Wikibiopedia

 

Wadim Brodski

Wadim Brodski (ukraiński Вадим Адольфович Бродський, polski Wadim Brodski, ur. 24 kwietnia 1950 r. w Kijowie) to ukraińsko-polski skrzypek i showman, który od 1986 r. mieszka w Rzymie.

Brodski zaczął pobierać lekcje gry na skrzypcach w wieku sześciu lat. W wieku jedenastu lat wykonał koncert skrzypcowy Dmitrija Borysowicza Kabalewskiego w Filharmonii Kijowskiej pod dyrekcją kompozytora. Jako uczeń Olhy Parchomenko w Kijowie i Dawida Fjodorowitscha Oistracha w Moskwie wygrał międzynarodowe konkursy skrzypcowe: Konkurs Wieniawskiego w Poznaniu w 1977 r., Premio Paganini w Genui w 1984 r. i Konkurs Tibora Vargi w Martigny (Szwajcaria) w 1984 r. Brodski osiadł w Warszawie w 1981 r., a w 1996 r. otrzymał polskie obywatelstwo.

Brodsky posiada skrzypce Gennaro Gagliano 1747, a podczas trasy koncertowej z Orchestra Simfonica di Savona 1998 używał skrzypiec "il cannone" Guarneri del Gesù, instrumentu Niccolò Paganiniego. Wadim Brodski występuje z wieloma orkiestrami filharmonicznymi. Występował w polskiej i włoskiej telewizji z programami koncertowymi i rozrywkowymi, nagrał wiele płyt z muzyką klasyczną i rozrywkową, w tym z utworami Beatlesów, także z Brodski Jazz Quartet. Występował jako aktor w polskich komediach filmowych i filmie serialowym.

Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności