Wikibiopedia

 

Joe Allen (malarz)

Joe Allen (* 1955 w Airdrie, Szkocja) jest brytyjskim malarzem.

Życie

Równolegle do uczęszczania do szkoły średniej pobierał prywatne lekcje u szkockiego malarza krajobrazowego C.M. Camerona i uczęszczał na kursy rysunkowe w Glasgow School of Art. Po maturze studiował w Londynie w St. Martins School of Art i Chamberwell School of Art, gdzie uzyskał tytuł licencjata sztuk pięknych z wyróżnieniem. Następnie studiował jako mistrz w Royal Academy School w Londynie, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuki.

W 1983 r. oprócz działalności jako wolny malarz rozpoczął pracę jako wykładowca, początkowo w szkołach wyższych w Newcastle i Londynie, a następnie w Centro de Arte Verrochio w Sienie. W latach 1984-2007 był wykładowcą na Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych w Trewirze, a następnie także na Turyngijskiej Akademii Letniej w Böhlen. Mieszka w Londynie i Trewirze.

Joe Allen w swoich obrazach porusza się pomiędzy malarstwem figuratywnym i bezprzedmiotowym. Szuka nowych form wyrazu dla przedstawienia kondycji ludzkiej, nie naśladując modnych nurtów. Gdy zmienia formaty między bardzo dużymi (275 × 320 cm) i bardzo małymi (18 × 24 cm) lub eksperymentuje z dodawaniem organicznych materiałów, aby powierzchnie kolorowe – bardzo często w różnych odcieniach szarości i czerni – uczynić matowymi, bardziej przestrzennymi lub transparentnymi, zawsze ma to służyć wypowiedzi artystycznej. Joe Allen jest „pictor doctus” w klasycznym tego słowa znaczeniu: dla niego malowanie to zawsze krytyczne zajmowanie się historią, historią sztuki, polityką bądź literaturą. Tak więc w różnych seriach zajmował się m.in. twórczością Diego Velázqueza, Johna Constable’a czy Harolda Pintera.

Wystawy

1986 Galeria Ariadne, Wiedeń

Wystawy

[START] 1989 Galerie Elisabeth und Klaus Thoman, Innsbruck

1990 Galerie Ariadne, Wiedeń. Galerie 86, Trewir

1991 Galerie Clairefontaine, Luksemburg

1995 Cynthia Bourne Gallery, Londyn

1997 Galerie Clairefontaine, Luksemburg

2000 Galerie Clairefontaine, Luksemburg; Künstlerhaus Metternich, Koblencja

2001 Galerie Weise, Chemnitz

2002 Galerie Rothamel, Erfurt

2003 Biennale Sharjah – Wystawa specjalna; Galerie Clairefontaine, Luksemburg; Galerie Netuschil, Darmstadt

2006 Zamek Moyland, Bedburg-Hau; Galerie Clairefontaine, Luksemburg

2008 Zamek Detmold, Wystawa Stowarzyszenia Artystycznego Detmold

2009 Galerie Clairefontaine, Luksemburg; Kunsthalle Darmstadt

Linki

Strona Joe Allena na kunstaspekte.de

Życiorys Joe Allena

Kilka wczesnych prac Joe Allena

Strona internetowa Joe Allena

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności