Wikibiopedia

Brandon Maxwell

Szablon:Infobox Zawodnik hokeja na lodzie/kod kraju2

Brandon Maxwell (ur. 22 marca 1991 r. w Winter Park na Florydzie) - amerykańsko-kanadyjsko-niemiecki bramkarz hokejowy, który od maja 2020 r. jest związany kontraktem z Fischtown Pinguins Bremerhaven z Niemieckiej Ligi Hokeja na Lodzie (DEL).

Kariera

Młodzież i szkoły wyższe

Brandon Maxwell urodził się w Winter Park na Florydzie, ale dorastał w Ontario w Kanadzie, gdzie mieszkał jego ojciec. W młodości grał w drużynie Cambridge Hawks, a w sezonie 2007/08 dołączył do Narodowego Programu Rozwoju Drużyn USA (NTDP). Bramkarz spędził kolejne dwa lata, grając w North American Hockey League, drugiej co do wielkości lidze juniorów w kraju, z juniorami NTDP, zanim został wybrany na 154. pozycji przez Colorado Avalanche w 2009 roku w NHL Entry Draft.

Maxwell wrócił do Kanady na sezon 2009-10 i grał na najwyższym poziomie juniorskim w drużynie Kitchener Rangers w Ontario Hockey League (OHL). W Rangersach przez dwa lata pełnił rolę podstawowego bramkarza, po czym w czerwcu 2011 roku został przeniesiony do Sarnia Sting. W Sarni bramkarz był aktywny przez niespełna pół sezonu, aż w styczniu 2012 roku został sprzedany do Mississauga St. Michael’s Majors, gdzie spędził resztę swojego ostatniego sezonu w OHL. Po zakończeniu sezonu juniorskiego nie otrzymał profesjonalnego kontraktu w północnoamerykańskim hokeju, więc spędził około trzech miesięcy, grając dla Uniwersytetu Guelph w kanadyjskim sporcie uniwersyteckim.

Pro section

Niedługo potem Maxwell postanowił przenieść się do Europy i podpisał swój pierwszy profesjonalny kontrakt z HK Berkut z Ukraińskiej Zawodowej Ligi Hokejowej. Po zaledwie trzech występach przeniósł się do Rögle BK w Allsvenskan, drugiej co do wielkości lidze szwedzkiej, na sezon 2014/15 i od razu został tam pierwszym bramkarzem. Następnie wrócił do Ameryki Północnej i dołączył do drużyny Utah Grizzlies w trzecioligowej ECHL, jednak jego przygoda z tą drużyną zakończyła się po kilku tygodniach i jednym rozegranym meczu, kiedy Maxwell przeniósł się do HC Vítkovice Steel w czeskiej Ekstralidze. W nowym sezonie dołączył do drużyny HC Pardubice i przez półtora roku pełnił funkcję podstawowego bramkarza. W styczniu 2017 r. przeniósł się z ligi do BK Mladá Boleslav, gdzie od tamtej pory regularnie występuje. Po roku spędzonym w Mountfield HK, bramkarz podpisał kontrakt z EC VSV na sierpień 2019 roku. W 43. dniu meczu z HC Innsbruck Maxwell strzelił gola w 58. minucie, stając się dopiero piątym bramkarzem, który dokonał tego w Erste Bank Eishockey Liga. W maju 2020 r. klub Fischtown Pinguins Bremerhaven podpisał z Maxwellem trzyletni kontrakt. Ponieważ ma obywatelstwo amerykańskie i kanadyjskie, a także niemieckie (jego babka była Niemką), nie zajmuje w DEL pozycji warunkowej.

Międzynarodowy

Maxwell posiada podwójne obywatelstwo i zdecydował się grać na arenie międzynarodowej dla Stanów Zjednoczonych. W ramach NTDP reprezentował Stany Zjednoczone na zawodach World U-17 Hockey Challenge 2008 oraz Mistrzostwach Świata U18 2008, zdobywając z drużyną srebrny i brązowy medal. W seniorskiej reprezentacji narodowej zadebiutował w Pucharze Niemiec w 2017 r., w którym wystąpił w dwóch meczach. Następnie został powołany do reprezentacji USA na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018, gdzie tworzy trio bramkarskie wraz z Ryanem Zapolskim i Davidem Leggio. W ten sposób Maxwell skorzystał z decyzji Narodowej Ligi Hokejowej, która nie zawiesiła sezonu olimpijskiego, co uniemożliwiło jej zawodnikom udział w igrzyskach. Ostatecznie drużyna USA zajęła siódme miejsce w Pyeongchang, ale Maxwell nie zagrał.

Osiągnięcia i nagrody

2008 Srebrny medal Mistrzostw Świata U-17 w hokeju na trawie

2008 Brązowy medal Mistrzostw Świata U18

Statystyki kariery

Stan: koniec sezonu 2019/20

Międzynarodowy

Reprezentował USA na:

World U-17 Hockey Challenge 2008

Mistrzostwa Świata U18 2008

Puchar Niemiec 2017

2018 Zimowe Igrzyska Olimpijskie(Legenda statystyk bramkarskich: GP lub Sp = wszystkie mecze; W lub S = zwycięstwa; L lub N = porażki; T lub U lub OT = remis lub dogrywka lub przegrana w strzelaninie; Min. = minuty; SOG lub SaT = strzały na bramkę; GA lub GT = gole przeciwko; SO = sytuacje zamknięte; GAA lub GTS = średnia bramek przeciwko bramkom; Sv% lub SVS% = procent obron; PL = bramki z pustej siatki; 1 play-down/spadek; kursywa: statystyki niekompletne)

Pokrewne

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności