Wikibiopedia

 

Victoria D. Alexander

Victoria Dean Alexander (ur. 28 października 1959 r.) jest brytyjską starszą wykładowczynią socjologii sztuki w Goldsmiths College na Uniwersytecie Londyńskim.

Po studiach w Princeton i Stanford, wykładała jako profesor nadzwyczajny socjologii w programie doktoranckim na Uniwersytecie Harvarda. W 1996 roku została członkiem wydziału socjologii na University of Surrey, a w 2015 roku przeniosła się do Goldsmiths College.

Stała się znana dzięki swojej książce Sociology of Arts, która opiera się na socjologicznej teorii światów sztuki Howarda S. Beckera. Analizuje relację między sztuką a społeczeństwem za pomocą "diamentu kulturowego", który postrzega tę relację przez pryzmat producentów sztuki, mediatorów sztuki i konsumentów sztuki. W swojej analizie socjologicznej powstrzymuje się od rozróżniania sztuki wysokiej i popularnej.

Jest przewodniczącą sieci badawczej Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego ds. socjologii sztuki.

Publikacje (wybór)

Muzea i pieniądze: Wpływ finansowania na wystawy, stypendia i zarządzanie. Indiana University Press. Bloomington, IN 1996.

Sociology of the Arts: Exploring Fine and Popular Forms. Blackwell, Oxford 2003.

(wraz z Marilyn Rueschemeyer) Art and the State: The Visual Arts in Comparative Perspective. Palgrave Macmillan, Londyn 2005.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności