Wikibiopedia

 

Adolphe Adam

Adolphe Charles Adam (wymawiane [a'dɑ̃] lub [a'dam] ze względu na jego alzackie pochodzenie) (* 24 lipca 1803 w Paryżu; † 3 maja 1856 w Paryżu) był francuskim kompozytorem oper i baletów. Do jego dzieł należy opera The Farmer of Preston, na motywach której Carl Zulehner (1805-1847) skomponował Marsz głupców. Kolęda Minuit, chrétiens jest również jednym z najbardziej znanych utworów Adama.

Life

Adolphe Adam był synem kompozytora i wirtuoza fortepianu Louisa Adama, który przez wiele lat wykładał jako profesor w Conservatoire de Paris. Był uczniem swojego ojca. Ten ostatni wypowiedział się przeciwko karierze muzycznej syna, co oznaczało, że Adolphe Adam został uczniem Antona Reicha i, przez krótki czas, François-Adrien Boieldieu w Konserwatorium Paryskim.

Adolphe Adam rozpoczął swoją karierę kompozytorską od fantazji i wariacji na temat melodii operowych. Następnie napisał arietki dla wodewilów małych teatrów, a także kilka operetek i zyskał rozgłos w 1836 roku dzięki operze The Postilion of Lonjumeau, która zyskała powszechne uznanie. Wkrótce potem powstała seria podobnych dzieł z gatunku lekkiej komedii, takich jak The Brewer of Preston, To the Faithful Shepherd, The Rose of Péronne i The King of Yvetot.

Po ukończeniu studiów Adam był dyrektorem zespołu operowego i odniósł pewien sukces jako wirtuoz fortepianu. W wieku 26 lat Adam napisał swoją pierwszą jednoaktową operę Pierre et Catherine. Następnie w ciągu zaledwie dwóch lat skomponował pięć kolejnych oper, z których większość utrzymana była w stylu opery buffa. Napisał także francuską kolędę Minuit, chrétiens. Jego melodyjny, dowcipnie zaaranżowany balet Giselle odniósł wielki sukces.

Adolphe Adam został mianowany członkiem Académie des Beaux-Arts w 1844 roku. W 1847 roku założył trzeci teatr liryczny w Paryżu, który początkowo odniósł duży sukces, ale upadł w wyniku rewolucji lutowej 1848 roku, a Adam stracił fortunę. W 1849 r. zastąpił ojca na stanowisku nauczyciela kompozycji w Konserwatorium Paryskim, gdzie pracował aż do śmierci. Według Augsburger Tagblatt z 8 maja 1856 r. zmarł w swoim łóżku z powodu "krwotoku" (prawdopodobnie udaru). Skomponował łącznie 53 opery i balety.

Literatura

Adolphe Adam. W: Paul Frank, Wilhelm Altmann: Kurzgefaßtes Tonkünstlerlexikon. Wydanie 12. Carl Merseburger, Lipsk 1926, s. 6.

Adolphe Adam. W: Paul Frank, Wilhelm Altmann: Kurzgefaßtes Tonkünstlerlexikon. Wydanie 14. Gustav Bosse Verlag, Regensburg 1936, s. 2.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności