Wikibiopedia

 

Izabella Effenberg

Izabella Effenberg (ur. 1977 w Poznaniu) - polska muzyk jazzowa (wibrafon, także array mbira, krotale, harfa szklana, steel pan i waterphone, kompozycja) i była zawodniczka karate.

Życie i twórczość

Effenberg dorastała jako córka archeologa i muzyka bigbandowego. Jako uczennica najpierw uczyła się gry na pianinie, a następnie przerzuciła się na klasyczną perkusję. Studiowała perkusję klasyczną przez pięć lat w Polsce na akademiach muzycznych w Poznaniu i Gdańsku, uzyskując dyplom. Odnosiła również sukcesy w karate. W 2007 roku zaczęła studiować jazz u Billa Molenhofa na Uniwersytecie Muzycznym w Norymberdze, gdzie w 2012 roku ukończyła studia magisterskie z malletów jazzowych u Rolanda Neffe.

Jako wibrafonistka Effenberg współpracowała m.in. z Maike Hilbig, Béatrice Kahl, Tonym Lakatosem, Peterem Fuldą (CD Henselt heute 2015), Nippy Noya, Leszkiem Zadlo, Thilo Wolfem, Norbertem Nagelem, Christianem Dienerem, Steffenem Schornem, Yumi Ito (Stardust Crystals 2020), Christophem Huberem, Wernerem Treiberem, Jeleną Jurajewą, Lindy Huppertsberg, Sebastianem Stremplem i Janem Lundgrenem. W ostatnich latach coraz częściej zaczęła komponować i aranżować dla różnych zespołów, początkowo głównie dla tria A-Band, które prowadziła z marimbistą i perkusistą Pawłem Czubatką, swoim kwintetem i tentetem. Jej kompozycja "Teges" została finalistką Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową 2014 na Katowice Jazz Festival. Jej podwójny album Impressions in Colours został wyprodukowany w zmieniającym się składzie, a wraz z Volkerem Heukenem od 2014 roku organizuje festiwal wibrafonowy "Vibraphonissimo" w Norymberdze/Fürth.

Sukcesy jako zawodnik karate

Effenberg zdobył czarny dan w Shōtōkankarate. Jako członkini Polskiej Federacji Karate Sportowego z powodzeniem brała udział w licznych polskich i europejskich zawodach: ośmiokrotnie była mistrzynią Polski i zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Europy w 1999 roku.

Nagrody i wyróżnienia jako muzyk

Effenberg zdobyła już nagrody na różnych konkursach podczas studiów w Polsce i Niemczech (Bruno Rother Jazz Competition w Norymberdze, Pinneberg Jazz Festival, Fama Festival w Polsce, Stowarzyszenie Mozartowskie w Norymberdze).

W 2018 roku otrzymała Nagrodę Miasta Norymbergi w dziedzinie kultury.

Noty dyskograficzne

Cuéntame (Unit Records 2013, z Efrat Alony, Florian Trübsbach, Norbert Emminger, Maja Taube, Markus Schieferdecker, Jens Düppe)

Sisters in Jazz (2016, z Nicole Johänntgen, Naoko Sakata, Ellen Pettersen, Ellen Andrea Wang, Dorotą Piotrowską)

Iza (Unit Records 2017, z Jochenem Pfisterem i Pawłem Czubatką)

Crystal Silence: Music for Array Mbira (Unit Records 2019, z Marcinem Górnym)

Impressions in Colours (Fine Music 2024, z udziałem Yumi Ito, Norberta Emmingera, Antona Mangolda, Jochena Pfistera, Radosława Szarka)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności