Wikibiopedia

 

John Alderdice

John Thomas Alderdice, baron Alderdice (ur. 28 marca 1955 r. w Ballymena) - północnoirlandzki polityk i Life Peer.

Życie i kariera

Alderdice urodził się jako syn księdza Davida Alderdice'a i Annie Margaret Heleny Shields. Uczęszczał do Ballymena Academy i Queen's University of Belfast (QUB). W 1977 r. poślubił Joan Hill, z którą ma dwóch synów i córkę. Od 1988 r. pracował jako konsultant psychiatra, a także wykładał w Queen's University Medical School.

Partia Sojuszu została założona w 1970 roku jako alternatywa dla denominacjonalizmu. Alderdice został jej liderem przed wyborami powszechnymi w 1987 roku i kandydował w okręgu wyborczym Belfast East. Otrzymał 32,0% głosów, co było najwyższym wynikiem uzyskanym przez jego partię w wyborach w Westminsterze. Chociaż przegrał z Peterem Robinsonem, był w stanie założyć Sojusz.

W dniu 8 października 1996 r. został mianowany Life Peer z tytułem barona Alderdice z Knock w mieście Belfast. Zasiada w Izbie Lordów jako Liberalny Demokrata.

W 1998 r. został wybrany do Zgromadzenia Irlandii Północnej z okręgu Belfast East, stając się jego pierwszym marszałkiem; funkcję tę pełnił do 2004 r. Przez większość tego czasu Zgromadzenie było jednak zawieszone. W 2005 r. został wybrany na przewodniczącego Liberal International.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności