Wikibiopedia

 

Lambert-Sigisbert Adam

Lambert-Sigisbert Adam (* 10 października 1700 w Nancy, Księstwo Lotaryngii, obecnie Francja; † 13 maja 1759 w Paryżu) był francuskim rzeźbiarzem barokowym i pionierem okresu rokoko, który był szczególnie chwalony przez współczesnych za swoje posągi w ogrodach pałaców w Wersalu i Sanssouci.

Lambert-Sigisbert Adam - znany również jako Adam l'aîné lub "Adam Starszy" - urodził się w Nancy jako najstarszy z trzech synów równie znanego rzeźbiarza Jacoba-Sigisberta Adama (* 1670; † 1747) w prawdziwej dynastii rzeźbiarzy.

Edukacja

Ukończył szkolenie u ojca w warsztatach w Metz i Paryżu w studiu François Dumonta. Po zdobyciu upragnionego grand prix de sculpture w 1723 roku, Lambert-Sigisbert wyjechał na dziesięć lat do Rzymu na stypendium, aby doskonalić swoją sztukę w Académie de France à Rome.

Studia i praca w Rzymie

Tam znalazł się pod silnym wpływem rzeźbiarza Gian Lorenzo Berniniego, który był bardzo ceniony w Rzymie w tym czasie i którego ekspresyjny język figuratywny również prześwituje w wielu pracach Adama.

Podczas swojego pobytu był uważany za protegowanego kardynała Melchiora de Polignac, francuskiego ambasadora w Watykanie, dla którego skopiował i odrestaurował kilka antycznych posągów. Dlatego uważa się za pewne, że odrestaurował odzież około tuzina posągów z domniemanej "Willi Mariusza". W tej fazie miał również miejsce jego wybór na członka Accademia di San Luca około 1732 roku.

W trakcie długich studiów w Rzymie nabył technikę i wrażliwość, które oznaczały dalsze przejście od baroku do rokoka. Świadczą o tym jego preferencje dla aranżowanych scen wodnych i natychmiastowe "wyłanianie się" fatalnych rzeźb z fontann wodnych lub alegorii.

Adam mógłby zaspokoić tę skłonność, gdyby odniósł sukces w konkursie na projekt Fontanny di Trevi w 1731 roku. Pozostał jednak gorszy od swojego starszego rodaka Edmé Bouchardona, który również był nad Tybrem od jakiegoś czasu. Jednak Bouchardon również nie mógł cieszyć się swoim sukcesem, ponieważ papież Klemens XII nie mógł zmusić się do podążania za wyborem jury i dlatego zlecił włoskiemu architektowi Nicola Salvi zaprojektowanie Fontana de Trevi. Lambert-Sigisbert Adam dobrze poradził sobie z tą porażką, ponieważ otrzymał kilka innych zleceń w Rzymie, takich jak płaskorzeźba dla kaplicy Orsini w San Giovanni na Lateranie.

Zlecenia dla dworów francuskiego i pruskiego

Po powrocie do domu Lambert-Sigisbert kontynuował pracę w zespole ze swoim młodszym bratem Nicolasem Sébastienem Adamem (1705-1778). Otrzymali kilka zleceń od francuskiego dworu królewskiego na udekorowanie królewskich ogrodów na dużą skalę. Ich najsłynniejszym dziełem w tym projekcie był projekt centralnej grupy w Basenie Neptuna w kompleksie pałacowym w Wersalu (Triomphe de Neptune et d'Amphitrite, 1740). Współcześni chwalili ją również za kaskady zamku Saint-Cloud ("La Seine et La Marne"), które zostały zniszczone przez Prusaków w 1870 roku podczas wojny francusko-pruskiej. Z okazji przyjęcia do Académie royale de peinture et de sculpture w 1737 r. stworzył Neptuna uspokajającego niespokojne fale trójzębem (Luwr).

Obaj Adamsowie pracowali również pośrednio dla Fryderyka Wielkiego w kompleksie pałacowym Sanssouci w Poczdamie (Alegoria powietrza, 1749). Ludwik XV podarował te rzeźby Fryderykowi II, ponieważ nie mógł już znaleźć miejsca dla niektórych z nich we własnych ogrodach. Najmłodszy z braci, François Gaspard Adam, został jednak nadwornym rzeźbiarzem króla Prus.

Mniej udane studia portretowe Lamberta-Sigisberta przez długi czas przypisywano popiersiu z wyidealizowanym przedstawieniem "Ludwika XIV jako Apolla" (terakota, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie), którego atrybucja została jednak poddana w wątpliwość już w latach 80. XX wieku.

Rodzina Adamów

Pochodzący z Lotaryngii Adamsowie należeli do długiej linii odlewników brązu i rzeźbiarzy w Nancy. Ze strony matki trzej bracia byli wujami równie znanego rzeźbiarza Claude'a Michela, który był powszechnie znany tylko jako Clodion. Lambert-Sigisbert Adam przejął jego szkolenie w Paryżu aż do swojej przedwczesnej śmierci.

Dzieła

Rzeźby

La Douleur (1732), popiersie, marmur, Rzym, Accademia di San Luca

Apparition de la Vierge à saint André Corsini (1732), marmur, Rzym, bazylika San Giovanni in Lateran

Sekwana i Marna (1733-1734), marmur, Saint-Cloud, park Saint-Cloud

Neptune calmant les flots irrités znany również jako Neptune calmant la tempête, accompagné d'un triton (1737), zespół, marmur, Paryż, Luwr

wraz z bratem Nicolasem Sébastienem Adamem, Le Triomphe de Neptune et d'Amphitrite (1735-1740), ołów, Wersal, Châteaux de Versailles et de Trianon

również wspólnie z bratem Nicolasem Sébastienem Adamem, dekoracja zewnętrzna i wewnętrzna Hôtel de Soubise (1735-1739), Paryż

L'Air, znana również jako Diane chasseresse lub La Chasse (1749), marmur, Poczdam, pałac Sanssouci

La Pêche (1739-1749), marmur, Poczdam, pałac Sanssouci

La Poésie (1752), posąg, marmur, Paryż, Luwr: zamówiony przez Madame de Pompadour do przedsionka w Châteaux Bellevue

Portret Ludwika XV jako Apolla, popiersie, Nancy, Musée Lorrain

Putti z homarem, mała statuetka, brąz, Londyn, Galeria Heim

Saint Jérôme, Paryż, katedra InvalidesTraktaty

Lambert Sigisbert Adam, Collection de sculptures antiques grecques, et romaines, trouvées à Rome dans les ruines des romaines, trouvées à Rome ..., Paris 1753.

Literatura

Geneviève Bresc-Bautier, Isabelle Leroy-Jay Lemaistre (pod kierunkiem Jean-René Gaborit, przy współpracy Jean-Charles Agboton, Hélène Grollemund, Michèle Lafabrie, Béatrice Tupinier-Barillon), Musée du Louvre. Département des sculptures du Moyen Âge, de la Renaissance et des temps modernes. Rzeźba francuska II. Renesans i czasy nowożytne. vol. 1 Adam-Gois, Éditions de la Réunion des musées nationaux, Paris, 1998.

Erika Langmuir, The Pan Art Dictionary. Volume One - 1300-1800. Pan Books Ltd: London 1989, ISBN 0-330-30923-4.

Jean de Viguerie, Histoire et dictionnaire du temps des Lumières. 1715-1789, Paris, Robert Laffont, coll. Bouquins 2003, ISBN 2-221-04810-5.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności