Wikibiopedia

 

Daniel Gabriel Fahrenheit

Daniel Gabriel Fahrenheit (* 24 maja 1686 w Gdańsku; † 16 września 1736 w Hadze) był niemieckim fizykiem i wynalazcą przyrządów pomiarowych. Jednostka temperatury stopnie Fahrenheita (°F) została nazwana jego imieniem.

Pochodzenie

Jego rodzicami, którzy mieszkali w Gdańsku, byli Daniel (1656-1701) i Concordia Fahrenheit (1657-1701) (z domu Schumann, owdowiały Runge). Jego matka pochodziła ze znanej gdańskiej rodziny kupieckiej i była córką hurtownika Michaela Schumanna (1624-1673). Daniel był najstarszym z pięciorga dzieci (dwóch synów, trzy córki) i jako jedyny przeżył pierwsze lata swojego życia w gdańskiej Hundegasse (po 1945 r. ulica Ogarna 95). Jego dziadek Reinhold Fahrenheit przeprowadził się z Kneiphof/Königsberg (Prusy) do Gdańska i założył tam firmę kupiecką. Rodzina prawdopodobnie pochodziła z Hildesheim, ale pradziadek Daniela mieszkał w Rostocku przed przeprowadzką do Królewca.

Życie

Jego rodzice zmarli w młodym wieku, prawdopodobnie w wyniku zjedzenia trujących grzybów. Fahrenheit został zmuszony do przyjęcia praktyki jako kupiec w Amsterdamie. Następnie wiele podróżował, a w 1717 r. osiadł w holenderskiej Hadze jako dmuchacz szkła, specjalizując się w budowie barometrów, wysokościomierzy i termometrów. W 1718 r. prowadził wykłady z chemii w Amsterdamie. 7 maja 1724 r. został wybrany na członka Royal Society.

Znaczenie

Fahrenheit opracował precyzyjne termometry z 3-punktową kalibracją (skala Fahrenheita) i tym samym ustanowił termometrię. Początkowo używał spirytusu winnego jako substancji termometrycznej, a następnie rtęci od około 1714 roku. Wpadł na ten pomysł, gdy przeczytał pracę Guillaume'a Amontonsa, która opisywała zmianę wskazań barometrów rtęciowych wraz z temperaturą. W ten sposób wynalazł termometr rtęciowy; istniał on już wcześniej, ale dopiero dzięki procesom kalibracji i produkcji stał się powszechnie stosowany. Jako punkt zerowy swojej skali wykorzystał najniższą temperaturę, jaką mógł wygenerować za pomocą mieszaniny lodu i soli: -W 1721 roku odkrył, że wodę można schłodzić znacznie poniżej jej punktu zamarzania bez zamarzania. Jest to znane jako woda przechłodzona.

Fahrenheit skonstruował również hydrometr, piknometr i hipsobarometr. Skala Fahrenheita była przez pewien czas używana w Niemczech. W USA skala Fahrenheita jest używana do dziś.

Jego autografy znajdują się między innymi w Bibliotece Gottfrieda Wilhelma Leibniza w Hanowerze.

Wyróżnienia

Jednostka temperatury Fahrenheit jest najbardziej znana i została nazwana jego imieniem.

W 1976 roku krater księżycowy znany wcześniej tylko jako Picard X został przemianowany na Fahrenheita na jego cześć.

Literatura

Eugen von Lommel: Fahrenheit, Gabriel Daniel. W: Ogólna biografia niemiecka (ADB). Tom 6, Duncker & Humblot, Lipsk 1877, s. 535.

Friedrich Klemm: Daniel Gabriel Fahrenheit. W: New German Biography (NDB). Volume 4, Duncker & Humblot, Berlin 1959, ISBN 3-428-00185-0, p. 746 f. (Digitalisat).

Ernst Strehlke: Krótka biografia Daniela Gabriela Fahrenheita, urodzonego 24 maja 1686 r., Zmarłego 16 września 1736 r. W: Altpreußische Monatsschrift. Vol. 11, Königsberg i. Pr. 1874, pp. 87-88.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności