Wikibiopedia

 

Akinbode Akinbiyi

Akinbode Akinbiyi (ur. Ze względu na swój udział w wystawach, festiwalach, publikacjach i sieciach fotografii w Afryce jest jednym z znanych na całym świecie fotografów artystycznych.

Życie i dzieło

Akinbiyi dorastał w Anglii, gdzie studiowali jego rodzice, oraz w nigeryjskim Lagos. Studiował literaturę i anglistykę w Ibadan, Lancaster i Heidelbergu. W 1972 roku rozpoczął autodydaktyczne szkolenie fotografa. Wkrótce Akinbiyi stał się jednym z najpopularniejszych na świecie fotografów afrykańskich. Jego głównym celem są szybko rozwijające się i szybko zmieniające się megamiasta kontynentu afrykańskiego, w tym Lagos, Kinszasa, Kair, Dakar i Johannesburg. Skupia się on na niespektakularnym codziennym życiu ludzi, najwyraźniej bez subiektywnej interpretacji formacji. Sam artysta opisuje swoje metody działania związane z fotografią uliczną, mówiąc: "Od 40 lat poruszam się powoli i łagodnie; nie próbuję wchodzić w przestrzeń osobistą innych ludzi i jednocześnie robić zdjęć. Jest to rodzaj tańca, negocjacji, spaceru niezwykle wrażliwy sposób poruszać się po różnych pokojach. niech jego motywy zajmą analogową kamerę średniej wielkości.

Akinbiyi regularnie sporządza katalogi wystaw, którymi się zajmuje, i w 2014 roku uczestniczył jako współautor w projekcie książki "Just Ask! w sprawie współczesnej afrykańskiej sceny fotograficznej (2014, wydanej przez Simona Njamiego). We współpracy z Instytutem Goethe w Nigerii założył ośrodek sztuki, w którym powstała sieć afrykańskich szkół fotograficznych.Działania Akinbiyis zostały pokazane na wystawach i biennale we Frankfurcie, Berlinie, Dreźnie, Tokio, Paryżu, Filadelfii, Johannesburgu lub Hawanie oraz opublikowane w różnych czasopismach. Był także kuratorem różnych wystaw Instytutu Stosunków Międzynarodowych, w tym wystaw Lagos (2004) i Spot on... DAK'ART. Biennale współczesna sztuka afrykańska w 2009 r. W Bamako, Mali, kuratował niemiecki wkład do wioski "Rencontres de Bamako - Biennale de la Photografia Africaine" (2003).

W ramach dokumentu documenta 14 w 2017 r. wydał pracę Passageways, Involuntary Narratives, and the Sound of Crowded Spaces w Atenach i Kassel. W Berliner Kunstschule SAVVY Contemporary zaprezentował kompleksową pracę na wystawie grupowej That, Around Which The Universe Revolves: On Rhythmanalysis of Memory,Times, Bodies in Space. W związku z wystawą New Photography 2023 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MOMA) Akinbiyi zorganizował tzw. "Photo-Wander" (gra słów z anglojęzycznym wonder and wander) w Harlemie, gdzie stosował swoją metodę migracji miejskiej.Akinbode Akinbiyi po ukończeniu studiów mieszkał tymczasowo w Monachium i mieszkał w Berlinie od początku lat 90-tych.

Publikacje

Koyo Kouoh (Hrsg.) Lucid Knowledge. Fotografia jako waluta - Aktualność, znaczenie i rozpowszechnianie obrazów. (2022). Berlin: Hatje Cantz Verlag.

Simon Njami, Sean O. Toole, Akinbode Akinbiyi, Lucienne Bestall, Nicola Brandt, Frédérique Chapuis, John Fleetwood et al. (2019) The Journey. /New Positions in African Photography. Bielefeld: Kerber Verlag, ISBN 9783735606822 (anglisch).

Simon Njami (Hrsg. ): Just Ask! Kerber Verlag, Bielefeld 2014, ISBN 978-3-86678-984-5 (angielski).

Nagrody (wybór)

Stypendium reportażowe czasopisma Stern, 1987

Goethe-Medaille, 2016

Zakony zasług Republiki Federalnej Niemiec, 2021

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności