Wikibiopedia

 

Zofia Owińska

Zofia Owińska (* we Wrocławiu) - polska pianistka i dziennikarka muzyczna.

Owińska urodziła się w rodzinie lekarskiej. Uczęszczała do liceum muzycznego we Wrocławiu, a następnie studiowała grę na fortepianie u Bolesława Woytowicza w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Od 1973 roku była członkiem redakcji muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu. Później została redaktorem naczelnym działu muzycznego, a w latach 1991-1992 była zastępcą redaktora naczelnego stacji. Od 1992 do 2002 roku była prezenterką i dyrektorem Radia Wrocław.

Podczas pracy w radiu Owińska założyła kilka cykli programowych, w tym cykl o zabytkowych organach na Górnym Śląsku z Julianem Gembalskim, cykl koncertów symfonicznych i cykl o wierszach miłosnych. W studiu stacji organizowała liczne koncerty z udziałem Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod dyrekcją Karola Teutscha oraz znanych solistów. Relacjonowała również dla warszawskich rozgłośni wydarzenia muzyczne, takie jak Festiwal Wratislavia Cantans.

Jako komentatorka i recenzentka pisała m.in. dla magazynów muzycznych "Muzyka Polska", "Ruch Muzyczny", "Twoja Muza" i "Medium". Rozmowy z kompozytorem Witoldem Lutosławskim zaowocowały książką Lutosławski o sobie, która ukazała się w Gdańsku w 2011 roku.

Źródła

"Z bliska z Lutosławskim" Zofii Owińskiej - Biografia

Wiedza i Edukacja - Zofia Owińska "Lutosławski o sobie" - zapowiedź

Dolnośląska Biblioteka Publiczna - Zofia Owińska: LUTOSŁAWSKI O SOBIE

Das Fryderyk-Chopin-Institut - Mit Chopin verbundene Personen - Zofia Owińska

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności