Adam Borys, kryptonim "Pług", "Adam Gałecki" (* 10 grudnia 1909 w Niechanowie; † 27 sierpnia 1986 w Witkowie), był podpułkownikiem Wojska Polskiego, twórcą i pierwszym dowódcą batalionu "Parasol", spadochroniarzem Cichociemnych i inżynierem rolnikiem.
Po studiach rolniczo-leśnych na Uniwersytecie Poznańskim i studiach w Stanach Zjednoczonych wziął udział w obronie narodowej we wrześniu 1939 r. jako emerytowany oficer artylerii polskich sił zbrojnych. Po schwytaniu został internowany w obozie jenieckim na Węgrzech, skąd udało mu się uciec i przedostać do Francji. Borys wziął udział w obronie Francji w 1940 roku. Jako członek Cichociemnych skoczył nad Polską w październiku 1942 roku. Od tego momentu był kadrowym oficerem w dowództwie Armii Krajowej. Borys założył i dowodził kompaniami "Agat"-"Pegaz", przeniesionymi następnie do batalionu "Parasol", którego głównym zadaniem było przeprowadzanie zamachów na funkcjonariuszy SS i gestapo. Przygotował m.in. zamach na dowódcę SS i policji w Warszawie Franza Kutscherę.
W czasie Powstania Warszawskiego był dowódcą batalionu "Parasol" - Borys został ciężko ranny w trakcie walk w okolicach warszawskiej Woli i został wycofany z walk. Po kapitulacji powstańców został osadzony w obozie oficerskim dla jeńców wojennych, skąd powrócił do Polski w 1945 roku. W okresie do 1954 r. doświadczył represji stalinizmu w Polsce. Następnie został zrehabilitowany i pracował jako asystent naukowy w Warszawie. W latach 1958-1968 kierował Instytutem Przemysłu Mięsnego. Borys został odznaczony Orderem Virtuti Militari, najwyższym odznaczeniem wojskowym, oraz Krzyżem Walecznych. Jego imieniem nazwano gimnazjum w Witkowie, w którym mieszkał do śmierci w 1986 r.