Wikibiopedia

 

Jack Agazarian

Jack Charles Stanmore Agazarian (* 19 grudnia 1916 w Londynie; † 29 marca 1945 w obozie koncentracyjnym Flossenbürg) był brytyjskim agentem pochodzenia ormiańsko-francuskiego, który pracował dla Special Operations Executive (SOE) we Francji. Został schwytany i zabity przez narodowych socjalistów.

Życie i praca jako agent

Syn ormiańskiego ojca i francuskiej matki, uczęszczał do szkoły zarówno w Anglii, jak i we Francji. Kiedy wybuchła II wojna światowa, Agazarian wstąpił do Królewskich Sił Powietrznych. Tam został zwerbowany przez SOE jako radiooperator.

W grudniu 1942 r. Agazarian udał się do Paryża, aby dołączyć do nowo utworzonej sieci Prosper w ramach SOE. Niedługo później poznał tam swoją żonę Francine. W Paryżu od czasu do czasu pracował dla Henriego Dericourta, pilota francuskich sił powietrznych, którego zadaniem było organizowanie lądowisk i punktów spotkań dla agentów SOE skaczących na spadochronach z Anglii. Po pewnym czasie Agazarian stał się podejrzliwy i zakwestionował lojalność Dericourta. Swoje podejrzenia, podzielane przez innych agentów, zgłosił do Londynu.

W międzyczasie Gestapo dowiedziało się o działalności Agazariana i próbowało go aresztować wszelkimi niezbędnymi środkami, przy czym Agazarian kilka razy ledwo uniknął aresztowania. W międzyczasie szef zespołu SOE Francis Suttill wyraził zaniepokojenie ryzykowną, stałą obecnością Agazariana na terytorium wroga.

16 czerwca 1943 r. Agazarian wrócił do Anglii i bezskutecznie próbował przekonać swoich przełożonych Nicholasa Bodingtona i Maurice'a Buckmastera o swoich podejrzeniach wobec Dericourta. Niemniej jednak, gdy agent Noor Inayat Khan stracił kontakt, centrala była bardzo zaniepokojona. Leo Marks, szef kodowania i szyfrów SOE, był przekonany, że Gilbert Norman, radiooperator grupy, był już kontrolowany przez Niemców.

W rezultacie Agazarian i Bodington, którzy pozostali sceptyczni, postanowili położyć kres sieci Prosper. Opuścili Anglię 22 lipca 1943 roku i przybyli do Francji. Bodington zaaranżował spotkanie z Gilbertem Normanem z centrali pod wcześniej ustalonym adresem na Rue de Rome w pobliżu dworca kolejowego Saint-Lazare w Paryżu. Chociaż istniało ryzyko, że spotkanie to będzie pułapką, Agazarian zaproponował, że sam zorganizuje spotkanie zamiast Bodingtona.

Niewola

Obawy dotyczące sieci Prosper ostatecznie okazały się słuszne. Naziści rzeczywiście przeniknęli do sieci, a Agazarian został schwytany w punkcie spotkań. Trzech członków siatki, kurier Andrée Borrel, przywódca Francis Suttill i operator radiowy Gilbert Norman byli już w niewoli od 23 czerwca, a wiadomości radiowe Normana zostały zainicjowane przez Niemców. Plan Normana polegał na poinformowaniu dowództwa o swojej niewoli poprzez nieujawnienie Niemcom drugiej części kontroli bezpieczeństwa, z czego początkowo nie zdawali sobie sprawy. Jednak gdy Londyn wysłał Normanowi krótką odpowiedź z prośbą o poprawienie brakującej części, Niemcy byli dość sfrustrowani. Norman był torturowany, a następnie wysłany do obozu koncentracyjnego Mauthausen, gdzie został stracony.

Aresztowanie Agazariana było ogromnym sukcesem dla strony niemieckiej. Po tym, jak przez sześć miesięcy był poddawany najbrutalniejszym torturom w więzieniu Centre pénitentiaire de Fresnes, został przewieziony do obozu koncentracyjnego Flossenbürg. Tam spędził czas w odosobnieniu w nędznych warunkach, aż do egzekucji 29 marca 1945 roku.

Rola Henriego Dericourta w niepowodzeniu sieci Prosper pozostaje niejasna. Po wojnie został oskarżony o bycie podwójnym agentem, ale został uniewinniony z powodu braku dowodów.

Hołd

Jack Agazarian wykazał się wielką odwagą i oddaniem swoim obowiązkom przez cały okres pomimo ciągłego niebezpieczeństwa. Został uhonorowany za swoją służbę podczas II wojny światowej w Runnymede Memorial w Surrey w Anglii. W Valençay w departamencie Indre we Francji, pomnik Valençay SOE Memorial upamiętnia 50. rocznicę wysłania pierwszych agentów Sekcji F do Francji od 6 maja 1991 roku.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności