 r. pod szyldem wytwórni Seven Days Music. Wcześniej ukazały się dwa single Ich heirate mich selbst i Hypnotisiert.

2014-2015: Gold von morgen i udział w Unser Song für Österreich

Pod prawdziwym nazwiskiem piosenka Wir sind hier została wydana 12 września 2014 r. jako pierwszy singiel z jej pierwszego albumu Gold von morgen, który ukazał się 26 września tego samego roku nakładem wytwórni Warner Music. W przeciwieństwie do poprzednio wydanego albumu jako Alexa Phazer, ten zdołał zająć wysokie 19 miejsce na niemieckiej liście przebojów i utrzymał się na niej przez 16 tygodni.

Od lutego do marca 2015 r. Feser była w drodze na swoją pierwszą własną trasę koncertową. 5 marca 2015 r. wzięła udział w niemieckich eliminacjach Konkursu Piosenki Eurowizji 2015, Unser Song für Österreich, z piosenkami Glück i Das Gold von morgen. Przeszła do drugiej rundy, ale widzowie nie oddali na nią głosu. Utwór Glück został wydany jako drugi singiel z albumu 20 lutego 2015 r. Po występie w rundzie wstępnej utwór dotarł do 63. miejsca na niemieckiej liście przebojów i pozostał tam przez dwa tygodnie. Również w lutym 2015 roku została nominowana do niemieckiej nagrody muzycznej Echo w kategorii artysta rock/pop national.Jako trzeci i ostatni singiel z albumu, utwór Mehr als ein Lied został wydany 4 września 2015 roku. Tego samego dnia ukazała się wersja deluxe płyty Gold von morgen, zawierająca kompletne nagranie live z jednego z koncertów w Berlinie.

2016-2017: Between the Seconds

30 września 2016 r. piosenka Medizin została wydana jako pierwszy singiel z jej drugiego albumu studyjnego Zwischen den Sekunden. W grudniu 2016 r. ukazała się także akustyczna wersja utworu Mensch unter Menschen. Drugi singiel z tego albumu, Wunderfinder, który nagrała z raperem Curse, został wydany 3 lutego 2017 r. Wunderfinder osiągnął numer 62 na austriackiej liście przebojów, a towarzyszący mu teledysk uzyskał do tej pory ponad cztery miliony wyświetleń w serwisie YouTube, co czyni go jednym z najpopularniejszych utworów Fesera.

Premiera jej drugiego albumu studyjnego odbyła się 21 kwietnia 2017 r. za pośrednictwem wytwórni Warner Music, podobnie jak w przypadku poprzedniego albumu. Płyta znalazła się na trzecim miejscu niemieckiej listy przebojów i przez pewien czas zajmowała pierwsze miejsce na liście przebojów iTunes. W Austrii i Szwajcarii album znalazł się również na odpowiednich listach przebojów. W Niemczech album utrzymywał się na listach przebojów przez sześć tygodni. W kwietniu 2017 r. ukazał się również śpiewnik Golden Seconds, zawierający nuty na fortepian, wokal i gitarę 16 różnych piosenek Fesera. 28 kwietnia 2017 r. stacja telewizyjna MDR po raz pierwszy pokazała dokument Alexy Feser Die Wunderfinderin w reżyserii Falko Kortha. W maju rozpoczęła się trasa Zwischen den Sekunden Tour 2017. 23 czerwca 2017 r. ukazał się utwór Leben, będący trzecim i ostatnim singlem. W sierpniu ukazał się towarzyszący jej teledysk.

Album kompilacyjny Zwischen den Sekunden - Am Piano został wydany 3 listopada 2017 r. Płyta zawiera dziesięć akustycznych wersji poszczególnych utworów z albumu Zwischen den Sekunden. Aby promować ten album, zrealizowała akustyczną sesję w stacji muzycznej Deluxe Music.

2018-2019: A!

W lipcu 2017 r. Feser zaczęła pisać i komponować nowe utwory na swój kolejny album. Na potrzeby tego procesu zmieniła miejsce zamieszkania w Berlinie, aby móc wymyślać nowe pomysły. 11 października 2018 roku ukazał się Gold reden, pierwszy singiel z jej trzeciego albumu studyjnego A!, który został wydany 10 maja 2019 roku. Drugi singiel, utwór 1A, został wydany 1 marca 2019 r. W teledysku, który został nakręcony w Japonii w grudniu 2018 roku, występuje Feser, a także postać Detective Conan - Tōru Amuro. Ukazały się również teledyski do każdego z wcześniej wydanych utworów Courage i Atari T-Shirt, które Feser również nakręcił w Japonii. W dniu 23 kwietnia 2019 r. odbędzie się konferencja A! Trasa rozpoczęła się od koncertu w Kolonii. Podczas tej trasy zaprezentowała utwory z nowej płyty jeszcze przed jej wydaniem. W dniu 18 maja 2019 r. odbył się występ na imprezie Grand Prix w Hamburgu. Jako trzeci singiel z albumu, utwór Mut został wydany 20 września 2019 r. Teledysk do tej piosenki ukazał się już w styczniu tego samego roku.

Od 2020: Liebe 404

W dniu 6 marca 2020 r. ukazał się utwór Nie sie sie autorstwa Disarstar, w którym występuje Feser. Z powodu pandemii COVID-19 w Niemczech, trzecia część jej A! Wycieczka w maju 2020 r. musiała zostać odwołana. Udzieliła się wokalnie w utworze Best of Us projektu muzycznego WIER. Piosenka osiągnęła numer 78 na niemieckiej liście przebojów i była drugim utworem Fesera, który osiągnął tę pozycję.

Utwór Optimist został wydany jako singiel 26 czerwca 2020 r. Wspólnie ze Stevem van Velvetem całkowicie przerobiła i zaaranżowała na nowo utwór Egoist zespołu Falco. Tego samego dnia w serwisie YouTube ukazał się teledysk do tego utworu. Optimist to pierwsza publikacja Fesera w wytwórni Sony Music, a towarzyszący jej teledysk został wydany w lipcu 2020 roku. W tym samym miesiącu wystąpiła w programie ZDF-Fernsehgarten. Nowy singiel, Minibar, został wydany 20 listopada 2020 r. wraz z towarzyszącym mu teledyskiem.

Rok 2021 rozpoczął się od utworu Der stärkste Mann (Najsilniejszy człowiek) rapera Kool Savasa, w którym można usłyszeć Fesera. Singiel Einen został wydany 16 lipca 2021 r., a następnie we wrześniu tego samego roku ukazał się singiel Fluchtwagen, również we współpracy z Kool Savasem. Piosenka osiągnęła numer 95 na niemieckiej liście przebojów. Pojedynczy model Air Max został wydany 29 października 2021 r. W tym samym miesiącu zapowiedziano wydanie albumu Liebe 404, który ukazał się 4 lutego 2022 r. W tym samym roku, po ponad dwóch latach, Feser ponownie wyruszy w trasę koncertową. Tytułowy utwór z płyty został wydany 3 grudnia 2021 r. we współpracy z raperem Sero. Piosenka Schiebedach, którą Feser nagrał z niemiecką piosenkarką Esther Graf, została wydana jako singiel równolegle z premierą albumu.

Dyskografia

Albumy studyjne

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności