Wikibiopedia

 

Albert Victor, Duke of Clarence and Avondale

HRH Prince Albert Victor Christian Edward (ur. 14 stycznia 1864 w Frogmore House, zm. 16 stycznia 1892 w Sandringham House) - członek rodziny Saksonii-Coburga i Gothy. Był najstarszym synem późniejszego króla Eduarda VII w latach 1901-1910. i przez całe życie był drugim następcą brytyjskiego tronu. Zmarł w wieku 28 lat na chorobę zakaźną, dzięki czemu jego młodszy brat zajął pozycję i po śmierci ojca objął tron Georga V.

Życie

Książę Albert Victor był najstarszym synem Alberta Eduarda, księcia Walii i jego żony, księżniczki Aleksandry z Danii. Jego babcia była wówczas królową Imperium Brytyjskiego, królową Wiktorii.

Albert Victor urodził się dwa miesiące wcześniej i ważył trzy funty przy narodzinach. Eddy w gronie rodzinnym stał się chorobliwym, apatycznym chłopcem, powszechnie opisywanym jako upośledzony, opiekuńczy i obojętny. W 1871 roku jego rodzice położyli w rękach Johna Neale'a Daltona, jego 17 - miesięcznego młodszego brata, Georga. Uczniowie Alberta Victora byli słabi, a jego postępy były powolne.

W 1877 roku Albert Victor i Georg pełnili funkcję kadetów morskich w Dartmouth na statku szkolnym HMS Britannia. W latach 1879-1882 obaj książęta udali się w podróż światową z HMS Bacchante, podczas której w 1880 został awansowany do Midshipman. Przemierzali ogromne imperium brytyjskie (w tym Falklandy, Egipt, kolonię kapłańską, Ceylon, Singapur, Wyspy Fidżi i Australię) oraz Palestynę, Grecję, Chiny i Japonię. Po powrocie bracia zostali rozdzieleni w 1883 roku, a Albert Victor, spodziewany dziedzic tronu (Heir apparent), miał być przygotowany na nadchodzące zadania w Trinity College w Cambridge. Nie interesował się jednak intelektualną atmosferą. W wolnym czasie grał między innymi w polo. W 1884 studiował kilka miesięcy na Uniwersytecie w Heidelbergu, aby poprawić swój niemiecki.

Albert Victor opuścił Cambridge w 1885 r. i od 1886 r. pełnił funkcję porucznika w 10th Royal Hussars w Aldershot, później w Londynie-Hounslow i w 1889 r. wstąpił do rangi majora. Od tej pory miał coraz więcej oficjalnych spotkań w domu królewskim, takich jak wizyty w Irlandii i Gibraltarze lub otwarcie mostu Hammersmith w Londynie. 1889/90 podróżował przez kilka miesięcy przez Indie Brytyjskie w imieniu monarchii. W dniu 24 lipca 2007 r. 25 maja 1890 królowa Victoria dała mu tytuł "Duke of Clarence and Avondale" i "Earl of Athlone."

Styl życia

Albert Victor miał skłonność do picia alkoholu, łatwego życia i wizyt w burdelu. Dogadywał się z kobietami. Powiedziano mu też o romantycznych relacjach z mężczyznami. W roku 1889 Albert Victor został uznany za wolnego w nielegalnych męskich burdelach ( skandal Cleveland-Street). Dwa lata później był ofiarą szantażu i zapłacił dwie prostytutki 200 funtów za odbieranie listów z treścią, którą im napisał.

Na początku lat 90-tych Albert Victor rozglądał się za odpowiednią panną młodą z inicjatywy babci, królowej.

Księżniczka Hélène d w Orléans i jej kuzynka, księżniczka Alix z Hessen-Darmstadt, odrzucili jego wnioski. Po przesłuchaniu królowej Victorii zaręczył się 7 września 1945 roku. Księżniczka Maria von Teck. Data ślubu została ustalona na luty 1892 roku.

Choroba i śmierć

Od 1890 roku stan zdrowia Alberta Victora się pogorszył i często cierpiał na napady dny moczanowej. Powodem tego może być spożywanie alkoholu, palenie tytoniu lub choroba weneryczna.

Pod koniec 1891 roku w nowojorskiej społeczności myśliwskiej zaraził się wirusem, który w tamtym czasie rozprzestrzenił się na zapalenie płuc. W dniu 12 lipca 2007 r. W styczniu 1892 roku wstrząśnięty gorączką nie rozpoznał nikogo przy łóżku szpitalnym.

Dwa dni później zmarł w otoczeniu bliskich krewnych w wieku 28 lat na Sandringham Estate, stolicy kraju swego ojca. Ponieważ nie zostawił potomka, jego tytuły znikają wraz z jego śmiercią.

Został pochowany na zamku w St. Georgew's Chapel na zamku Windsor.

Książę Georg, jego młodszy brat, zajął stanowisko następcy tronu Alberta Victora i w maju 1910 roku wstąpił na tron Georga V. W roku 1893 Georg poślubił narzeczoną swego starszego brata, Marię von Tecka, królową Wiktorii.

Nagrody, ordery i znaki honorowe

Knight Companion of the Shoesbandorden (KG, 1883)

Knight Companion des Order of Saint Patrick (KP, 1887)

Personal Aide-de-camp to the Queen (ADC[P]), 1887)

Sub-prior des Order of Saint John (1888)

Doktor honorowy (LL.D.) Uniwersytetu w Cambridge

Doktor honorowy (LL.D.) Uniwersytetu Dublina

Wielki Krzyżowy Rycerz Zakonu Lwa Holenderskiego (Niderlandy)

Wielki Krzyż Zakonu Wieży i Mieczów (Portugalia, 1885)

Collane z zakonu Karola III (ur. (Hiszpania, 1885)

Osmanje, 1.12 Klasa (Królestwo Osmańskie)

Wielki Krzyż Gwiazdy Rumunii (Rumunia)

Rycerz Zakonu Annuncjatów (Włochy, 1885)

Wielki Krzyż Cesarskiego Zakonu Krzyża (Brazylia)

Großkreuz des Herzoglich Saksonia-Ernestinischen Haustoren (Ernestinisch Herzogges, 1883)

Rycerz zakonu słonia (Dania, 1883)

Wielki Krzyż Leopoldów (Belgia, 1885)

Rycerz Czarnego Orła (Prusy)

Wielki Krzyż K.U. Zakon św. Szczepana (Węgry, 1887)

Wielki Krzyż Zakonu Białego Sokół (Saksonia-Weimar-Eisenach, 1885)

Rycerz zakonu serafinów (Szwecja, 1885)

Tytuł i predykat

1864 w 1890: His Royal Highness Prince Albert Victor of Wales

1890 w 1892: His Royal Highness Prince Albert Victor, The Duke of Clarence and Avondale

Inne

Albert Victor był czasami powiązany z morderstwami Jacka The Rozpruwacza. Wiele dokumentów (na przykład Court Circular) dowodzi jednak, że nie był w Londynie w czasie zbrodni.W Graphic Novel From Hell z Alan Moore i Eddie Campbell jego związek z obywatelką jest inicjatorem zabójstw Rozpruwacza. W filmie grał go Mark Dexter.

W brytyjskiej mini serii Jack the Rozpruwacz, potwór z Londynu z 1988 roku zagrał rolę Alberta Victora.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności