Wikibiopedia

 

Dominik Bukowski

Dominik Bukowski (* 1977 w Gdańsku) - polski muzyk jazzowy (wibrafon, kompozycja).

Działalność

Bukowski ukończył gimnazjum muzyczne w Elblągu w 1996 roku. Następnie rozpoczął studia instrumentalne na Akademii Muzycznej w Gdańsku, które kontynuował w 1998 roku na wydziale muzyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył je w 2002 roku.

Jego Blue Mind Quartet, z którym wydał album o tej samej nazwie w 2002 roku, powstał w trakcie studiów. Jego album Projektor (2005) został uznany przez magazyn Jazz Forum za jeden z dziesięciu najlepszych albumów 2005 roku. Później ukazały się kolejne albumy pod jego własnym nazwiskiem, często nagrywane w kwartetach.

Bukowskiemu udało się zaprosić na festiwal Jazz Jantar trębacza Amira ElSaffara, z którym zagrał polskie piosenki w stylu orientalnego maqamu. Powstały na żywo album Sufia (2016) otrzymał wiele pozytywnych recenzji, podobnie jak Transatlantyk (2019). W zespole Orange Trane współpracował z Soweto Kinch (Interpersonal Lines). Ronny Graupe zaprosił go do swojego kwartetu Off the Record z Philem Donkinem i Oliverem Steidle, z którymi nagrał album The Call w 2022 r. Bukowski współpracował również z Cikada Quartet, Nigelem Kennedym, Timem Hagansem, Januszem Muniakiem/Janem Ptaszynem Wróblewskim (Illinois Jacquet in Memoriam), Leszkiem Możdżerem, Maciejem Sikałą, Zbigniewem Namysłowskim i innymi. Występował na wielu polskich festiwalach jazzowych, w większości krajów europejskich, w Kanadzie, Indonezji i Izraelu. Można go również usłyszeć na płytach Marcina Gawdzisa, Doroty Miśkiewicz i Krystyny Stańko.

Bukowski skomponował również muzykę do kilku spektakli teatralnych i baletowych. Od 2021 roku jest również wykładowcą Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Nagrody i wyróżnienia

W 1999 roku Bukowski i jego Blue Mind Quartet otrzymali nagrodę specjalną na Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. W 2002 roku zespół zdobył pierwszą nagrodę na konkursie jazzowym w Bielsku-Białej, a Bukowski otrzymał statuetkę Anioł Jazzowy 2002. W 2010 roku jego album Vice Versa został nominowany do Fryderyka. W 2011 roku Marszałek Województwa Pomorskiego uhonorował go Pomorską Nagrodą Artystyczną. W 2013 roku album Kropla Słońca Krystyny Stańko, do którego skomponował większość muzyki, został uznany przez magazyn Jazz Forum za najlepszy album roku. Został również wyróżniony przez Jazz Forum jako najlepszy wibrafonista Jazz Top w 2020 i 2021 roku (od dłuższego czasu zajmuje drugie miejsce w ich ankietach).

Diskographische Hinweise

Emil Kowalski, Dominik Bukowski, Janusz Macek Mackiewicz: Weihnachtslieder (Jazz Art Collection 2002)

Projektor (Allegro 2005, mit Wojciech Staroniewicz, Łukasz Poprawski, Piotr Lemańczyk, Hubert Zemler, Paweł Grabowski)

Die Zeiten ändern sich (Ecnalubma 2008, mit Piotr Wojtasik, Łukasz Poprawski, Jacek Namysłowski, Maciej Szczyciński, Sebastian Frankiewicz)

Vice Versa (Soliton 2009, Joonatan Rautio, Piotr Lemańczyk, Ville Pynssi)

Dominik Bukowski Quartet SUFiA (Listen Foundation 2016, mit Amir ElSaffar, Adam Żuchowski, Patryk Dobosz)

Dominik Bukowski Quartett Transatlantyk (Soliton 2019, mit Emil Miszk, Adam Żuchowski, Patryk Dobosz)

Dominik Bukowski, Dominik Kisiel Delta Scuti (Go North 2021)

Vas, Bukowski, Szmańda Offen-geschlossenes Prinzip (SJ 2022)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności