Wikibiopedia

 

Tim Berners-Lee

Sir Timothy John Berners-Lee, OM, KBE, FRS, FRSA (ur. 8 czerwca 1955 r. w Londynie) - brytyjski fizyk i informatyk. Jest twórcą Hypertext Markup Language (HTML) i założycielem World Wide Web. Obecnie kieruje konsorcjum World Wide Web Consortium (W3C), jest profesorem w Massachusetts Institute of Technology (MIT), a od 2016 r. zajmuje katedrę na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Życie

Wczesne lata

Tim Berners-Lee jest synem pary matematyków Mary Lee Woods i Conwaya Berners-Lee, którzy współtworzyli Manchester Mark I, oraz bratem profesora ekologii Mike'a Berners-Lee. Już jako nastolatek zajmował się komputerami. Po ukończeniu Emanuel School w Battersea, studiował fizykę na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie ukończył Queen's College w 1976 roku. Następnie przez dwa lata pracował w Plessey Telecommunications Ltd w Poole. W 1978 r. przeniósł się do D.G Nash Ltd (Ferndown), gdzie pracował jako programista. W okresie pracy jako inżynier konsultant miał swój pierwszy kontakt z europejskim ośrodkiem badań jądrowych CERN od czerwca do grudnia 1980 roku. W latach 1981-1984 był dyrektorem Image Computer Systems w Bournemouth, ale powrócił do CERN w 1984 roku.

Berners-Lee i World Wide Web

Jednym z problemów w CERN było to, że niektóre laboratoria znajdowały się we Francji, a inne w Szwajcarii. Oba kraje miały różne infrastruktury sieciowe, co utrudniało wymianę informacji. 12 marca 1989 roku Berners-Lee zaproponował swojemu pracodawcy CERN projekt oparty na zasadzie hipertekstu, który miał uprościć globalną wymianę i aktualizację informacji między naukowcami. W 1990 roku, wraz z Robertem Cailliau, opublikował koncepcję ogólnoświatowego projektu hipertekstowego, programu komputerowego Enquire. Berners-Lee opracował następnie język opisu strony HTML, protokół transferu HTTP, adres URL (choć nazwa pojawiła się dopiero później), pierwszą przeglądarkę WorldWideWeb i pierwszy serwer internetowy CERN httpd pod systemem operacyjnym NeXTStep. Miało to być początkiem World Wide Web

Berners-Lee stworzył pierwszą stronę internetową, info.cern.ch. Strona ta istnieje do dziś, jednak zachowała się jedynie kopia oryginalnej zawartości z 1992 r. Wyjaśniała ona między innymi

czym powinna być sieć WWW,

jak uzyskać przeglądarkę internetową,

Pierwotnie była to również pierwsza prosta wyszukiwarka, ponieważ Berners-Lee prowadził inne strony internetowe oprócz własnej.

Podstawowe idee World Wide Web są stosunkowo proste, ale Berners-Lee dostrzegł i połączył je w sposób, którego możliwości nie zostały jeszcze w pełni wykorzystane.

W 1994 roku Berners-Lee założył World Wide Web Consortium (W3C) w Massachusetts Institute of Technology. Ważne było, że nie opatentował swoich pomysłów i implementacji technicznych, ale przekazał je swobodnie. Miał również silny wpływ na maksymę Konsorcjum World Wide Web, aby przyjmować tylko standardy wolne od patentów.

Religijny, unitariański światopogląd Bernersa-Lee nie wpłynął wyraźnie na rozwój sieci, jak twierdzi, ale istnieją podobieństwa do religijnie motywowanej idei funkcjonowania społeczeństwa: płaskie hierarchie, harmonijna współpraca, tolerancja i otwartość na różnorodność, używanie rozumu i zaufanie do swoich towarzyszy podróży. jego książka Weaving the Web (niemiecki: Der Web-Report, 1999), na przykład, podkreśla, co następuje:

Umiejętność edytowania sieci jest tak samo ważna, jak umiejętność jej przeglądania.

Komputery mogą być wykorzystywane do wykonywania zadań w tle, dzięki czemu grupy mogą lepiej współpracować.

Każdy obszar sieci powinien mieć strukturę sieciową, a nie drzewiastą. Godnymi uwagi wyjątkami są system nazw domen i zasady ICANN dotyczące przypisywania nazw domen.

Informatycy ponoszą nie tylko techniczną, ale także moralną odpowiedzialność. Wizją Bernersa-Lee dotyczącą przyszłości Internetu jest sieć semantyczna.

W swoim eseju z 2006 roku "Creating a Science of the Web" wezwał do ustanowienia niezależnej nauki o sieci.

Od 1999 roku

Berners-Lee piastuje stanowisko 3Com Founders Chair w Laboratory for Computer Science w Massachusetts Institute of Technology (MIT) od 1999 roku. Przewodniczy również World Wide Web Consortium, otwartemu forum firm i organizacji, które założył w celu wspierania dalszego rozwoju WWW.

Berners-Lee rozwija koncepcję powiązanych danych od 2006 roku. Nie chodziło już tylko o dokumenty, które miały być publikowane i łączone w znormalizowanym formacie, ale o dane wszelkiego rodzaju. Dane rządowe, dane pogodowe, dane badawcze, a nawet dane osobowe powinny być dystrybuowane na wielu serwerach i udostępniane online, aby użytkownicy mogli przeszukiwać te dane, przeskakiwać z linku do linku i wyciągać wnioski z coraz to nowych kombinacji.World Wide Web został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2010 roku. Ponieważ tylko instytucje z osobistymi przedstawicielami mogą być uhonorowane, Tim Berners-Lee został nominowany wraz z Larrym Robertsem i Vintem Cerfem. Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku, gdzie został uhonorowany za wynalezienie World Wide Web.

W 2014 r., w następstwie globalnej afery związanej z inwigilacją i szpiegostwem, wezwał do stworzenia katalogu praw podstawowych dla Internetu oraz do przejęcia nazw domen i adresów IP z rąk USA. W lipcu 2021 r. NFT kodu źródłowego World Wide Web Tima Bernersa-Lee został sprzedany za równowartość 5,4 mln USD za pośrednictwem Sotheby's.

Prywatne

Berners-Lee był żonaty z Nancy Carlson od 1990 roku do rozwodu w 2011 roku. W 2014 roku Berners-Lee poślubił swoją drugą żonę Rosemary Leith w Londynie, a jego brat Mike Berners-Lee jest profesorem na Uniwersytecie Lancaster.

Nagrody

1995 Otrzymał honorową nagrodę Prix Ars Electronica za wprowadzenie hipertekstu.

1996 W. Wallace McDowell Award

W 1998 roku otrzymał nagrodę Eduard Rhein Technology Award "za stworzenie i rozwój tego, co jest obecnie znane na całym świecie jako World Wide Web".

1998 MacArthur Fellow

W 2001 roku został przyjęty do Royal Society i American Academy of Arts and Sciences.

W 2002 roku otrzymał Japan Prize.

W 2004 r. został uhonorowany przez królową Elżbietę II tytułem Rycerza Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego (KBE) za zasługi dla nauki i tym samym otrzymał tytuł szlachecki.

W 2004 r. otrzymał nagrodę Millennium Technology Prize za wynalezienie sieci WWW.

2004 Członek Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego

W 2004 roku asteroida została nazwana jego imieniem: (13926) Berners-Lee.

2005 Otrzymał nagrodę Quadriga w kategorii Sieć Wiedzy.

2007 Przyjęty do Orderu Zasługi (OM) przez królową Elżbietę II (13 czerwca)

2007 Nagroda Charlesa Starka Drapera

2009 Członek Narodowej Akademii Nauk

2011 Członek honorowy Akademii Brytyjskiej

2013 Nagroda Królowej Elżbiety w dziedzinie nauk inżynieryjnych

2015 Nagroda Gottlieba Duttweilera

2017 Nagroda Axela Springera

2017 Nagroda Turinga (za rok 2016)

Doktoraty honoris causa

Doktor sztuk pięknych (DFA hon.), Parsons The New School for Design, Nowy Jork, 1996 r.

Doktor Uniwersytetu (DU hon.), Uniwersytet Essex, 1998

Doktor Uniwersytetu (DU hon.), Southern Cross University, 1998

Doktor Uniwersytetu (DU hon.), Uniwersytet Otwarty, 2000

Doktor prawa (DLaw hon.), Uniwersytet Columbia, 2001

Doktor nauk (DSc hon.), Uniwersytet Southampton, 1996

Doktor nauk (DSc hon.), Uniwersytet Oksfordzki, 2001

Doktor nauk (DSc hon.), Uniwersytet w Port Elizabeth, 2002

Doktor nauk (DSc hon.), Uniwersytet Lancaster, 2004 r.

Universitat Oberta de Catalunya, 2008

Politechnika w Madrycie, 2009 r.

Doktor inżynierii i technologii, Uniwersytet Yale, 2014

Doctor of Media and Governance, honoris causa, Keiō-Universität, 2017 r.

Literatur

Tim Berners-Lee i Mark Fischetti: Raport o sieci. Twórca World Wide Web o nieograniczonym potencjale Internetu. Przetłumaczone z amerykańskiego przez Beate Majetschak. Econ, Monachium 1999. ISBN 3-430-11468-3

Weaving the Web. The Original Design and Ultimate Destiny of the World Wide Web. (tytuł oryginalny)

W odniesieniu do "...walki Sir Tima Bernersa-Lee o sieć jako jednego z najważniejszych wyzwań naszych czasów" w 2018/2019 r., zob. na przykład "Sir Tim Berners-Lee wzywa do przyjęcia traktatu w sprawie Internetu, aby zakończyć 'dysfunkcję'" na "macobserver.com" z 12 marca 2019 r., w "DER Spiegel" z 6 listopada 2018 r., w "Sueddeutsche Zeitung" z 6 listopada 2018 r. i na heise.de z 5 listopada 2018 r.

heise.de: Twórca WWW Tim Berners-Lee chce uwolnić sieć od korporacji od 1 października 2018 r., o swoim zaangażowaniu w platformę "Solid".

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności