Księżniczka Alice, hrabina Athlone VA (urodzona jako księżniczka Alice Mary Victoria Augusta Pauline of Albany) (* 25 lutego 1883 w Windsor Castle, Windsor; † 3 stycznia 1981 w Kensington Palace, Londyn) była członkinią brytyjskiej rodziny królewskiej. Była najdłużej żyjącą wnuczką królowej Wiktorii.
Alice urodziła się w zamku Windsor 25 lutego 1883 r. jako najstarsze dziecko Leopolda Jerzego, księcia Albany, najmłodszego syna królowej Wiktorii i jego żony Helene z Waldeck-Pyrmont. Miała tylko jednego brata, Carla Eduarda, który później został księciem Saksonii-Coburg i Gotha. Jako wnuczka brytyjskiego monarchy w linii męskiej, była księżniczką Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii i nosiła tytuł "Jej Królewskiej Wysokości". Oprócz jej babki, królowej Wiktorii, jej rodzicami chrzestnymi byli niemiecka cesarzowa Augusta i król Holandii Wilhelm III.
W dniu 10 lutego 1904 r. Alice poślubiła księcia Aleksandra z Teck (1874-1957), brata przyszłej królowej Marii, żony kuzyna Alice, przyszłego króla Jerzego V. Odziedziczyła hemofilię po ojcu, ale nosiła cechy choroby tylko recesywnie. Jako nosicielka tej choroby, przekazała ją swojemu synowi. Para miała troje dzieci:
Lady May Helen Emma Cambridge (23 stycznia 1906 - 29 maja 1994), poślubiła Lady Abel Smith,
Rupert Alexander George Cambridge, wicehrabia Trematon (24 sierpnia 1907 - 15 kwietnia 1928),
Maurice Francis George (29 marca 1910 - 14 września 1910) Z rozkazu króla Jerzego V wszyscy członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej utracili swoje niemieckie tytuły arystokratyczne w 1917 roku. Dotyczyło to również męża Alice, któremu król nadał tytuł hrabiego Athlone. Od tego czasu była znana jako Jej Królewska Wysokość Alice, hrabina Athlone.
Alice wykonywała różne obowiązki reprezentacyjne dla danego króla. W 1924 r. wyjechała z mężem do RPA, gdzie do 1931 r. pełnił on funkcję gubernatora generalnego Związku Południowej Afryki. Od 1940 do 1946 roku, kiedy jej mąż był gubernatorem generalnym Kanady, para mieszkała w Ottawie. Zwłaszcza podczas II wojny światowej księżniczka Alice objęła różne honorowe stanowiska w związku z rozmieszczeniem żeńskich oddziałów pomocniczych w siłach zbrojnych.
W 1950 r. Alice została pierwszą kobietą kanclerzem nowo założonego Uniwersytetu Indii Zachodnich.
Alexander, 1. hrabia Athlone, zmarł w Londynie w 1957 roku. Księżniczka Alice mieszkała w Pałacu Kensington aż do śmierci w 1981 roku. Zmarła w wieku 97 lat i 312 dni; do tego czasu żaden potomek brytyjskiego monarchy nie żył dłużej niż ona. Książę Filip, również potomek królowej Wiktorii, dzierży ten rekord od 19 kwietnia 2019 roku. W chwili śmierci była ostatnią żyjącą osobą odznaczoną Królewskim Orderem Wiktorii i Alberta. Została pochowana w Royal Burial Ground w Frogmore w Windsorze.
1883-1904: Jej Królewska Wysokość Księżniczka Albany Alice
1904-1917: Jej Królewska Wysokość księżniczka Alexandra z Teck
1917: Jej Królewska Wysokość Księżniczka Alice, Lady Cambridge
1917-1981: Jej Królewska Wysokość księżniczka Alice of Albany, hrabina Athlone
GCVO: Dama Wielkiego Krzyża Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego,
GBE: Dama Wielkiego Krzyża Imperium Brytyjskiego,
VA: Dama Orderu Wiktorii i Alberta,
Royal Family Order of King Edward VII,
Order Rodziny Królewskiej Króla Jerzego V,
Order Rodziny Królewskiej Króla Jerzego VI,
Order Rodziny Królewskiej Królowej Elżbiety II.
Jako wnuczka królowej Wiktorii w linii męskiej, księżniczka Alicja była uprawniona do noszenia herbu Zjednoczonego Królestwa. Zgodnie ze zwyczajem przyjętym dla kobiet, nie była to tarcza, ale pastylka ("tarcza damy"). Do 1917 r. nosiła herb Saksonii jako centralną tarczę.
Księżniczka Alice była jedną z matek chrzestnych królowej Holandii Beatrix.
Była ostatnią wnuczką królowej Wiktorii, która zmarła prawie 115 lat po śmierci jej pierwszego wnuka Zygmunta Pruskiego (1864-1866).
Najmłodszy syn Alice, książę Maurice, zmarł w 1910 r. podczas wizyty u brata Alice, księcia Carla Eduarda Sachsen-Coburg i Gotha, w Gotha, w wieku zaledwie sześciu miesięcy. Prawnuk królowej Wiktorii znalazł swoje ostatnie miejsce spoczynku na wyspie grobowej dużego stawu w parku zamkowym w Gocie.