Wikibiopedia

 

Stephen Akinmurele

Stephen Oladimeji K. Akinmurele (ur. 28 marca 1978, zm. 19 sierpnia 1999 w Manchesterze) - brytyjski seryjny morderca, który w latach 1995 - 1998 został oskarżony o zabójstwo pięciu osób starszych. Akinmurele przyznał się do wielu morderstw, ale popełnił samobójstwo przed rozpoczęciem postępowania sądowego przeciwko niemu. Policja uważa, że mógł być odpowiedzialny za kolejne dwa morderstwa.

Życie

Ojciec Akinmurelesa pochodził z Nigerii, a jego matka z Isle of Man w wieku sześciu lat wychowywała go matka i babcia. Kiedy był dzieckiem, miał problemy psychiczne, ale nigdy nie był w konflikcie z policją. W 1996 roku przeniósł się do Blackpool i pracował w Opiece Społecznej oraz jako barman.

Ofiary

Stephen Akinmurele został oskarżony o zabicie pięciu osób w podeszłym wieku. Główny śledczy zauważył, że Akinmurele nienawidzi ludzi starszych. Ponieważ wybierał na ofiarę osoby starsze mieszkające na spokojnych przedmieściach, nazywano go "Cul-de-sac killer" w pobliżu. Akinmurele popełniła w przeszłości choroby psychiczne i już w wieku 11 lat popełniła zbrodnie przeciwko osobom starszym.

W 1995 roku Marjorie Ashton zginęła w pożarze w swoim mieszkaniu w Ballasalla na Wyspie Man. Została wcześniej zabita w swoim mieszkaniu przez uduszenie

W lutym 1996 roku Dorothy Harris zginęła w podobny sposób, również w Ballasalla. Jej śmierć została uznana za wypadek, ale później podejrzewano Akinmurele, że zamordowała niewidomą i częściowo głucha seniorkę.

W październiku 1998 roku Jemmimah Cargill, 75-letnia seniorka mieszkająca ze Stephenem Akinmurele w mieszkaniu, zginęła w pożarze. Ta sprawa została uznana za morderstwo.

W dniu 30 września 2007 r. Akinmurele napadła na Joan i Erica Boardmana w ich mieszkaniu. Udusił Joana Boardmana i zaatakował Erica Boardmana kijem, którego zranił i zostawił w przekonaniu, że go zabił. Eric Boardman zajął się nim, dlatego Akinmurele zostawił pałkę na miejscu zbrodni. Joan i Eric Boardman zginęli w jej mieszkaniu. Na pałce znaleziono odciski palców Akinmurele'a. Boardman otrzymał pośmiertne wyróżnienie za odwagę, by bronić siebie i żony przed Akinmurele, dzięki czemu Akinmurele zostawił na miejscu dowody obciążające i złapała go policja.

Aresztowanie i śmierć

Akinmurele został znaleziony na odciskach palców w trakcie podwójnego morderstwa w dniu 30 września. Zidentyfikowano i aresztowano zabójców. W areszcie przedprocesowym zaatakował kilka osób i zranił lekarza. Poza tym zauważył, że grozi mu niebezpieczeństwo. Twierdził, że zamordowałby starców. Poza pięcioma udowodnionymi morderstwami istnieje szereg podejrzanych, najwcześniejszych w 1994 roku.

Stephen Akinmurele powiesił się na kilka tygodni przed procesem. 1 sierpnia 1999 w jego celi. W swoim liście pożegnalnym napisał, że nie może już dłużej czuć, że chce zabijać. W więzieniu wielokrotnie zmieniał się między szpitalem a izolatką, ponieważ wyrażał fantazje o przemocy i myśli samobójcze.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności