Wikibiopedia

 

Gwendoline Acason

Gwendoline Acason (* ok. 1925 prawdopodobnie w Folkestone), po ślubie Gwendoline Page, była jedną z kobiet w Bletchley Park, która jako pracownik Women's Royal Naval Service (WRNS) pomogła z powodzeniem rozszyfrować zaszyfrowaną niemiecką i japońską komunikację, co miało kluczowe znaczenie dla działań wojennych. W ten sposób wniosła znaczący wkład w brytyjskie wysiłki wojenne.

Życie

Gwendoline dorastała w Borehamwood, Hertfordshire, po tym jak jej rodzina przeprowadziła się tam w 1928 roku. Jej ojciec, Raymond Acason, prowadził sklep z prasą na Shenley Road, naprzeciwko Elstree Studios. Mówi: "Nazywał się The Library, ale większość ludzi nazywała go Acason's. Miałam około trzech lat, kiedy przeprowadziliśmy się z Folkestone do Borehamwood". (Cytat w oryginale: Nazywała się The Library, ale większość ludzi nazywała ją Acason's. Miałem jakieś trzy lata, kiedy przeprowadziliśmy się z Folkestone do Borehamwood). W tamtym czasie pracujące tam gwiazdy filmowe nadal mogły swobodnie poruszać się w miejscach publicznych i często przychodziły do sklepu jej ojca, aby kupić czasopisma lub papierosy.

Kiedy Gwendoline miała czternaście lat, wybuchła II wojna światowa. Po ukończeniu szkoły w wieku szesnastu lat, która w tym czasie cierpiała z powodu częstych nalotów bombowych niemieckiej Luftwaffe, rok później zgłosiła się do Wrens (po niemiecku "Royal Women's Naval Service"). Wkrótce potem została wysłana do Bletchley Park (B.P.), wówczas ściśle tajnego biura wojskowego położonego pięćdziesiąt kilometrów na północny zachód od Borehamwood, gdzie rozszyfrowywano komunikację wroga, o czym nic nie wiedziała, gdy rozpoczęła pracę w B.P. w kwietniu 1944 roku. Została przydzielona do Bloku A, służby wywiadowczej marynarki wojennej i początkowo musiała sortować i kategoryzować wiadomości radiowe z łodzi podwodnych. Po VE-Day i bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu została przeniesiona do sekcji japońskiej, a po wojnie udała się do Kolombo na ówczesnym Cejlonie. Została tam awansowana na Leading Wren i oddana pod dowództwo podporucznika Harry'ego Page'a. Pozostał tam do grudnia 1945 r., przeżywając VJ Day, kapitulację Japonii 2 września 1945 r., a następny Nowy Rok spędził na pełnym morzu. Do domu powrócił w styczniu. W tym samym roku, we wrześniu 1946 r., została żoną Harry'ego Page'a i pozostała nią przez następne sześćdziesiąt lat, zachowując milczenie na temat swojej tajnej pracy przez dziesięciolecia. Nawet jej rodzina nie wiedziała, co robiła podczas wojny. Dopiero znacznie później, gdy została pisarką i napisała serię książek, była w stanie napisać o swojej pracy w Bletchley Park.

Pisma (wybór)

They Listened in Secret. George R Reeve Ltd 2003, ISBN 978-0900616716

We Kept the Secret - Enigma Memories. George R Reeve Ltd 2002, ISBN 978-0900616655

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności