Wikibiopedia

 

François Gaspard Adam

François Gaspard Balthasar Adam (* 23 maja 1710 w Nancy; † 18 sierpnia 1761 w Paryżu) był francuskim rzeźbiarzem okresu rokoka.

Życie i twórczość

Urodzony w rodzinie rzeźbiarzy, François Gaspard Adam był najmłodszym synem francuskiego rzeźbiarza Jacoba-Sigisberta Adama i jego żony Sébastienne Le Léal w parafii Saint-Sébastien w Nancy w 1710 roku. Otrzymał wykształcenie artystyczne w warsztacie ojca do 1729 roku. Podążył za swoimi braćmi Lambertem-Sigisbertem Adamem i Nicolasem Sébastienem do Rzymu w celu dalszego szkolenia, przybywając tam w 1730 roku. Tam prawdopodobnie pracował nad antycznymi rzeźbami z prywatnej kolekcji kardynała Polignaca, które jego brat Lambert-Sigisbert odrestaurował i uzupełnił, a w styczniu 1733 roku François Gaspard i Lambert-Sigisbert wyjechali do Paryża, z krótkim pobytem w Nancy w Lotaryngii. Tam otrzymał drugą nagrodę za rzeźbę w konkursie Prix de Rome organizowanym przez Académie royale de peinture et de sculpture w 1740 roku oraz pierwszą nagrodę ze stypendium w Rzymie w 1741 roku za płaskorzeźbę przedstawiającą Uzdrowienie Tobiasza. Jako stypendysta uczęszczał do Académie de France à Rome przez cztery lata od 1742 roku, a po powrocie do Francji w 1746 roku otrzymał tytuł profesora Accademia di Belle Arti we Florencji.

Po krótkim pobycie w Paryżu, Adam wstąpił na służbę pruskiego króla Fryderyka II w 1747 roku za pośrednictwem markiza d'Argens, który mianował go pierwszym nadwornym rzeźbiarzem i powierzył mu kierownictwo nad pracownią francuskiego rzeźbiarza w Berlinie. Studio, które zostało założone w dawnym domu ogrodowym w berlińskim ogrodzie rozrywki, zostało założone przez króla specjalnie w celu produkcji rzeźb z marmuru, ponieważ praca z tym kamieniem nie była powszechna wśród lokalnych artystów. Jego pierwszymi pracami zamówionymi przez Fryderyka II były marmurowe rzeźby "Wenus Urania" i "Apollo" stworzone w 1748 r. dla marmurowej sali nowo wybudowanego letniego pałacu Sanssouci w Poczdamie. W 1749 r. stworzył "Florę ze Zefirem" dla najwyższego tarasu winnicy Sanssouci, a rok później "Kleopatrę z żałobnym Kupidynem". Był również zaangażowany w dekorację "Francuskiego Rondella" w sąsiednim parterze na południu, dla którego stworzył marmurowe figury i płaskorzeźby na cokole. W 1751 roku został honorowym członkiem Królewskiej Pruskiej Akademii Sztuk Pięknych i Nauk Mechanicznych, Sekcji Sztuk Pięknych.

W 1759 roku François Gaspard Adam opuścił Prusy i powrócił do Paryża, choć nie ukończył wszystkich zleconych prac. Niektóre prace zostały wykonane przez jego siostrzeńca Sigisberta François Michela, takie jak "Mars" na "Francuskim Rondzie", popiersie reformatora prawa Samuela von Cocceji dla berlińskiego Sądu Apelacyjnego oraz posąg feldmarszałka Kurta Christopha von Schwerina na Wilhelmplatz w Berlinie.

Dzieła (wybór)

1748 Wenus Urania i Apollo, marmurowe rzeźby w Sali Marmurowej Pałacu Sanssouci

1749 Flora z Zefirem, marmurowa rzeźba we wschodnim półkolu górnego tarasu winnicy, Pałac Sanssouci

1750 Kleopatra z żałobnym Kupidynem, marmurowa rzeźba w zachodnim półkolu górnego tarasu winnicy, Pałac Sanssouci

Marmurowe rzeźby we "francuskim rondzie", Sanssouci:

1752 Apollo z zabitym pytonem

1753 Diana w kąpieli

1753 Junona z pawiem

1754 Jowisz i Jo

1756 Ogień (Wenus kontemplująca tarczę wykutą przez Wulkana dla Eneasza), rzeźba w marmurze i płaskorzeźby na cokole

1758 Ziemia (Ceres uczy Triptolemusa, jak orać), marmurowa rzeźba i płaskorzeźby na cokole

1760 Minerwa

1760 Mars (ukończony w 1764 r. przez Sigisberta François Michela)

1769 Marmurowy posąg feldmarszałka Kurta Christopha von Schwerina na Wilhelmplatz w Berlinie (ukończony przez Sigisberta François Michela), obecnie Bode Museum

Popiersie Samuela von Cocceji, Sąd Apelacyjny w Berlinie (ukończone przez Sigisberta François Michela)

Literatura

Peter Bloch, Waldemar Grzimek: Berlińska szkoła rzeźby w XIX wieku. Klasyczny Berlin. Wydanie poprawione. Gebr. Mann, Berlin 1994, ISBN 3-7861-1767-5.

Peter Bloch: Ethos & Pathos. Die Berliner Bildhauerschule 1786-1914. 2 tomy (katalog i tom towarzyszący). Gebr. Mann, Berlin 1990, ISBN 3-7861-1599-0 (towarzyszące wystawie, Berlin, Hamburger Bahnhof, 19 maja - 29 lipca 1990).

Eberhard Ruhmer: Adam, Franciszek Gaspard Balthasar. W: New German Biography (NDB). Volume 1, Duncker & Humblot, Berlin 1953, ISBN 3-428-00182-6, s. 52 (wersja zdigitalizowana).

Stanislas Lami: Adam, François Gaspard Balthasar. W: Ulrich Thieme, Felix Becker (red.): Allgemeines Lexikon der Bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwart. Założony przez Ulricha Thieme i Felixa Beckera. Tom 1: Aa-Antonio de Miraguel. Wilhelm Engelmann, Lipsk 1907, s. 61 (archiwum tekstu - Internet Archive).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności