Wikibiopedia

 

Lawrence Abu Hamdan

Lawrence Abu Hamdan (ur.

Życie

Lawrence Abu Hamdan urodził się w Jordańskiej stolicy Amman, ale wychował się głównie w angielskim mieście York (niektórzy nazywają go tylko libańskim lub jordańskim artystą). Jego ojciec jest Libanese i jego rodzina należy do Druzów; jego matka pochodziła z Yorkshire. Według własnych danych Abu Hamdan czuje się zarówno niezwykle arabski, jak i arabski.Abu Hamdan tourte wcześniej jako muzyk i był zwolennikiem sceny muzycznej DIY w Leeds. Studiował na Middlesex University w Londynie, który w 2007 roku opuścił z licencjatem sztuki Sonic Arts. W 2010 r. został nagrodzony przez Centre for Research Architecture des Goldsmiths College (University of London) Master of Arts (University of London), w 2016 r. przez tę samą dziedzinę PhD.Od 2015 r. do 2017 r. Abu Hamdan Fellow był w Vera List Centre for Art and Politics w New School w Nowym Jorku. W 2017 r. uczestniczył w berlińskim programie artystycznym DAAD. Obecnie jest Fellow na Uniwersytecie Chicago.Lawrence Abu Hamdan jest żonaty i ojciec córki. Mieszka w Bejrucie ze swoją libańską żoną i dzieckiem. Jako powód do przeprowadzki do Libanu nazwał doświadczoną władzę ze strony brytyjskiego Biura Głównego, w którym przez 13 miesięcy starałby się złożyć wniosek o paszport dla swojej córki.

Zakład

Abu Hamdan określa siebie jako niezależnego detektywa audio, a także jako detektywa dźwiękowego (angielsko-private ear), którego szkolenie jako muzyka kwalifikuje go do pracy w kryminalistycznych dochodzeniach audio. Zajmuje się hybrydową funkcją pomiędzy specjalistą technologiczną a artystą. Abu Hamdan rozwija i adaptuje swoje dzieła już wizualnie i radiofoniczne dzieła sztuki i instalacje do różnych miejsc, w tym galerie, muzea, a także do pracy prawniczej i adwokackiej. Liczne jego badania zostały przeprowadzone we współpracy z niezależną agencją ds. sztuki i badań architecture, która ma siedzibę w Goldsmith College, gdzie studiował Abu Hamdan. Dzięki oprogramowaniu audio może wizualizować określone częstotliwości danego dźwięku.

Za Defence for Children International wraz z Forensic Architecture przeanalizował śmierć dwóch palestyńskich młodych ludzi w Baituniya w 2014 r., zastrzelonych przez izraelskich żołnierzy. Na podstawie analizy akustycznej mógł udowodnić, że żołnierze używali ostrej amunicji, a nie pocisków gumowych, jak twierdzili izraelscy żołnierze. W 2019 r. Abu Hamdan został nominowany do prestiżu londyńskiego teatru Earwitness Gallery, instalacji wideo Walled Unwalled oraz Performance After SFX na Tate Modern. Jego podstawą były wywiady z byłymi więźniami syryjskiego więzienia wojskowego Saidnaya. Powstały one w ramach badania audio dla Amnesty International i Forensic Architecture. Dzięki efektom dźwiękowym Abu Hamdan pomógł sześciu ocalałych zapamiętać scenę dźwiękową więzienia. Dzięki temu mógł odtworzyć nieznaną architekturę budynku i zrozumieć, co się działo w Saidnaya.Abu Hamdan był uważany za ulubionego tajemnego na Prize Turnera. Tym bardziej zaskakujące było ogłoszenie ławy przysięgłych o przyznaniu nagrody po raz pierwszy w równych częściach wszystkim czterem nominowanym artystom. Abu Hamdan, Helen Cammock, Oscar Murillo i Tai Shani zdecydowali się na ten plan podczas pierwszego spotkania w Turner Contemporary i poprosili jury o wyróżnienie ich jako artystów heterogenicznych z dużą ilością pochodzenia migracyjnego. Ława przysięgłych w końcu odpowiedziała na to wezwanie, a nagroda w wysokości 40 000 funtów została sprawiedliwie podzielona między czterech artystów. Abu Hamdan stwierdził, że rok 2019 był wydarzeniem specyficznym dla artystów, ponieważ wszyscy byli na podobnej drodze społecznej i politycznej. Tym razem wydawało się, że jest to bardziej spójne podejście polityczne niż estetyczna praktyka, mówi Abu Hamdan. Podczas ceremonii wręczenia nagród Helen Cammock przedstawiła wspólnie przygotowane, bardzo polityczne oświadczenie: Nagroda Turnera przyznawana jest brytyjskim artystom lub artystom mieszkającym w Wielkiej Brytanii. W tym roku, jak często w przeszłości, cena prawdopodobnie wzrasta, co jest definiowane jako brytyjskie, zdaniem Cammock. niezwykle ważne jest to w czasach, w których umacniają się prawa i odnawiają faszyzm w konserwatywnym i wrogo nastawionym środowisku w Wielkiej Brytanii, co sprawia, że stajemy się coraz mniej mile widziani wraz z przyjaciółmi i rodzinami w Wielkiej Brytanii. Cammock wspomniał również o zbliżającym się podwyborstwie, w którym można to zmienić.Obecnie Abu Hamdan zajmuje się kwestią reinkarnacji, która ma również znaczenie w religii druzów. W tym celu nagrał m.in. wywiad z 31-letnim druzem, który uważa się za reinkarnację 17-letniego chłopca, który został zabity w 1984 r. podczas wojny secesyjnej w Libanie.2020 Abu Hamdan wziął udział w jesień Steiryjskiej; zainstalował swoją Soundpiece A Convention of Tiny Movements w regałach supermarketów.Abu Hamdan prace zostały włączone do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Guggenheim Museum, Van Abbemuseum, Centre Pompidou i Tate Modern.

Wystawy (wybór)

Wystawy indywidualne

2012: Aural Contract: The Whole Truth (Casco, Utrecht)

2012: Aural Contract: The Freedom of Speech Itself (Showroom, Londyn)

2013: Tape Echo (Beirut in Cairo, Kair / Van Abbemuseum, Eindhoven)

2015: Taqiyya (Sztuczna Sala St. Gallen)

2015: The All-Hearing (Laveronica, Arte Contemporanea, Sycylia)

2016: Contra Diction: Speech Against Itself (Centre Pompidou, Paryż)

2016: Earshot (Portikus, Frankfurt am Main)

2018: Hammer Projects: Lawrence Abu Hamdan (Muzeum Hammera, Los Angeles)

2018: Lawrence Abu Hamndan (Chisenhale Gallery, Londyn)

2018: Lawrence Abu Hamdan: [INAUDIBLE] (mor charapentier, Paryż)

2018: Earwitness Theatre (Chisenhale Gallery, Londyn)

2018: Walled Unwalled (Tate Modern Tanks, Londyn)

2018: Walled Unwalled (daadgalerie, Berlin)

2019: Lawrence Abu Hamdan (Witte de With justice for Contemporary Art, Rotterdam)

2019: Earwitness Theatre (Institute of Modern Art, Brisbane)

2019: Naqt (Sfeir-Semler Gallery, Bejrut)

2019: The Voice Before the Law (Hamburger Dworzec kolejowy w Muzeum Obecności, Berlin)

Nagrody

2016: Międzynarodowa Nagroda Nam June Paik

2017: Rotterdam International Film Festival w Tiger Short Film Award (Rubber Coated Steel)

2017: Europejski Festiwal Sztuki Medycznej Względy Dialogu Nagrody Urzędu Działań Zewnętrznych (Rubber Coated Steel)

2017: 25 FPS Festival, Nagroda publiczności Zagrzebia (Rubber Coated Steel)

2018: Nagroda Baloise Art

2018: Abraaj Group Art Prize

2019: Turner Prize (wraz z Helen Cammock, Oscar Murillo i Tai Shani)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności