Wikibiopedia

 

Chris Adams (zapaśnik)

Christopher Adams (ur. 10 lutego 1955 w Rugby, Warwickshire, Anglia; zm. 7 października 2001 w Waxahachie, Teksas, Stany Zjednoczone) był angielskim wrestlerem i judoką. Był jednym z najpopularniejszych zapaśników w World Class Championship Wrestling, a także trenerem Steve'a Austina i Scotta Halla.

Kariera

Początki

Christopher Adams rozpoczął karierę sportową jako judoka w Stratford w Anglii. Kilkukrotnie wygrywał młodzieżowe mistrzostwa kraju, ale zakończył karierę judoki przed ukończeniem 21 roku życia. W międzyczasie uczył się zapasów i mieszał oba style walki.

Po zakończeniu treningu opuścił Anglię i osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1978 roku po raz pierwszy wystąpił jako zapaśnik. Występował w Los Angeles, ale także w Meksyku i Japonii.

World Class Championship Wrestling

Na początku lat 80. przeniósł się do Teksasu i stał się częścią promocji Fritza Von Ericha World Class Championship Wrestling (WCCW). Po raz pierwszy pojawił się tam jako twarz, później także jako pięta. Jego walka z Jimmym Garvinem o WCCW Texas Championship stała się szczególnie znana. W 1985 roku utworzył tag team "The Dynamic Duo" z Gino Hernandezem. Obaj byli wykorzystywani jako najlepsi obcasy w Teksasie. Po nagłej śmierci Hernandeza w 1986 roku, Adams był początkowo podejrzewany o zabicie swojego partnera. W rzeczywistości Hernandez zmarł z powodu przedawkowania kokainy, podczas gdy Adams był w tym czasie na urlopie domowym w Anglii, a Adams powrócił na twarz wkrótce potem, walcząc z Johnem Tatumem i Rickiem Rude'em, dopóki nie opuścił WCCW pod koniec roku. Powodem tego była napaść na pilota American Airlines, w wyniku której Adams został skazany na trzy miesiące więzienia. Po odbyciu kary był zbyt zawstydzony, aby kontynuować wrestling w Teksasie.

Universal Wrestling Federation/National Wrestling Association

Adams udał się do Oklahomy, gdzie rywalizował dla Universal Wrestling Federation Billa Wattsa, która w tym czasie była powiązana z National Wrestling Association. Tam miał tag team z Terrym Taylorem. Jednak Adams doznał poważnej kontuzji pleców podczas meczu i musiał usiąść na kilka miesięcy. Po tym nie był już w stanie walczyć w pełnym wymiarze godzin, ale od czasu do czasu pracował dla WCCW i jej następcy, USWA.

Trener

Podczas swojej późniejszej kariery wrestlingowej, którą musiał poważnie ograniczyć ze względu na problemy z plecami, trenował wschodzących wrestlerów w swojej "The Gentleman Chris Adams School of Personalised Professional Wrestling Coaching". Jego najbardziej znanymi uczniami byli Steve Austin (wtedy jeszcze Steve Williams) i Scott Hall. W ramach fabuły Austin rywalizował w niezależnych meczach z Adamsem o swoją byłą żonę Jeanie Clarke, która później została pierwszą żoną Austina. Austin nie nakreślił dobrego obrazu Adamsa w swojej późniejszej biografii The Stome Cold Truth, charakteryzując go jako samolubnego i manipulującego. W latach 90-tych, po zamknięciu USWA, Adams zarabiał na życie dzięki swojej szkole wrestlingu (gdzie trenował dwóch braci Rogera i Royce'a Gracie, którzy później odnieśli sukces między innymi w Ultimate Fighting), a także sprzedawał pierścienie zapaśnicze. Kontynuował również rywalizację w niezależnych promocjach, ale był w stanie osiągnąć nieco wyższy profil tylko raz w latach 1998-1999 z World Championship Wrestling.

Adams trenował także brytyjską drużynę judo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1984 i 1996 roku.

Życie prywatne i śmierć

Jego młodszy brat Neil Adams jest utytułowanym judoką, który zdobył srebrny medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1980 i 1984 roku.

Chris Adams był dwukrotnie żonaty: jego pierwszym małżeństwem była Jeannie Clark, która występowała jako "Lady Blossom" w WCCW. Ich córka została później adoptowana przez Steve'a Austina. W dniu 20 grudnia 1984 roku poślubił Toni Collins, która pełniła również rolę jego menadżera. Małżeństwo, które zakończyło się rozwodem 15 sierpnia 1994 roku, zaowocowało synem. Adams wszedł w konflikt z prawem, szczególnie w latach 90. i był uzależniony od narkotyków i alkoholu. Był dwukrotnie aresztowany za jazdę pod wpływem alkoholu. W kwietniu 2000 r. jego dziewczyna Linda Kaphengst zmarła z powodu przedawkowania GHB (znanego również jako płynne ecstasy), które zażyli razem. Adams został następnie oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci, co było możliwe zgodnie z prawem stanu Teksas. Nie doczekał jednak procesu, ponieważ 7 października 2001 r. wdał się w bójkę i został zastrzelony w samoobronie w wieku 46 lat.

Znaczenie

Dave Meltzer z Wrestling Observer Newsletter nazwał go jedną z największych supergwiazd wrestlingu w latach 1983-1986. Finiszowy ruch Adamsa, "superkick", został później zaadaptowany przez Shawna Michaelsa pod nazwą "Sweet Chin Music".

Osiągnięcia

Tytuł

Global Wrestling Federation

2× GWF North American Heavyweight ChampionNWA Hollywood

2 × NWA Americas Heavyweight Champion

2 × NWA Americas Tag Team Champion (1 × z Tomem Prichardem i 1 × z Ringo Rigsbym) Universal Wrestling Association

1 × WWF Light Heavyweight Champion (nieuznawany przez World Wrestling Entertainment)Universal Wrestling Federation

1× UWF World Tag Team Champion (z Terrym Taylorem)World Class Championship Wrestling / World Class Wrestling Association

4 × NWA American Heavyweight Champion

2 × NWA American Tag Team Champion (z Gino Hernandezem)

1 × NWA Texas Brass Knuckles Champion

1 × NWA Texas Heavyweight Champion

2 × NWA World Six-Man Tag Team Championship (wersja Texas; 1 × z Gino Hernandezem i Jakiem Robertsem, 1 × ze Stevem Simpsonem i Kevinem Von Erichem)

3 × WCCW Television Champion

1 × WCWA Television Champion

1 × WCWA World Heavyweight Champion

Nagrody

Pro Wrestling Illustrated

Najbardziej inspirujący wrestler roku PWI (1986)

Ranking #160 z 500 najlepszych indywidualnych wrestlerów (2003)

Ranking #65 ze 100 najlepszych tag teamów (2003) z Gino Hernandezem jako Dynamic Duo

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności