Wikibiopedia

 

Yogi Bhajan

Yogi Bhajan (* 26 sierpnia 1929 w Kot Harkarn; † 6 października 2004 w Española; nazwisko rodowe Harbhajan Singh Puri, zwany także Harbhajan Singh Khalsa Yogiji) był przedsiębiorcą, joginem i mistrzem duchowym. Nauczał specjalnej formy jogi Kundalini, którą sam stworzył, inspirując się naukami Sikhów, Hatha jogą i amerykańskim ruchem New Age z lat 70.

Biografia

Yogi Bhajan urodził się w 1929 roku w Kot Harkarn koło miasta Gujranwala w ówczesnych Indiach, a obecnie Pakistanie, jako syn lekarza. Jego rodzina żyła w tradycji sikhijskiej.

Bardzo wcześnie zainteresował się zagadnieniami medycznymi i naturalnymi metodami leczenia, od najmłodszych lat uczył się jogi. W wieku 16 lat został uznany za mistrza Jogi Kundalini przez Sant Hazara Singh, swojego nauczyciela. Odwiedził wielu nauczycieli duchowych w różnych aszramach w Indiach i w Himalajach, a poza tym ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Panjab.

Po ukończeniu studiów założył rodzinę i rozpoczął udaną karierę w indyjskiej służbie cywilnej. Jednocześnie poszerzył swój horyzont doświadczeń jako jogin i spędził kilka lat praktykując karma jogę w Złotej Świątyni w Amritsar (północne Indie), najważniejszej świątyni Sikhów.

W 1968 roku został zaproszony do Kanady przez Uniwersytet w Toronto, aby wygłosić wykład na temat jogi. Stamtąd jego droga wiodła do Los Angeles, gdzie z jego inicjatywy powstała organizacja 3H. "Zdrowy, szczęśliwy, święty" został określony przez Yogi Bhajana jako podstawowe prawa życia promowane przez Kundalini Yogę. Odpowiadają one jogicznej filozofii jedności ciała, umysłu i duszy. Dziś istnieje ponad 300 ośrodków Kundalini Jogi w 35 krajach.

Jako odnoszący sukcesy guru, zainspirował tysiące do Jogi Kundalini i swojej interpretacji sikhizmu. Dzięki jego staraniom Sikh Dharma została uznana za religię w USA w 1971 roku. W uznaniu jego niezwykłego wpływu otrzymał tytuł Siri Singh Sahib jako religijny przywódca Sikhów na zachodniej półkuli. W 1971 roku został "Mahanem Tantry" - jedynym żyjącym mistrzem Jogi Białej Tantry i prowadził zajęcia z niej na całym świecie. Jako doktor nauk o komunikacji, Yogi Bhajan przekazał wiedzę, szkolenia i narzędzia, które pozwalają ludziom celowo rozwijać swoje zachowania związane z mówieniem i komunikować się w harmonii z własną tożsamością.

Zwolennik światowego pokoju i jedności religijnej, Yogi Bhajan doradzał i spotykał się z przywódcami politycznymi i religijnymi, takimi jak papież Jan Paweł II, Dalajlama i Bill Clinton. Zmarł 6 października 2004 roku w Española, Nowy Meksyk.

Na początku 2020 roku, wywołane przez książkę napisaną przez byłego pracownika, zarzuty o nadużycia wobec Yogi Bhajana stały się publiczne. W efekcie setki jego byłych zwolenników oskarżyło go o molestowanie seksualne, a także gwałt. An Olive Branch, organizacja, której zadaniem jest zbadanie zarzutów, potwierdziła, że uważa, iż zarzuty są prawdopodobnie prawdziwe.

Trivia

Marka herbaty Yogi Tea została nazwana jego imieniem. Stosowane od lat 80. mieszanki przyprawowe oparte są na jego oryginalnych recepturach.

Literatura

Laue, Thorsten: Tantra na Zachodzie. Religijno-naukowe studium "Jogi Białej Tantry", "Jogi Kundalini" i "Dharmy Sikhów" w "Zdrowej, Szczęśliwej, Świętej Organizacji" (3HO) Yogi Bhajana ze szczególnym uwzględnieniem "Organizacji 3H Deutschland e. V.", Münster: LIT, 2012, sygn.: Tübingen, Univ., Diss., 2011, ISBN 978-3643114471

Laue, Thorsten: Kundalini Yoga, Yogi Tea and the Age of Aquarius. Bibliograficzne spojrzenie na Zdrową, Szczęśliwą, Świętą Organizację (3HO) Yogi Bhajana. Tübingen: 2008 r. Online at TOBIAS-lib - dostęp do dokumentu - Kundalini Yoga, Yogi Tea and the Aquarian Age: Bibliographical Insights into the Healthy, Happy, Holy Organization (3HO) of Yogi Bhajan - Laue, Thorsten (English) Tobias-lib.ub.uni-tuebingen.de. 31 października 2008 r. Retrieved 2 January 2011.

Laue, Thorsten: Kundalini Yoga, Yogi Tea and the Age of Aquarius. Religioznawcze spojrzenie na Zdrową, Szczęśliwą, Świętą Organizację (3HO) Yogi Bhajana, Münster: LIT, 2007, ISBN 978-3-8258-0140-3.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności