Wikibiopedia

 

Roma Janus

Roma Janus (ur. ok. 1976 w Polsce) jest polską menedżerką kultury i dramaturgiem tańca.

Życie i twórczość

Roma Janus studiowała teatrologię, filmoznawstwo i medioznawstwo w Instytucie Koncepcji Kultury na Uniwersytecie Wiedeńskim. Od 2002 roku pracuje jako menedżer kultury. Pracowała jako asystent reżysera i dramaturg w Teatrze Miejskim w Grein.

Roma Janus założyła własną agencję Roconcept Performing Arts Management w 2015 roku. Współpracowała z artystami wiedeńskiej sceny tanecznej, takimi jak Claudia Bosse, Elio Gervasi, Thomas J. Jelinek i Willi Dorner, a także z instytucjami kulturalnymi WUK, Tanzquartier Wien i brut Wien. Zaplanowała trasy koncertowe w Europie, a następnie także w Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. W 2016 roku Janus była kuratorką austriackiego festiwalu tańca "Let the Artists (Not)Die" w Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu.

Od 2021 roku pracuje jako menedżer tańca i dramaturg w Landestheater Linz, gdzie w 2022 roku została mianowana dyrektorem artystycznym Tanzkompanie Tanz Linz po odejściu Mei Hong Lin. Roma Janus opracowała format tańca Labo Traces. Członkowie zespołu tanecznego byli aktywnie zaangażowani w tworzenie utworów. Tancerze zaprezentowali się jako społeczność, uzupełniając się nawzajem swoimi różnymi osobowościami. Występy odbywały się w mniejszych salach z bezpośrednim kontaktem z publicznością. Planowane są również występy w szkołach i muzeach, przy czym duże produkcje będą pokazywane w głównej sali Musiktheater Linz, a mniejsze w Black Box lub Schauspielhaus Linz. Pod kierownictwem Romy Janus, gościnni choreografowie i reżyserzy są coraz częściej zapraszani do opracowywania utworów wspólnie z tancerzami zespołu Tanz Linz.

Prace dramaturgiczne (wybór)

2021 Ogród

2021 Listy miłosne

2022 Jezioro łabędzie

2022 Budda

2022 Czasy współczesne

2022 Śpiąca królewna

2023 Romeo i Julia

2023 Labo Traces

2024 Memoryhouse

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności