Wikibiopedia

 

Cliff Adams

Cliff Adams (ur. 21 sierpnia 1923 r. w Southwark, Londyn, Anglia; zm. 22 października 2001 r. w Chelsea, Kensington i Chelsea, Londyn, Anglia) był brytyjskim dyrygentem orkiestry, piosenkarzem i prezenterem radiowym.

Życie

W wieku dziewięciu lat był chórzystą w kościele St Mary le Bow w Cheapside. Organista udzielał mu lekcji gry na fortepianie i organach, dzięki czemu w wieku 16 lat był w stanie grać na fortepianie w big bandzie. Ze względu na swoje zdolności muzyczne został wysłany do Uxbridge, siedziby RAF Music Services, po wybuchu II wojny światowej, a w latach powojennych pisał i aranżował dla wielu popularnych wykonawców tamtych czasów, takich jak Ambrose, Ted Heath, Cyril Stapleton i Eric Winstone.

Adams był współzałożycielem grupy wokalnej The Stargazers z Dickiem Jamesem, która miała dwa hity numer jeden w Wielkiej Brytanii na początku lat 50-tych. Stworzył i prezentował program "Sing Something Simple" w radiu BBC od 1959 roku, po rozwiązaniu grupy Stargazers. Program okazał się jednym z najdłużej nadawanych w historii radia na całym świecie: po czterech dekadach nadal był nadawany w każdą niedzielę w tym samym miejscu w BBC Radio2, a on miał własną orkiestrę i zespół wokalny, Cliff Adams Singers. Cliff Adams Orchestra była hitem na brytyjskich listach przebojów: The Lonely Man Theme był melodią reklamy marki papierosów i osiągnął numer 39 w 1960 r. Adams później założył i zarządzał Olympic Studios, studiem muzycznym w Londynie. Stworzył także kolekcję sztuki, głównie dzieł brytyjskich artystów z pierwszej połowy XX wieku. Jako przedsiębiorca muzyczny próbował także swoich sił w musicalach na West Endzie w 1976 roku, produkując dwuaktowy spektakl Liza of Lambeth w Shaftesbury Theatre.Cliff Adams mieszkał w Chelsea. Był trzykrotnie żonaty i pozostawił po sobie dwie córki i syna.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności