Wikibiopedia

 

Matty Cash

Matthew "Matty" Cash (ur. 7 sierpnia 1997 r. w Slough) - polsko-angielski piłkarz, obecnie związany kontraktem z klubem Premier League Aston Villa. Od 2021 roku gra również w reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Kariera

Nottingham Forest

Matty Cash, który dołączył do młodzieżowej akademii Nottingham Forest w październiku 2014 roku, zdobył swoje pierwsze doświadczenie w grze w angielskim czwartoligowym klubie Dagenham & Redbridge, do którego dołączył na zasadzie wypożyczenia na początku marca 2016 roku. Swój pierwszy występ w Football League Two w sezonie 2015/16 zaliczył w zremisowanym 0:0 meczu z Carlisle United 8 marca 2016 roku. Z trzema golami w dwunastu meczach ligowych, umowa wypożyczenia była osobistym sukcesem Casha, podczas gdy klub z londyńskiej dzielnicy Barking i Dagenham spadł z Football League pod koniec sezonu, zajmując drugie miejsce w tabeli.

Po przekonujących występach w okresie przedsezonowym, Cash zadebiutował w barwach Nottingham Forest dzień przed swoimi 19. urodzinami w wygranym 4-3 meczu u siebie z Burton Albion w pierwszym dniu rozgrywek EFL Championship 2016/17. Dzień wcześniej atakujący pomocnik podpisał trzyletnie przedłużenie kontraktu.

Aston Villa

Klub pierwszej ligi Aston Villa ogłosił podpisanie 23-letniego Casha 3 września 2020 roku. Opłata transferowa wynosi około 16 milionów funtów, a kontrakt obowiązuje przez pięć lat. W swoim nowym klubie rozegrał 28 meczów na pozycji prawego obrońcy w sezonie 2020/21 Premier League i zakończył sezon z drużyną na jedenastym miejscu w tabeli. W kolejnym sezonie zagrał we wszystkich 38 meczach ligowych i strzelił 4 gole.

Reprezentacja narodowa

Cash po raz pierwszy zarejestrował swoje zainteresowanie karierą w reprezentacji Polski w polskim związku w 2019 roku, ale początkowo nie był uprawniony do gry z powodu braku polskiego paszportu. W październiku 2021 r. otrzymał polski paszport, umożliwiający mu grę dla Polski. Po raz pierwszy został powołany do reprezentacji Polski w listopadzie 2021 roku. Zadebiutował na arenie międzynarodowej jako zmiennik 12 listopada 2021 r. w wygranym 4-1 wyjazdowym meczu z Andorą w eliminacjach do Mistrzostw Świata.

Dane osobowe

Cash ma polskie pochodzenie ze strony dziadków ze strony matki, którzy uciekli do Anglii z Polski podczas II wojny światowej.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności