Wikibiopedia

 

Mateusz Gawęda

Mateusz Gawęda (ur. 7 kwietnia 1990 w Wadowicach) - polski muzyk jazzowy (fortepian, kompozycja).

Życie i twórczość

Gawęda rozpoczął lekcje gry na fortepianie klasycznym w wieku siedmiu lat. Uczęszczał do szkoły muzycznej w Wadowicach, a następnie do gimnazjum w Andrychowie. Od 2005 roku brał udział w letnich warsztatach jazzowych; ukończył studia jazzowe na Akademii Muzycznej w Krakowie.Gawęda założył swoje Mateusz Gawęda Trio z basistą Alanem Wykpiszem i perkusistą Grzegorzem Pałką, z którym od 2016 roku wydał dwa albumy. Oktet Cracow Jazz Collective również gra głównie jego kompozycje. Ze Sławomirem Pezdą (saksofon), Piotrem Południakiem (bas) i Dawidem Fortuną (perkusja) gra w kwartecie PeGaPoFo, który w 2015 roku wydał album Świeżość. Współpracuje również w duecie z Pezdą. Prowadzi również grupę Silberman, której repertuar składa się głównie z jego własnych kompozycji. Współpracował z takimi sławami polskiej sceny jazzowej jak Zbigniew Namysłowski, Maciej Obara, Leszek Żądło czy Janusz Muniak, ale występował także z Billym Hartem, Johnem Scofieldem, Johnem Medeskim i Giannim Gebbią. Gawęda wydał do tej pory (2021) siedem albumów z własnymi zespołami.

Nagrody i wyróżnienia

W 2011 roku Gawęda wraz ze swoim kwartetem PeGaPoFo zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors. Cztery lata później został uhonorowany tytułem Jazzowej Osobowości Roku 2015 na festiwalu Jazz nad Odrą.

Album jego tria Overnight Tales (2016) był nominowany do Fryderyka 2017 w kategorii "Debiut płytowy w jazzie".

Noty dyskograficzne

Silberman New Quintet Pieśń Gęsi Kanadyjskich (Audio Cave, 2017, z Maciejem Obarą, Arturem Kudłacikiem, Jakubem Mielcarkiem, Łukaszem Stworzewiczem)

Mateusz Gawęda Trio Falstart (Audio Cave 2018)

Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi Berry (Audio Cave 2019, z Kubą Więckiem, Maxem Muchą, Moritzem Baumgärtnerem)

Silberman Quartet Asanisimasa (Audio Cave 2019, z Dorotą Zaziąbło, Jakubem Mielcarkiem, Łukaszem Stworzewiczem)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności