Wikibiopedia

 

CashMo

CashMo (* 17 kwietnia 1984 r.; w cywilu Achim Welsch w Stolbergu) - niemiecki raper i producent muzyczny.

Biografia

Cashmo dorastał z matką i siostrą w Duisburgu, po tym jak jego rodzice się rozeszli. W wieku jedenastu lat, po kilku problemach z zachowaniem, takich jak kradzieże, został wysłany do domu młodzieżowego, gdzie zetknął się z amerykańskim rapem. W wieku 15 lat ponownie wszedł w konflikt z prawem i Cashmo został skazany na sześć miesięcy więzienia. Wkrótce po wyjściu na wolność Cashmo został skazany na kolejne trzy lata więzienia za napad na stację benzynową. W więzieniu Siegburg Cashmo słuchał również pierwszych niemieckich raperów, a także pisał swoje pierwsze rymy podczas pobytu w więzieniu. W ten sposób nawiązał kontakt z innymi więźniami, z którymi podczas pobytu w areszcie nagrywał piosenki. W 2002 r. zakończył się jego pobyt w więzieniu i Cashmo założył rapową formację "Rebellous-Soldia" wraz z Tu2Face'em, który poznał Cashmo dzięki taśmom nagranym podczas odbywania przez niego kary więzienia. Po sporadycznych sukcesach regionalnych, trzy lata po założeniu zespołu wysłali taśmy demo do różnych wytwórni hip-hopowych. Plattenpapzt zareagował na to i zapewnił im miejsce na nadchodzącym wydawnictwie, które jednak nie doszło do skutku z powodu osobistych różnic z Tu2Face. Później taśmy demo były ponownie wysyłane do wytwórni. To doprowadziło do nawiązania kontaktu z rozgłośnią radiową WDR, która kupiła piosenkę grupy rapowej i od tej pory puszczała ją w radiu.

Wkrótce potem rozwiązano rapowy format "Rebellous-Soldia", a Cashmo skupił się na karierze solowej. W Aachen otworzył własne studio, w którym nagrywał swoje utwory, a teraz ponownie zetknął się z Plattenpapzt. Razem założyli wytwórnię "Blokkmukke". W maju 2008 r. ukazał się wreszcie album uliczny "Im Visier". W lutym 2010 roku ukazał się darmowy utwór "Beton Rap", do którego został nakręcony teledysk. Ma to być przedsmak zapowiadanego debiutanckiego albumu Cashmo. Cashmo miał również kontrakt z wytwórnią Baba Saad's Halunkenbande. W 2013 roku wydał płytę Free Ep 180 Grad . Wcześniej ukazała się darmowa EP-ka "Lost Tapes", na której wystąpił m.in. starszy brat MoTripa, Elmo.

W piosence Alman, która ukazała się w 2020 r. na jego albumie z 1998 r. oraz w teledysku na YouTube, Cashmo rapował o tym, "jak to jest dorastać jako Alman w okręgu Kanak" i opisywał sytuacje, w których jako etniczny Niemiec znalazł się w niekorzystnej sytuacji w środowisku imigrantów. Doprowadziło to do debaty na temat rasizmu wobec białych Niemców. Komentator portalu hiphop.de stwierdził, że ta piosenka przyciągnęła "brunatną bańkę" - we wcześniejszej wersji artykułu była mowa o "prawicowym tłumie" - i powiedział:

Cashmo, oburzony określeniem "prawicowy motłoch", odpowiedział na artykuł dwudziestominutowym nagraniem wideo, w którym przekonuje, że jego fani pochodzą z różnych krajów, że nie ma nic wspólnego z rasizmem i po prostu opowiada o tym, co przeżył, a swoje przesłanie wzmacnia stwierdzeniem "Pieprzę AfD, pieprzę nazistów, pieprzę wszystkich rasistów". Skrytykował, że jako Niemiec musiał "zawsze trzymać gębę na kłódkę" na ten temat. Dziennikarze z hiphop.de próbowali go zniszczyć "jak zapalczywe dziwolągi". W połowie czerwca 2021 r., po ujawnieniu informacji o akcji #deutschrapmetoo, Cashmo ogłosił, że opublikuje nagranie wideo, na którym "znany niemiecki raper" domaga się aktów seksualnych od nieletniej. Stało się to jednak tylko pod warunkiem, że jego konto na Instagramie, które w tym czasie miało około 60 tys. subskrybentów, uzyska 100 tys. subskrybentów. Ogłoszeniu towarzyszył zarzut, że wiarygodność kobiet, które zgłosiły przypadki wykorzystywania seksualnego przez raperów, jest wątpliwa, ponieważ robią to tylko dla uwagi.Kilka dni później Cashmo opublikował w serwisie Youtube nagranie z 2005 r., na którym widać Bushido jako 26-latka w pokoju hotelowym przed rzekomą nieletnią, która nie chce się zaangażować w akty seksualne i jest przez niego do tego werbalnie nakłaniana. Bushido odpowiedział dwudziestoośmiominutową wiadomością wideo, w której przeprosił, zdystansował się od swojego zachowania w przeszłości i samokrytycznie ocenił mizoginię w niemieckim rapie. Zagroził Cashmo konsekwencjami za opublikowanie nagrania i zarzucił mu kłamstwo, ale nie zażądał usunięcia filmu, twierdząc, że może to przyjąć "jak mężczyzna". W następstwie oskarżeń, że cała sprawa była przede wszystkim chwytem marketingowym i atakiem personalnym, Cashmo usunął wszystkie treści ze swojego konta na Instagramie. Krytycy zauważyli, że poza tą akcją nie było żadnej poważnej dyskusji na temat ofiar czy traktowania kobiet.

Dyskografia

Albumy

2008: W zasięgu wzroku

2012: Zaginione taśmy

2013: 180 stopni

2013: Ku pamięci

2017: 1994

2017: Hoez & Broz

2018: Welcome to Hate (EP, razem z Twin)

2019: The Mac EP

2020: Welcome to Hate 2 (EP razem z Twin)

2020: 1998Juice Exclusives

2008: Blokkmukke (Juice-Exclusive! na Juice-CD #86)Freetracks

2006: You are looking now feat. Bizzy Montana

2008: Wszechobecność

2008: Kantenmuzik feat. Sprachtot

2008: Stara zasada feat. Elmo

2010: Betonowy Rap

2010: Hustla feat. Nikotyna

2011: Kiedy piszę

2011: Mischkonsum feat. Bizzy Montana

2011: Yooo

2018: Całe życie

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności