Wikibiopedia

 

Fauja Singh

Fauja Singh (ur. 1 kwietnia 1911 w Bias Pind koło Jalandhar w stanie Pendżab) - brytyjski biegacz indyjski. Jest podobno najstarszym na świecie biegaczem długodystansowym, pierwszym stulatkiem, który ukończył maraton. Księga Rekordów Guinnessa nie uznała jednak tego twierdzenia, ponieważ nie może on uzasadnić swojego rzekomego wieku. Karierę biegową zakończył w lutym 2013 roku.

Życie

Fauja Singh urodził się w rodzinie rolniczej w Indiach. Bieganiem zajął się jako uczeń. Do 81 roku życia w najtrudniejszych warunkach prowadził małe gospodarstwo w swojej ojczyźnie. Po śmierci żony przeniósł się do Wielkiej Brytanii, aby być z dziećmi. Tam, po około 70 latach, znów zaczął biegać; trenuje od dwunastu do 16 kilometrów dziennie. W 2000 roku, w wieku 89 lat, wystartował w swoim pierwszym maratonie w Londynie. Jest członkiem grupy biegowej Sikhs in the City.W 2003 roku Singh ustanowił rekord świata w swojej grupie wiekowej M 90 w Toronto Waterfront Marathon z czasem 5:40:04. Pozostał to również osobisty najlepszy czas w jego maratońskiej karierze. Podczas Night Run w Luksemburgu w 2010 roku przebiegł półmaraton w czasie 3:32:30 i w wieku 99 lat był najstarszym jak dotąd finiszerem półmaratonu na mecie. W sumie Singh ukończył teraz około 15 maratonów i półmaratonów i jest posiadaczem brytyjskiego rekordu na pięć krótkich dystansów w swojej grupie wiekowej, który ustanowił w ciągu 94 minut.

W 2011 roku w Toronto ustanowił kolejny rekord, gdy został pierwszym stulatkiem, a więc najstarszą osobą, która ukończyła maraton. Na pokonanie dystansu potrzebował 8:25:16, o sześć godzin więcej niż zwycięzca. Pięciu biegaczy było od niego wolniejszych. Jego rekord nie zostanie jednak wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa, ponieważ Singh nie może przedstawić ważnego aktu urodzenia. Dwa tygodnie później przebiegł sześć kilometrów w międzywyznaniowej sztafecie podczas maratonu we Frankfurcie. 24 lutego 2013 roku Singh przebiegł swój ostatni wyścig i ogłosił przejście na emeryturę.W 2004 roku Fauja Singh był bohaterem kampanii reklamowej Adidasa wraz z Davidem Beckhamem i Zinédine Zidane'em. Jako biegacz zbierał też pieniądze na cele charytatywne, w szczególności na British Heart Foundation oraz na Bliss, organizację opiekującą się wcześniakami, a także na organizację walczącą o prawa zwierząt PETA.

Fauja Singh jest Sikhem i wegetarianinem. Jest ojcem sześciorga dzieci i ma 13 wnuków. W 2011 roku ukazała się jego biografia Turbaned Tornado. O bieganiu w maratonie mówi: "Pierwsze 20 mil nie jest trudne. Jeśli chodzi o ostatnie sześć mil, to biegnę rozmawiając z Bogiem". (Niemiec: "Pierwsze 20 mil nie jest trudne. Ale przez ostatnie sześć mil biegnę rozmawiając z Bogiem").

Na początku 2021 roku ujawniono plany dotyczące filmu o życiu Fauja Singha o nazwie Fauja, który zrealizuje reżyser Omung Kumar B wraz z Kunalem Shivdasani i Raaj Shaandilya. Film oparty jest na książce Turbaned Tornado - The Oldest Marathon Runner Fauja Singh autorstwa Khushwant Singh.1 kwietnia 2021 roku obchodził 110 urodziny i tym samym dołączył do grona superstulatków.

Literatura

Khushwant Singh: Turbaned Tornado - The Oldest Marathon Runner Fauja Singh. Rupa & Co, Kalkuta 2001, ISBN 9788129118424

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności