Wikibiopedia

 

Lidia Burska

Lidia Burska, urodzona jako Lidia Rola (* 27 września 1953 w Radomiu; † 8 sierpnia 2008 w Jeleńczu), była polskim historykiem literatury i krytykiem literackim. Była żoną poety i dziennikarza Tomasza Burskiego.

Życie

Burska uczęszczała do gimnazjum w Radomiu i tam ukończyła liceum w 1972 roku. Następnie studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w 1977 roku uzyskała tytuł magistra. Po ukończeniu studiów pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Do 1983 roku studiowała również historię filozofii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Prowadziła również wykłady dla nauczycieli, uczniów i doktorantów. W 1982 została zatrudniona jako asystent w Instytucie Badań Literackich. Doktoryzowała się rozprawą Ludzie i dzieje. Literackie ujęcie procesu historycznoliterackiego we współczesnych narracjach o dziejach, a następnie awansowała na stanowisko asystenta. W latach 2003-2005 zasiadała w jury Nagrody Literackiej Nike.

Została pochowana w Warszawie.

Publikacje

Kłopotliwe dziedzictwo. Szkice o literaturze i historii, 1998

Avantgarde und andere Illusionen. On the '68 generation in Poland, 2012 (nicht fertiggestellte Habilitationsschrift, die von Alina Brodzka-Wald sowie Burskas Tochter für den Druck vorbereitet wurde)

Zitate aus Leben und Literatur, 2012 (herausgegeben von Marek Zaleski)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności