Wikibiopedia

 

Clem Alford

Clem Alford (ur. 2 października 1945 r. w Glasgow, Strathclyde, Szkocja) jest szkockim muzykiem i sitarzystą.

Jest uważany za jednego z pierwszych pionierów, którzy technicznie połączyli tradycyjną grę na sitarze z zachodnią muzyką rocka elektronicznego. Za pomocą elektrycznych przetworników i efektów gitarowych połączył tradycyjną muzykę indyjską z naszą zachodnią muzyką rockową. Komponował także muzykę filmową i jest autorem filozoficznego przewodnika po grze na sitarze. Otrzymał kilka muzycznych wyróżnień zarówno w Indiach, jak i na Zachodzie. Jest również znany jako "szkocki ekspert" ze względu na swoją wiedzę na temat tradycji indyjskiej muzyki klasycznej.

Życie

Alford początkowo studiował tradycyjne szkockie dudy na studiach muzycznych, ale w połowie lat sześćdziesiątych przestawił się na grę na sitarze po tym, jak zainspirowali go dwaj indyjscy muzycy i kompozytorzy Ravi Shankar i Ali Akbar Khan. W 1968 roku udał się do Indii, aby studiować klasyczną grę na sitarze. W 1970 roku uzyskał dyplom z muzyki indyjskiej w Kalkucie (Bengal Zachodni) w Indiach.

Kariera muzyczna

Swój pierwszy zespół założył na początku lat siedemdziesiątych. W jego skład wchodzili gitarzysta Jim Moyes i perkusista tabli Keshav Sathe. Zaoferowano im możliwość nagrania albumu dla wytwórni Mushroom, pod warunkiem, że dodadzą wokalistę. Alisha Sufit dołączyła do nich jako wokalistka. Razem nazwali się Magic Carpet i wydali swój tytułowy debiut w 1972 roku, który łączył muzykę indyjską i folkową zarówno na poziomie wokalnym, jak i instrumentalnym. W 1974 roku Alford nagrał solowy album Mirror-Image, na którym połączył muzykę indyjską z elektrycznym jazz-rockiem. Alford użył elektronicznego sitaru, mikrofonu kontaktowego i pedału wah-wah powszechnie używanego w gatunku rockowym. Towarzyszyło mu klasyczne zachodnie instrumentarium: gitara elektryczna, pianino elektryczne, bas i perkusja. Album zawierał również dwie tradycyjne ragi w wykonaniu Alforda (na tanpurze) i członka Magic Carpet Keshava Sathe (tabla).

Album został opisany jako jedno z najbardziej udanych połączeń popowych/rockowych struktur z sakralnym brzmieniem muzyki raga.

W 1988 roku założył zespół Akasa z młodą wokalistką Sophiyą Haque i perkusistą tabli Johnem Millarem, tym razem łącząc tradycyjną grę na sitarze z elektronicznym popowym brzmieniem lat 80-tych. W kolejnym projekcie The Alien Mangoes, który kontynuował John Millar, połączył muzykę indyjską z atmosferycznymi dźwiękami. W 1996 roku ponownie połączył siły z Alishą Sufit, aby nagrać album Once Moor. Ponieważ żaden z oryginalnych muzyków Magic Carpet nie był zaangażowany w album, tym razem wybrano nazwę Magic Carpet II.

Jako wykładowca, dyrektor muzyczny i doradca

Dyrektor muzyczny w Bharatiya Vidya Bhavan Educational Foundation, Londyn, Anglia 1972-1976.

Wykładowca w College of Arts and Technology, Cambridge, Anglia, 1982-1986.

Konsultant muzyczny w United Kingdom University Music Circuit, Londyn, 1984-1985.

Od 1994 r. dyrektor kursów w Konserwatorium Muzyki Azji Południowej i Świata w Birmingham w Anglii.

Dyskografia

1974 Mirror Image (album solowy)

Z Magic Carpet

1972 Magic Carpet

1996 Once Moor (jako Magic Carpet II)

Z Akasą

1992 One Night in My Life

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności