Wikibiopedia

 

Karol Borsuk (dyrygent)

Karol Borsuk (ur. 6 listopada 1949 w Łukowie) - polski dyrygent, kompozytor i muzyk.

Życie i twórczość

Karol Borsuk od siódmego roku życia uczył się w szkole muzycznej w rodzinnym Łukowie, a następnie pobierał lekcje gry na skrzypcach u skrzypka i kompozytora Henryka Ricka-Wiśniewskiego (1912-1984). Po studiach w zakresie edukacji muzycznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, ukończył studia magisterskie w zakresie dyrygentury, skrzypiec i edukacji muzycznej w Instytucie Sztuki UMCS. Ukończył studia w zakresie dyrygentury orkiestrowej pod kierunkiem Adama Natanka. Po ukończeniu studiów pracował jako wykładowca i dyrygent na Uniwersytecie (UMCS) w Lublinie do końca 1981 r. W 1981 r. przeniósł się do Berlina i przez ponad 30 lat pracował jako zastępca dyrektora szkoły muzycznej oraz kierownik wydziałów instrumentów smyczkowych i muzyki dawnej w szkole muzycznej Reinickendorf. Od 1984 r. kieruje Lichterfelder Chorkreis, od 1985 r. Frauenchor Spandau, a także Sinfonische Ensemble Reinickendorf i orkiestrą Musica da camera. Występował również jako skrzypek przy różnych okazjach, np. z Trio Primavera. Borsuk był jurorem na międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. w Gorycji/Włochy i Chełmie/Polska. Dyrygował międzynarodową orkiestrą młodzieżową na corocznych letnich kursach w Balassagyarmat na Węgrzech.

Borsuk regularnie dyryguje koncertami w Filharmonii Berlińskiej, Haus des Rundfunks i Konzerthaus Berlin. Wykonuje utwory różnych stylów muzycznych od baroku i klasycyzmu po kompozytorów współczesnych (np. Piotra Mossa) - w tym symfonie, kantaty, msze, a także melodie z musicali i operetek - a także własne kompozycje. Koncertował jako dyrygent i muzyk m.in. w Szwecji, Danii, Polsce, na Węgrzech, we Włoszech i Hiszpanii, jest honorowym obywatelem miasta Międzyzdroje.

Twórczość

Kompozycje Borsuka obejmują zarówno muzykę kameralną, jak i utwory na chór i orkiestrę, w tym kantaty i msze (Msza Misdroy), które są regularnie wykonywane. W 2019 roku dwie z jego kompozycji do tekstów Seneki (Seneca-Sentences) miały swoją premierę w Konzerthaus Berlin.

Kompozycje (wybór)

Quo vadis, Domine? Kantata koncertowa na sopran solo, chór i orkiestrę

Msza Misdroy

Misdroy - Fantazja na altówkę, chór i orkiestrę

Sinfonia piccola

Poezja nie jest nieokiełznaną fantazją... na sopran, skrzypce i wiolonczelę (Tekst: Zbigniew Herbert)

Przekład. Pieśń (tekst: Karl Dedecius)

Fantazja na altówkę, chór i orkiestrę

8 miniatur do aforyzmów Henryka Bereski

Ave Maria

Dwa utwory na altówkę

Seneka - Zdania (według tekstów Seneki)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności