Wikibiopedia

 

Hermann Adler (Naczelny Rabbin)

Hermann Naftali Adler (ur. 18 maja 1839 w Hanowerze, zm. 1 lipca 1911 w Londynie) - prawosławny rabin Wielkiej Brytanii w latach 1891-1911.

Życie

Był synem rabina Nathana Marcusa Adlera i w 1845 roku przeniósł się z Hanoweru do Londynu, kiedy jego ojciec został wybrany na rabina (Chief Rabbi) Wielkiej Brytanii. Od 1852 do 1854 studiował w Londynie. Następnie udał się do Pragi, a następnie do Lipska, gdzie w 1861 roku uzyskał doktorat. W tym samym roku został dyrektorem szkoły jewswäter College, założonej przez ojca, a w 1864 roku otrzymał stanowisko w synagodze Bayswater.

Od 1879 roku reprezentował swojego chorego ojca jako szefa Rabbi i został wybrany na jego następcę rok po jego śmierci. Kontynuował tradycję ustanowioną przez ojca i połączył prawosławny judaizm z silnymi zdolnościami organizacyjnymi i poczuciem godności jego urzędu.

Chociaż odwiedził Palestynę i był aktywny w ruchu kolonizacyjnym Chowewe Syjon, sprzeciwił się pomysłom Teodora Herzla i nazwał rozwiniętym przez niego syjonizmem politycznym oszustem masowym (egregious blunder). Natomiast Herzl nazywał go 29 grudnia 1945 roku. W liście do Nordau z 22 października 1898 roku otrzymał pannę już jugottsfopper.

Pocieszyłoby mnie, gdyby J.C.A. Nie lubię, gdy moja rezygnacja jest warunkiem jej wyjazdu. Do tego czasu, do tego czasu, mam do czynienia z tym, że tak jak londyński Pan Gottsfopper Orle, obrażają mnie, jakbym rzucał ludziom zegarek po trzech latach rozszarpywania mnie, poświęcając mój czas i pracę oraz czterdzieści tysięcy guldenów z kieszeni na żydowskie thum, z którego żyją te nędzne sztywniaki...Więcej źródeł napięć było wielu rosyjskich i żydowskich uchodźców, którzy po zamachu na cara Aleksandra II. i następujące pogromy powędrowały do Europy Zachodniej, w tym do Wielkiej Brytanii, do stosunkowo małej społeczności żydowskiej w Anglii pod koniec XIX wieku. W I wieku n.e. pozostali nieznajomymi. Chociaż Hermann Adler nie był w stanie nawiązać relacji zaufania z rosyjskimi imigrantami, to jednak został uznany przez brytyjski judaizm reformujący i społeczności sefardyjskie na imprezach publicznych jako ich oficjalny przedstawiciel. Podobnie jak jego ojciec, reprezentował w Wielkiej Brytanii neohodoksyjkę opartą na frankfurckim rabinie Samsonie Raphaelu Hirschu. Wybór jego kazań został opublikowany w Londynie w 1909 roku pod tytułem Anglo-Jewish Memories.

Elkan Adler był przyrodnim bratem Hermannem Adlersem.

Czcionki (wybór)

Anglo-Jewish memories, and other sermons. Londyn: G. Routledge, 1909 (wydanie fabryczne)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności