Wikibiopedia

 

George Chapman (truciciel)

George Chapman, urodzony jako Seweryn Antonowicz Kłosowski (* 14 grudnia 1865 w Nagórnej, Kongresowa Polska; † 7 kwietnia 1903 w więzieniu Wandsworth, Londyn, Anglia) był polsko-brytyjskim trucicielem. Podejrzewano, że był również Kubą Rozpruwaczem.

Życie

Seweryn Antonowicz Kłosowski rozpoczął praktykę jako asystent medyczny i fryzjer w Polsce w wieku 15 lat. Następnie ukończył szkolenie chirurgiczne w klinice w Warszawie. Następnie przez półtora roku służył w wojsku jako chirurg polowy. Wyemigrował do Londynu około 1887 r., ale pewne jest, że mieszkał w Londynie od 1888 r. Początkowo pracował jako fryzjer, ale około 1888 r. otworzył własny salon fryzjerski w dzielnicy Tottenham. 29 października 1889 roku poślubił urodzoną w Polsce Lucy Baderski, z którą miał dwoje dzieci. Wkrótce potem pojawiła się inna Polka, która twierdziła, że poślubiła go już w Polsce. Początkowo mieszkali razem w trójkę, zanim kobieta, która później przyjechała do Londynu, wróciła do Polski. Kłosowski wyemigrował do USA z Lucy Baderski w kwietniu lub maju 1891 r. i osiedlił się w New Jersey, gdzie otworzył salon fryzjerski. Rozstał się z żoną z powodu jej kobiecości, która rozstała się z nim i wróciła do Anglii. W końcu podążył za nią w 1893 roku i para początkowo przeniosła się z powrotem do Londynu, ale wkrótce ponownie się rozstała z powodu jego romansów. Potem nastąpił roczny związek z niejaką Annie Chapman. Po zakończeniu związku przyjął jej nazwisko i odtąd nazywał się George Chapman. To właśnie pod tym nazwiskiem stał się znany i został później skazany.

Czyny

Mary Isabella Spink

W 1895 roku George Chapman poznał Mary Isabellę Spink, z domu Renton, w domu rodziny Renton, z którą mieszkał. Była ona nadal żoną innego mężczyzny, ale żyła z nim w separacji. Pan Spink opuścił ją z powodu jej uzależnienia od alkoholu. Chapman i pani Spink zostali parą i od października 1895 r. twierdzili przed znajomymi, że są małżeństwem. Otworzyli razem salon fryzjerski, który początkowo dobrze prosperował, ale po pewnym czasie sprzedaż wyraźnie spadła z powodu spożywania alkoholu przez Mary Spink. W 1897 r. Chapman poprosił klienta i chemika o butelkę emetycznego kamienia nazębnego. Otrzymał ją po potwierdzeniu odbioru w księdze trucizn. Salon fryzjerski musiał zostać zamknięty, a jesienią 1897 r. Chapman wynajął lokal w Prince of Wales Inn. Stan zdrowia Mary Spink zaczął się znacznie pogarszać. Charakteryzowało się ono biegunką i silnym bólem brzucha. Pani Spink ostatecznie zmarła 25 grudnia 1897 roku. Lekarz, który został wezwany, odnotował gruźlicę jako przyczynę śmierci w akcie zgonu. Podczas późniejszej autopsji w jej ciele znaleziono trujący antymon.

Bessi Taylor

Na początku 1898 r. Chapman zatrudnił Elizabeth Bessi Taylor jako pokojówkę. Twierdził również przed gośćmi i znajomymi, że się pobrali. Zgodziła się i pozwoliła nazywać się "panią Chapman". Wkrótce po rzekomym ślubie zachorowała. Lekarze nie byli w stanie zdiagnozować przyczyny choroby. Zmarła 13 lutego 1901 roku. Lekarz Stoker odnotował, że przyczyną śmierci było wyczerpanie w wyniku nadmiernej biegunki i nudności. Później w jej ciele znaleziono również antymon.

Maud Marsh

W sierpniu 1901 roku George Chapman przygarnął dwudziestoletnią Maud Marsh. Wcześniej mieszkała z rodzicami, ale po zatrudnieniu przeniosła się do gospody Chapmana. Również w jej przypadku para twierdziła, że wzięła ślub. Niedługo potem Maud również zachorowała. Została zabrana do szpitala, gdzie jej stan początkowo się poprawił. Następnie została wypisana, ale po powrocie do Chapmana nastąpił nawrót choroby. Jednak Stoker, który został wezwany, nie był w stanie znaleźć przyczyny choroby. Stan pogorszył się pomimo opieki lekarza. Jej matka w końcu nabrała podejrzeń i zleciła lekarzowi Grapelowi zbadanie córki. Doszedł on do wniosku, że doszło do zatrucia, ale nie był w stanie określić rodzaju trucizny. Maud Marsh zmarła wkrótce potem.

Wstrząśnięty wiadomością od Grapela, Stoker zaaranżował przeprowadzenie sekcji zwłok. Analiza chemiczna wykazała ślady antymonu. 23 października 1902 r. wydano nakaz aresztowania Chapmana. Został on aresztowany przez inspektora Godleya, który był również zaangażowany w śledztwo w sprawie Kuby Rozpruwacza.

Proces

Proces Chapmana rozpoczął się w Old Bailey 16 marca 1903 roku i trwał cztery dni. Oskarżenie reprezentował późniejszy polityk Edward Carson, który występował również w procesie Oscara Wilde'a, a sędzią był Justice Grantham. Przesłuchano łącznie 37 świadków. Sekcje zwłok, które zostały zabezpieczone przed rozkładem dzięki stężeniu antymonu, dodatkowo obciążyły Chapmana. Zainteresowanie opinii publicznej było znaczne, dlatego też przesłuchania cieszyły się dużą frekwencją. Ostatecznie ława przysięgłych uznała go za winnego i skazała na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano w więzieniu Wandworth 7 kwietnia 1903 roku.

Podejrzenie, że Chapman był Kubą Rozpruwaczem

Już w trakcie śledztwa detektywi podejrzewali, że George Chapman był Kubą Rozpruwaczem. Pogląd ten został później przyjęty przez różne inne osoby. Zasadniczo założenie to opiera się na fakcie, że Chapman przebywał w okolicy i czasami mieszkał w tym samym domu, co jedna z ofiar. Podczas jego pobytu w New Jersey, w Nowym Jorku doszło również do podobnego morderstwa niejakiej Carrie Brown. Jego szkolenie dało mu również umiejętności chirurgiczne, które również przypisywano Rozpruwaczowi. Jego wygląd pasował również do zeznań świadków opisujących Rozpruwacza.

W przeciwieństwie do tego, Chapman musiałby zmienić swój modus operandi dla swoich przestępstw, co jest raczej niezwykłe. Motywacje tych przestępstw również nie są podobne.

Literatura

Maximilian Jacta: Czy to był Kuba Rozpruwacz? Przypadek George'a Chapmana. W: Erich Schwinge: Słynne procesy karne. Spektakularne przypadki w międzynarodowej historii kryminalnej. Wydanie specjalne. Orbis-Verlag, Monachium 2001, ISBN 3-572-01242-2.

Hendrik Püstow i Thomas Schachner: Kuba Rozpruwacz. Anatomia legendy. Militzke, Lipsk 2006, ISBN 3-86189-753-9.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności