Wikibiopedia

 

Adam Darski

Adam Michał Darski (ur. 10 czerwca 1977 r. w Gdyni), znany również pod pseudonimem scenicznym Nergal, jest gitarzystą i wokalistą polskiego zespołu Behemoth. Jest ostatnim członkiem-założycielem zespołu.

Życie

Adam Darski został wychowany jako chrześcijanin i nauczył się grać na gitarze w wieku 8 lat. Jako pseudonim sceniczny wybrał imię babilońskiego bóstwa Nergala. Wraz z Adamem Malinowskim i Adamem Muraszko założył w 1991 roku zespół Behemoth, który początkowo grał black metal. Wraz z Blasphemousem z Veles i Venomem z Xantotol był również jednym z założycieli The Temple of the Fullmoon, inspirowanego norweskim "Inner Circle", który Rob Darken z Graveland opisał jako bardziej idealistyczną kopię norweskiego kręgu i "jedyną [sic!] prawdziwą satanistyczną organizację w Polsce". Oprócz założycieli do organizacji należała także grupa Infernum, która była powiązana z Graveland, oraz zespoły Mysteries, Fullmoon, Kohorta, Perunwit, Dark Storm, Midnight i Pagan Temple. Po zerwaniu Darskiego z TTF nastąpiła anty-Behemothowa kampania TTF i groźby wobec niego i Behemoth. Po zerwaniu organizacja zwróciła się w stronę prawicowego ekstremizmu.

Nergal ukończył sześcioletnie studia historyczne, w tym rok łaciny, na Uniwersytecie Gdańskim. Z wykształcenia jest kustoszem muzealnym, a 9 maja 2009 roku wyszło na jaw, że Darski jest w związku z polską piosenkarką Dorotą Rabczewską. Zaręczyli się pierwszego stycznia 2010 roku. Związek zakończył się wkrótce po tym, jak Darski został wypisany ze szpitala. W 2012 roku Nergal został obsadzony w roli Joachima von Ribbentropa w AmbaSSadzie Juliusza Machulskiego. Wziął również udział w reklamie polskiego napoju Demon, z której część dochodu chce przekazać na rzecz ośrodka szpiku kostnego DKMS.W 2015 roku Nergal wydał pierwsze próbki audio akustyczno-folkowego projektu z udziałem mieszkającego w Polsce brytyjskiego muzyka Johna Portera. W marcu 2017 r. ukazał się debiutancki album Songs of Love and Death pod nazwą Me and That Man, który zadebiutował na 3. miejscu polskiej listy przebojów na początku kwietnia 2017 r. Darski jest (od kwietnia 2021 r.) właścicielem męskiego salonu fryzjerskiego.

Spór prawny z fundamentalistami

Według własnego oświadczenia, Darski jest zwolennikiem równych praw dla gejów i lesbijek, rozdziału kościoła od państwa, zniesienia przywilejów podatkowych kościoła w Polsce i zniesienia polskiego prawa o bluźnierstwie. Na koncercie w Gdyni w 2007 roku Darski podarł Biblię i nazwał kościół "morderczą sektą planety". Następnie złożono skargę przeciwko zespołowi za "promowanie satanizmu"; jednak, ponieważ polskie prawo wymaga co najmniej dwóch skarg, odbyło się tylko jedno przesłuchanie, podczas którego Darski twierdził, że podarcie było tylko na pokaz, że mieści się w ramach wolności artystycznej i że nie zamierzał urazić uczuć religijnych. Podczas przesłuchania nie zapadł żaden wyrok. Jednakże, z powodu nowych skarg, sprawa została ponownie rozpatrzona przez sąd w marcu 2010 roku; Darskiemu groziło teraz do dwóch lat więzienia, a 28 czerwca 2010 roku ogłoszono, że właściwy sąd w Gdyni ostatecznie umorzył sprawę. Sędziowie nie uznali zachowania Darskiego za przestępstwo i nie dopatrzyli się w przedstawieniu "obrazy uczuć religijnych".

W dniu 29 października 2012 r. Sąd Najwyższy w Warszawie orzekł, że "osoba obraża uczucia religijne, nawet jeśli jest świadoma, że jej czyn może zranić uczucia innych osób". Sąd w Gdańsku musi zatem podjąć decyzję na nowo.

W 2021 r. został ponownie oskarżony, ponieważ we wrześniu 2019 r. opublikował zdjęcie, na którym wchodzi na wizerunek Matki Boskiej. Darski zainicjował kampanię Ordo Blasfemia (nazwa nawiązuje do konserwatywnej polskiej organizacji Ordo Iuris, która prowadzi postępowania sądowe przeciwko krytykom religijnym i działaczom LGBT w Polsce), która zbiera pieniądze na wsparcie artystów oskarżonych w podobnych postępowaniach.

Choroba

25 sierpnia 2010 roku zespół ogłosił na swojej stronie internetowej, że u Darskiego zdiagnozowano białaczkę. Choroba jest podobno tak zaawansowana, że sama chemioterapia już nie wystarcza. Darski potrzebował więc przeszczepu komórek macierzystych, do którego najpierw trzeba było znaleźć odpowiedniego dawcę. Jego narzeczona zgodziła się zostać dawcą, ale jej komórki macierzyste nie miały wymaganego dopasowania, aby mogły być brane pod uwagę przy przeszczepie:

Po wielu zapytaniach i listach od fanów, Darski ponownie zabrał głos:

W dniu 17 stycznia 2011 roku Darski został wypisany z polskiego szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (Gdańsk) po otrzymaniu komórek macierzystych od anonimowego dawcy trzy tygodnie wcześniej.

Dyskografia

Z Behemothem

zobacz Behemoth (zespół) #Dyskografia

With Me and That Man

2017: Songs of Love and Death

2020: Nowy człowiek, nowe piosenki, to samo gówno, Vol. 1

2021: New Man, New Songs, Same Shit, Vol. 2

Gastauftritte

Mastiphal - Nocturnal Landscape (1994)

Hermh - Crying Crown of Trees (1996)

December's Fire - Vae Victis (1996)

Damnation - Coronation (1997)

Hefeystos - Psycho Cafe (1998)

Hangover - Terrorbeer (2002)

Vader - Revelations (2002)

Mess Age - Self-Convicted (2002)

Corruption - Orgasmusica (2003)

Sweet Noise - Revolta (2003)

Frontside - Teoria Konspiracji (2008)

The Amenta - n0n (2008)

Ex Deo - Romulus (2009)

Czesław Śpiewa - Pop (2010)

Root - Dziedzictwo Szatana (2011)

Voodoo Gods - Shrunken Head (2012)

Grzegorz Skawiński - Ja i moja gitara (2012)

Maciej Maleńczuk - Psychocountry (2012)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności