Wikibiopedia

 

Bruno Majcherek

Bruno Siegfried Majcherek (ur. 3 stycznia 1936 r. w Heerlen, Holandia; zm. 29 września 2020 r.) był holenderskim piosenkarzem, klarnecistą i kompozytorem polskiego pochodzenia. Majcherek był frontmanem i wokalistą zespołu Regento Stars.

Życie

Wczesne lata

Bruno Majcherek urodził się jako syn polskich imigrantów Stanisława Majcherka (1904-1962) i Marii Brenk (1913-1998). Jego dziadkowie pochodzili z polskich rodzin rolniczych, które zostały zatrudnione przez szybko rozwijający się przemysł wydobywczy węgla podczas pierwszej rewolucji przemysłowej. Zarówno jego ojciec, jak i dziadek ze strony matki pracowali w niemieckich kopalniach Zagłębia Ruhry i francuskich (Nord-Pas-de-Calais), zanim dołączyli do kopalń południowej Holandii pod koniec lat dwudziestych XX wieku, które w tamtym czasie oferowały wyższy standard bezpieczeństwa, wyższe dochody i stabilność polityczną. Ponadto potężny Kościół katolicki na południu Holandii faworyzował katolickich imigrantów zamiast protestanckich Holendrów z północnych prowincji (Holandia).

Rodzina była bardzo mała w porównaniu z przeciętną katolicką rodziną w Holandii, miała tylko dwoje dzieci, ale pod koniec lat trzydziestych XX wieku przeprowadzili się z małego mieszkania w Heerlen-Nord do większego domu z ogrodem na nowym osiedlu górniczym Husken, stworzonym i zarządzanym przez Oranje-Nassau Mining Company. Okolica była silnie zdominowana przez kopalnię, z wysypiskiem śmieci, krętymi wieżami i kominami w bezpośrednim sąsiedztwie.

Rodzina przetrwała II wojnę światową stosunkowo bez szwanku, chociaż ojciec Bruno i inni krewni zostali deportowani do Niemiec jako robotnicy przymusowi podczas nalotu. W ostatnich dniach wojny skorzystali na chaosie w Niemczech i zdołali uciec z powrotem do Heerlen przed wkroczeniem wojsk okupacyjnych. Rodzice Bruna początkowo mówili po polsku i niemiecku, ale po zakończeniu wojny zdecydowali się pozostać w Holandii i przyjęli holenderskie obywatelstwo. W przeciwieństwie do jego siostry, nie uczyli Bruno polskiego, ale holenderskiego.

Młody Bruno był zapalonym piłkarzem i dołączył do lokalnego klubu piłkarskiego. Jako alternatywę matka zapisała go do szkoły muzycznej i klubu muzycznego. Skrupulatnie uczył się gry na klarnecie, wierny swoim wzorcom: Holenderskie i amerykańskie orkiestry lat 40-tych (w tym Malando, Eddy Christiani, Benny Goodman, Duke Ellington).

1950-1960

Ponieważ w szkole podstawowej Husken uczyły się tylko dzieci górników, Bruno i jego koledzy z klasy mieli zostać górnikami.

Jego rodzice nalegali jednak, by najpierw odbył praktykę. W 1951 r. rozpoczął więc szkolenie na montera maszyn. Po ukończeniu szkolenia dwa lata później, Bruno ostatecznie zdecydował się zostać górnikiem ze względu na lepszy potencjał zarobkowy. Tam poznał innych muzyków, którzy grali na różnych instrumentach. Postanowili założyć zespół muzyczny. Zespół grał w pubach i salach tanecznych. Początkowo skład zespołu ciągle się zmieniał, a wraz z muzykami pochodzenia wschodnioeuropejskiego zaczęli komponować polki i walce z melodiami opartymi na polskim folklorze.

Kariera muzyczna

1960 do 2009

Trębacz Otto Zerdoner grał na trąbce Regento. Postanowili więc nazwać grupę Regento Stars. Pozostali członkowie to: Dora Zerdoner-Groschely - akordeon; Jo Theunissen - gitara; Zygmunt Zawodny - perkusja i Bruno Majcherek - klarnet, saksofon i wokal. Program został poszerzony o polską i niemiecką muzykę tangową z dwuznacznymi, czasem frywolnymi tekstami. Grupa odniosła wielki sukces, ale przyciągnęła też sceptyków, a przede wszystkim Kościół katolicki. Księża z południa Holandii podczas kazania ostrzegali przed tą "grzeszną muzyką".

Niemniej jednak grupa realizowała swoją koncepcję z coraz większym powodzeniem. Podczas jednego z występów na widowni znajdował się amsterdamski producent muzyczny, który nie rozumiał ani słowa z tego, co śpiewała grupa (po niemiecku), ale mimo to dostrzegł potencjał. Był szczególnie zaskoczony pozytywną reakcją publiczności. W rezultacie Regento Stars otrzymali swój pierwszy kontrakt nagraniowy z małą amsterdamską wytwórnią Tivoli. Wiosną 1960 roku w zaimprowizowanym studiu nagraniowym (przerobionej przyczepie kempingowej) wyprodukowano pierwszy singiel. Zawierała tytuł Laila, napisany przez Fritza Löhnera-Bedę, oraz tytuł Lugano, napisany przez Hütterliego.

Bruno Majcherek w późniejszym wywiadzie o Laila i Lugano:

Wbrew początkowym oczekiwaniom, płyta odniosła ogromny sukces w Holandii. W ciągu kilku miesięcy sprzedano ponad 100 000 egzemplarzy. W krótkim czasie płyta wspięła się na pierwsze miejsce w Radio Luxembourg, europejskiej stacji nadającej wówczas na falach średnich, a Tivoli udzieliło licencji na prawa do niej sąsiednim krajom. W 1961 roku Laila stała się jedną z najczęściej odtwarzanych płyt w niemieckim radiu, została tymczasowo umieszczona na indeksie, a mimo to pozostała na 1. miejscu przez wiele miesięcy, w tym samym czasie co jej strona B Lugano na 2. miejscu.

W 1961 roku Regento Stars otrzymało Złotą Płytę za Lailę za sprzedaż ponad miliona egzemplarzy. W 1963 roku gitarzysta Jo Theunissen zginął w wypadku samochodowym, a jego miejsce zajął Men van Meegen. Następnie Tivoli wydało kolejne całkiem udane single z Regento Stars, takie jak Oh, Donna Clara, Der Schlittenhund, Regento Polka, a także album Große Erfolge. Następnie wytwórnia nagle ogłosiła upadłość i została rozwiązana. Gwiazdy Regento nie zobaczyły ani centa ze swoich tantiem. Wrócili do swoich starych zajęć, występowali tylko okazjonalnie, a w 1971 roku zespół się rozpadł. Po tych niepowodzeniach Bruno również miał dość i na razie zrezygnował z muzyki. W 1979 roku jego dawny odkrywca skontaktował się z nim ponownie i namówił go do dokonania nowych nagrań. W grudniu 1979 roku jego pierwszy od 13 lat album LP został wydany przez wytwórnię Columbia. Stare tytuły, zremiksowane we współczesnym brzmieniu, znalazły swoich odbiorców. Płyta osiągnęła sześciocyfrowe wyniki sprzedaży. Następnie nowe albumy i single Bruno były regularnie wydawane przez Sony Music Entertainment w Haarlem, Telstar w Weert i Marlstone w Maastricht. Jest mile widzianym gościem na imprezach na Majorce, w Niemczech, Belgii i Holandii.

Dyskografia (wybór)

Jako artysta solowy

Albumy

1969: Z tobą zawsze było miło

1979: Wieczory w tawernie

1985: Szeptem tango

1988: Bruno Majcherek

1994: Tango Time with Bruno

1995: Bruno Majcherek - seria de Regenboog

2006: W wieku 70 lat wciąż masz marzenia

2010: Laila - My life

Single

1980: Christina

1987: Leila

1989: Zatańcz ze mną do rana

1996: As the night goes by

1998: Never cry

2008: Ty czarny cyganie

2010: Laila (2010)

Z gwiazdami Regento

Albumy

1972: Here are the Regento Stars

1973: Wielki sukces

2010: Wielkie sukcesy 2

Single

1960: Laila

1961: Oh, Donna Clara

1962: Under the Lilac Tree

1963: Why have you come?

1964: Noc jak wtedy

1965: To nigdy nie była miłość

Nagrody

Singiel Laila został nagrodzony złotem w 1961 roku, sprzedano 1,7 miliona egzemplarzy.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności