Wikibiopedia

 

Paul Abela

Paul Abela (ur. 19 marca 1954 w Detroit, Michigan) - maltycko-brytyjski muzyk pop, kompozytor i dyrygent. W latach 1991, 1992, 1996 i 2001 był kompozytorem. Dirigent zaangażowany w Eurovision Song Contest.

Życie

Dzieciństwo

Abela urodziła się jako dziecko rodziców maltańskich w Detroit i w związku z tym oprócz obywatelstwa brytyjskiego i maltańskiego posiadała również obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Po II wojnie światowej jego ojciec przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych i wielu jego rodaków, aby znaleźć tam pracę, której nie było wówczas na Malcie. Został 12 lat w Detroit, gdzie pracował dla zakładów Ford, a później dla producenta farmaceutycznego. W roku 1957 rodzina wróciła na Maltę i zamieszkała w Moście, gdzie ojciec otworzył sklep spożywczy.

Kariera muzyka

Wujek, który był profesjonalnym perkusistą w Kanadzie, wprowadził Paula Abelę w kontakt z muzyką. Paul uczył się akordeonu i w wieku 13 lat przeszedł na pianino. Jeszcze tego samego roku w 1967 roku został członkiem grupy muzycznej New Cuorey, która wystąpiła latem w hotelu przy Mellieħa Bay i grała w nich elektroniczne organy, które stały się popularne przez zespoły takie jak Procol Harum.

Paul Abela został jednym z niewielu zawodowych muzyków archipelagu maltańskiego. W ciągu jedenastu lat (1967 w 1978 r.) grał w New Cuorey-Quartett, grupa wyprodukowała kilka singli w języku angielskim, głównie na sprzedaż gościom hotelowym, ale także w języku maltańskim na rynek płyt krajowych. Z maltańską piosenką Bħal daż-żmien konna flimkien udało im się osiągnąć numer 1 na Malcie w 1973 r., a także L-aħħar bidwi f'wied il-għasel w 1976 r. Oba tytuły napisał Paul Abela wraz z pisarzem Alfredem C. Santem mieszkającym w Moście. Piosenka z 1976 roku została również nagrana przez Claudio Baglioni po włosku. Sant i Abela pracowali również nad piosenką Live for tomorrow, którą Mary Spiteri zaśpiewała podczas maltańskiego eliminacyjnego konkursu Eurovision Song Contest w 1975 roku.

W latach 1972 i 1973 Paul Abela brał udział w prywatnych zajęciach w kompozycji u Charlesa Camilleriego. W roku 1978 wraz ze swoim przyjacielem Charlesem Gattem, muzykiem jazzowym, zapisał się do prestiżowego Berklee College of Music w Bostonie w stanie Massachusetts, a trzy lata później ukończył ten proces dyplomem. Po powrocie na Maltę w 1981 roku otrzymał od razu propozycję napisania wraz z Rayem Mahoneyem opery rockowej o ważnych stacjach historii Malty. Najbardziej udany musical w języku maltańskim został najpopularniejszym maltańskim. Wysłano go 35 razy do wyprzedaży Valletta Conference Centre przed 1000 słuchaczami, a także podczas pokazu na świeżym powietrzu w megalitowskiej świątyni w Qimie. Od czasu jego pierwszego występu Wietna przeszła kilka przeobrażeń. Paul Abela napisał w kolejnych latach inne musicale, w tym Bastilja (Bastille), Ali Baba, Taħt tilet saltniet oraz w roku 1565 o oblężeniu Malty w tym roku.

Abela nauczała w latach 1985-2008 w Państwowej Szkole Muzycznej Johanna Straussa w Valletta, która później zmieniła nazwę na Malta School of Music. Kieruje Malta Concert Orchestra of Piazza Teatru Rjal.

Rodzina

Paul Abela jest od II wieku n.e. Ożenił się z śpiewaczką i kompozytorką Georginą Abelą 8 października 1986 roku, mają syna Ryana Abelę, który również jest muzykiem.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności