Wikibiopedia

Mario Barth

Mario Wolfgang Barth (* 1 listopada 1972 r. w Berlinie-Mariendorfie) - niemiecki komik i prezenter.

Życie

Barth urodził się w Berlinie-Mariendorfie i ma pięcioro rodzeństwa. Jego ojciec pochodzi z Ulm, a matka z Górnej Bawarii. Mario Barth uczęszczał do prywatnej szkoły katolickiej St. Marien w Neukölln. Jest katolikiem, w młodości był ministrantem.

Barth zdobył wykształcenie jako technik elektroniki komunikacyjnej w firmie Siemens w Berlinie - specjalizował się w telekomunikacji. Następnie brał lekcje aktorstwa. Brał udział w warsztatach komediowych, m.in. w Köln Comedy Schule. Doświadczenie sceniczne zdobywał krótkimi występami w programach telewizyjnych NightWash i Quatsch Comedy Club. Od początku 2001 roku jest w trasie z programem estradowym Männer sind Schweine, Frauen aber auch! W 2003 r. otrzymał własny program komediowy keine ahnung? na antenie ProSieben, którego drugi sezon został wyemitowany w 2005 r. Od 2004 r. regularnie gości w programach komediowych Schillerstraße i Genial daneben, a także od początku w programie RTL Typisch Frau - Typisch Mann.

W październiku 2005 r. ukazało się jego koncertowe DVD Männer sind Schweine, Frauen aber auch!, nagrane w czerwcu w berlińskim Tempodromie. Płyta zajęła 3. miejsce na niemieckiej liście przebojów, zdobyła dwanaście platynowych i jedną złotą płytę. W lutym 2006 r. rozpoczął realizację programu Männer sind primitiv, aber glücklich! (Mężczyźni są prymitywni, ale szczęśliwi!), za który w październiku 2006 r. otrzymał Niemiecką Nagrodę Komediową w kategorii najlepsza komedia na żywo. W 2007 r. program sceniczny został wydany na CD i DVD i uzyskał 14 platynowych płyt. Z wynikiem ponad 850 000 sprzedanych egzemplarzy wyprzedziła swoją poprzedniczkę Männer sind Schweine, Frauen aber auch! i do dziś jest najlepiej sprzedającą się płytą komediową w Niemczech. RTL wyemitował program Mario sucht das Paradies w grudniu 2006 r. Od listopada 2007 r. RTL pokazuje dziesięcioczęściowy program rozrywkowy Mario Barth präsentiert.

W lipcu 2008 r. Barth ustanowił rekord świata w kategorii “komik na żywo z największą liczbą widzów”, występując przed około 70 000 widzów na Olympiastadion Berlin. Z okazji tego występu wydał singiel Mensch Berlin, który nagrał wspólnie z Paulem Kuhnem. We wrześniu 2008 r. wydano płytę DVD Die Weltrekord-Show: Männer sind primitiv, aber glücklich!, która zawiera cały występ na Stadionie Olimpijskim.

Pod koniec 2008 roku Mario Barth został uznany przez berliński magazyn miejski “tip” za “najbardziej żenującego berlińczyka 2008 roku” spośród 100 kandydatów. W 2009 r. nakręcił swój pierwszy film fabularny, komedię Männersache, w której, podobnie jak w swoich programach komediowych, porusza temat relacji damsko-męskich. Ponadto w kwietniu tego samego roku na płycie CD ukazał się audiobook Männersache. W maju 2009 roku Barth wystąpił z programem scenicznym zatytułowanym Männer sind peinlich, Frauen manchmal auch! We wrześniu 2009 r. ukazała się płyta CD z koncertem. W latach 2009-2018 był gospodarzem programu komediowego Willkommen bei Mario Barth na antenie RTL. Od 2019 r. jest kontynuowany program Mario Barth & Friends. W 2012 i 2013 r. odbył trasę koncertową z czwartym programem na żywo Männer sind schuld, sagen die Frauen. Pod koniec 2013 r. ukazało się towarzyszące im koncertowe DVD.

Od 2013 roku jest gospodarzem programu Mario Barth deckt auf! na antenie RTL. Przypadki marnotrawienia podatków są komentowane luźno po sobie. Od marca 2018 roku Mario Barth räumt auf (Mario Barth sprząta) porusza tematy codzienne, które należy zbadać pod kątem zawartości prawdy. W czerwcu 2014 r. Barth ustanowił nowy rekord świata, gromadząc na Stadionie Olimpijskim w Berlinie 116 498 widzów, co stanowiło “największą widownię dla komika w ciągu 24 godzin”. Prowadził audycję radiową Mario Barth dla berlińskiej stacji radiowej 104.6 RTL od listopada 2019 r. do jej odwołania wiosną 2020 r. Program był wcześniej nagrywany metodą voicetrackingową, a więc nie odbywał się na żywo. Barth mieszka na zmianę w Berlinie i Düsseldorfie. Jest właścicielem firmy Hauptstadt Helden Merchandising z siedzibą w Düsseldorfie oraz firmy Punchline Production GmbH. Mario Barth jest ambasadorem ewangelickiej organizacji na rzecz dzieci i młodzieży Die Arche.

Krytyka i spory prawne

W grudniu 2010 r. firma Barth zarejestrowała jako słowny znak towarowy frazę “Nothing rhymes with Uschi”, mimo że została ona wymyślona w latach 90. przez prezenterów programu Frühstyxradio w radiu ffn, a Oliver Kalkofe i Dietmar Wischmeyer koncertowali pod tym hasłem. Firma ffn złożyła wniosek o unieważnienie słownego znaku towarowego firmy Barth, jednak bezskutecznie. W lipcu 2011 r. przegrał kolejny spór sądowy dotyczący jego chronionego słownego znaku towarowego Nicht quatschen, machen, ponieważ “nie podlegał on ochronie” jako mądrość ogólna. Kiedy lewicowa organizacja młodzieżowa Solid z Meklemburgii-Pomorza Zachodniego opublikowała w 2011 roku plakat z hasłem i zdjęciem Barth w ramach kampanii przeciwko rozpowszechnianiu seksistowskich stereotypów dotyczących ról, Barth wystąpiła przeciwko niej na drogę sądową. Organizacja wykorzystała jego zdjęcie bez jego zgody, dlatego zażądała deklaracji o zaprzestaniu działalności. Organizacja młodzieżowa nie zastosowała się do tego żądania i uznała, że chroni ją konstytucyjnie gwarantowana wolność poglądów i wolność rywalizacji politycznej.Stefan Niggemeier skrytykował w FAZ w marcu 2014 roku, że program Mario Barth deckt auf “aus Ignoranz eine Tugend machen” (Mario Barth odkrywa cnotę z ignorancji) i “aus bllinder Politikverdrossenheit eine Show” (show ze ślepego rozczarowania polityką). W poście na Facebooku z 22 lipca 2016 r. Barth skarżył się: “Coraz trudniej jest napisać, co się czuje w związku z czymś, bo wtedy jest się albo ‘rabble-rouser’, ‘fear monger’, ‘Natzi’ [sic], ‘publicystą’ albo ‘idiotą’”. W odpowiedzi komik Michael Mittermeier oskarżył go o “tanie mącenie nastrojów” i “mgławicowy populizm”.W listopadzie 2016 roku Barth opublikował na Facebooku film, w którym z miejsca stwierdził, że protesty przed Trump Tower, które media kolokowały, obecnie nie istnieją. Barth spotkał się wówczas z powszechną krytyką za rozpowszechnianie swoim wpisem stereotypu kłamliwej prasy. Barth bronił się przed przypisaniem go do środowiska prawicowego, wskazując, że jego pradziadek ze strony matki był Żydem.W marcu 2019 roku został skrytykowany za rozpowszechnianie błędnych informacji na temat limitów tlenku azotu w Niemczech w programie Mario Barth deckt auf, co zostało obalone w programie satyrycznym ZDF Die Anstalt.

30 sierpnia 2019 r. Barth opublikował na Facebooku i Instagramie film, w którym naśmiewał się z aktywistki klimatycznej Grety Thunberg i ruchu Fridays For Future, a także wygłaszał teorie sceptyczne wobec klimatu. Spotkało się to z burzą okrzyków w mediach społecznościowych i na niektórych platformach redakcyjnych, na które odpowiedział w pisemnych postach i ponownie rzucił prześmiewcze uwagi na temat ruchu na rzecz ochrony klimatu.

Programy na żywo

2003: Mężczyźni są świniami, ale kobiety też!

2006: Mężczyźni są prymitywni, ale szczęśliwi!

2009: Mężczyźni są żenujący, kobiety czasami też!

2012: Mężczyźni są winni, mówią kobiety!

2015: Mężczyźni są szaleni, ale seksowni!

2018: Mężczyźni są leniwi, mówią kobiety!

Dyskografia

Albumy

2003: Mężczyźni są świniami, ale kobiety też!

2004: Langenscheidt: Niemiecki - kobieta / Kobieta - niemiecki

2006: Mężczyźni są prymitywni, ale szczęśliwi!

2009: Männersache (ścieżka dźwiękowa)

2009: Mężczyźni są wstydliwi, ale kobiety też!

2010: Langenscheidt: Kobieta - niemiecki / Niemiecki - Kobieta 2 dla zaawansowanych

2012: Mężczyźni są winni, mówią kobiety

2016: Mężczyźni są szaleni, ale seksowni! Live

2018: Mężczyźni są leniwi, mówią kobiety - Live

Kompilacje

2010: Trylogia

Singli

2008: Mensch Berlin (wspólnie z Paulem Kuhnem)

2011: Ick liebe Dir (feat. Sido)

Albumy wideo

2005: Mężczyźni są świniami, ale kobiety też! (tylko DVD)

2007: Mężczyźni są prymitywni, ale szczęśliwi! (tylko DVD)

2008: Pokaz rekordów świata: Mężczyźni są prymitywni, ale szczęśliwi!

2009: Męska działalność gospodarcza

2010: Mężczyźni są żenujący, kobiety czasami też!

2011: Trasa na stadionie 2011

2013: Mężczyźni są winni, mówią kobiety!

2014: Pokaz rekordów świata: Mężczyźni są winni, mówią kobiety!

2016: Mężczyźni są szaleni, ale seksowni! Live

2017: Waldbühne Open Air - Mężczyźni są szaleni, ale seksowni!

2019: Mężczyźni są leniwi, mówią kobiety

Works

Mario Barth: Langenscheidt Deutsch - Frau / Woman - German: Szybka pomoc dla zakłopotanego mężczyzny. Langenscheidt, 2004, ISBN 978-3-468-73122-8.

Mario Barth: Langenscheidt Frau - Deutsch / Niemiecki - Frau 2 dla zaawansowanych. Langenscheidt, 2010, ISBN 978-3-468-73194-5.

Literatura

Helga Kotthoff: Mario Barths Späße rund um Geschlechterstereotypen. O komedii skeczowej i ideologii gender. In: Ulrike Hanna Meinhof, Martin Reisigl, Ingo H. Warnke (eds.): Diskurslinguistik im Spannungsfeld von Deskription und Kritik. Akademie Verlag, Berlin 2013, ISBN 978-3-05-005843-6, s. 221 i nast. (ograniczony podgląd w Google Book Search).

Nagrody

2002

Schwelmer Kleinkunstpreis dla Mężczyźni to świnie, ale kobiety też!

Festiwal Żonglerów i Kabaretów w Koblencji - Złoty tyłek z uszami

2003

RTL Comedy Cup dla Mężczyźni są świniami, ale kobiety też!

Wielki Festiwal Kabaretu - Nagroda Publiczności

2005

Niemiecka Nagroda Komediowa dla najlepszej komedii na żywo za Männer sind Schweine, Frauen aber auch!

Srebrne Brawo Otto w kategorii Komik

2006

Złoty Rekord: 1× złoto dla Männer sind Schweine, Frauen aber auch! (CD) w Szwajcarii

Niemiecka Nagroda Komediowa dla najlepszej komedii na żywo za Männer sind primitiv, aber glücklich!

Srebrne Brawo Otto w kategorii Komik

2007

Niemiecka Nagroda Komediowa dla najlepszej komedii na żywo za Männer sind primitiv, aber glücklich!

Srebrne Brawo Otto w kategorii Komik

2008

Złoty Rekord: 1× Platynowy Männer sind primitiv, aber glücklich! (CD)

Złoty Rekord: 10× Platyna dla mężczyzn Männer sind Schweine, Frauen aber auch! Live (DVD)

Złoty Rekord: 1× Platyna dla Männer sind primitiv, aber glücklich! (DVD) w Austrii

Rekord świata w kategorii “komik na żywo z największą liczbą widzów” (ok. 70 000) w Olympiastadion Berlin za spektakl Männer sind primitiv, aber glücklich!

Rekord świata w najdłuższych napisach końcowych na płycie DVD (40 minut i 48 sekund) na specjalnym wydaniu filmu “Mario Barth: Die Weltrekord-Show”.

Niemiecka Nagroda Komediowa dla najlepszej komedii na żywo za Männer sind primitiv, aber glücklich! na Olympiastadion Berlin

1LIVE Krone w kategorii Najlepsza komedia

2009

Złoty Rekord: 1× złoto dla Männer sind Schweine, Frauen aber auch! (CD)

Niemiecka Nagroda Komediowa za najbardziej udany występ na żywo dla Männer sind peinlich, Frauen manchmal auch!

2010

Niemiecka Nagroda Komediowa w kategorii Najbardziej udany występ na żywo

Złota Płyta: 12× Platyna dla Männer sind Schweine, Frauen aber auch! (DVD)

Złoty Rekord: 1× platyna dla Männer sind Schweine, Frauen aber auch! (DVD) w Austrii

2011

Niemiecka Nagroda Komediowa w kategorii Najbardziej udany występ na żywo

Złoty Rekord: 7× złoto dla Männer sind peinlich, Frauen manchmal auch! (DVD)

Brązowe Bravo Otto w kategorii Komik

2012

Złoty Rekord: 4× platyna dla Männer sind peinlich, Frauen manchmal auch! (DVD)

Złoty Rekord: 13× Platyna dla mężczyzn są prymitywni, ale szczęśliwi! (DVD)

2013

Niemiecka Nagroda Komediowa w kategorii Najbardziej udany występ na żywo

2014

Złota Płyta: 2× platyna dla Männer sind schuld, sagen die Frauen (DVD)

Rekord Europy na Stadionie Olimpijskim w Berlinie dla największej mobilnej sceny o powierzchni 2908 m².

Rekord świata: “Największa widownia dla komika w ciągu 24 godzin” - 116 498 widzów na Olympiastadion w Berlinie

Niemiecka Nagroda Komediowa w kategoriach Najbardziej udany występ na żywo i Najlepszy program komediowy (Mario Barth deckt auf!)

2015

Bawarska Nagroda Telewizyjna dla Mario Barth deckt auf!

2016

Niemiecka Nagroda Komediowa dla najbardziej udanego występu na żywo

Nagroda Czytelników “Super-Günter” za “badania” nad protestami przed Trump Tower na Facebooku (nagroda negatywna)

2017

Nagroda Radia Regenbogen za komedię 2016

2019

Złota Płyta: 1× Platyna dla Männer sind bekloppt, aber sexy! Live (DVD)

Zobacz również

Lista najlepiej sprzedających się płyt komediowych w Niemczech

Pokrewne

Tutty Tran

Osan Yaran

Kurt Krömer

ARASH

Thorsten Havener

Laith Al-Deen

Claus Holm

Tom Hillenbrand

Felix Lobrecht

Markus Molitor

Michl Müller

Arnd Diringer

Harald Glööckler

Uwe Knop

Ernst Licht

Stephan Michme

Shan Rahimkhan

Martin Wehrle

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności