Wikibiopedia

 

Achiam

Ahiam Shoshany, zwany Achiam, (hebr. אחיעם שושני; * 10 lutego 1916 w Bet Gan, Palestyna; † 26 marca 2005 w Paryżu, Francja) był francusko-izraelskim rzeźbiarzem.

Życie i twórczość

Achiam pracował wraz z ojcem i bratem na farmie w Palestynie i kształcił się w szkole rolniczej. Po śmierci ojca i brata przez większość życia mieszkał i pracował we Francji, posiadając zarówno obywatelstwo izraelskie, jak i francuskie.

Został przeszkolony jako rzeźbiarz przez Zeeva Ben Zvi i pracował w kamieniołomie w pobliżu Jerozolimy od 1945 roku. W 1947 r. przeniósł się do Pragi, gdzie zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie na pomnik Lidic. Później wyjechał do Paryża, gdzie zapoznał się z twórczością Jeana Dubuffeta. Odwiedzał różne pracownie, w tym Ossipa Zadkine'a i Constantina Brâncușiego oraz rzeźbiarzy w kamieniołomach.

Tworzył figuratywne dzieła o abstrakcyjnych formach z bazaltu, granitu, alabastru i serpentynitu, kwarcytu, piaskowca, wapienia i marmuru. Achiam tworzył również w drewnie i brązie.

Wystawy

Achiam mógł wystawiać swoje prace w renomowanej Galerie René Drouin w Paryżu już w 1948 roku.

Niektórzy mieli mu za złe, że mieszkał i pracował w Sèvres we Francji, a nie w Izraelu, gdzie regularnie wystawiał. Ważna wystawa jego prac odbyła się w 1993 r. w Ogrodzie Rzeźb Tefen w Tefen. W 2003 r. poświęcono mu muzeum z jego pracami, Achiam Sculpture Museum w Fort Shuni, który jest częścią stanowiska archeologicznego Cezarea Maritima w pobliżu Binyamina w Izraelu.

19 jego dzieł znajduje się w jego domu w Sèvres, wzdłuż szlaku rzeźbiarskiego podarowanego wspólnie przez Communauté d'agglomération Arc de Seine z Chaville, Issy-les-Moulineaux, Meudon, Vanves i Ville-d'Avray w departamencie Hauts-de-Seine.

Sympozja

Jako rzeźbiarz w kamieniu Achiam regularnie brał udział w sympozjach rzeźbiarskich:

1960 na Drugim Sympozjum Rzeźbiarzy Europejskich w Sankt Margarethen w Burgenlandzie w Austrii z Goliatem

1963 na sympozjum Forma Viva w Portorož w Słowenii z Hommage aux patriotes tombés pour la liberté

1991 na sympozjum Tefen-Sculpture Garden w Izraelu

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności