Wikibiopedia

 

Simon Janczewski

Simon Janczewski (ur. 26 stycznia 1926 w Reims jako Zygmunt Janczewski; zm. 5 stycznia 1989) - francuski piłkarz i trener polskiego pochodzenia.

Kariera zawodnicza

Janczewski urodził się we Francji z polskich rodziców i był obywatelem ojczyzny swoich przodków do czasu, gdy 26 kwietnia 1934 r. ośmiolatek otrzymał obywatelstwo francuskie; w rezultacie zmienił swoje imię Zygmunt na Simon. Od 1943 roku grał dla amatorskiego klubu z Soissons. Mierzący 174 centymetry wzrostu obrońca został odkryty przez pierwszoligowy klub FC Sochaux, który podpisał z nim kontrakt w 1948 roku. Choć w tamtych czasach nie było jeszcze możliwości dokonywania zmian, już w pierwszym sezonie zdołał zadomowić się w drużynie, a w kolejnych latach stał się kluczowym zawodnikiem na prawej obronie. Sezon 1952/53 przyniósł mu pierwszy tytuł mistrza kraju, wygrywając Coupe Charles Drago, a także wicemistrzostwo z drużyną, ale Janczewski również stracił swoje stałe miejsce w składzie.

W 1953 roku podpisał kontrakt z ligowymi rywalami Girondins Bordeaux; w Bordeaux ponownie był niekwestionowany i był również częścią czołowej drużyny. Drużyna dotarła również do finału krajowego pucharu w 1955 roku, ale przegrała 5: 2 z OSC Lille. Spadek nastąpił rok później, zmuszając Janczewskiego do gry w drugiej lidze po raz pierwszy. Po roku spędzonym w drugiej lidze, w którym nie udało mu się awansować, zakończył karierę w 1957 roku w wieku 31 lat po 214 meczach w pierwszej lidze bez gola i 35 meczach w drugiej lidze z jednym golem.

Kariera trenerska

Bezpośrednio po zakończeniu kariery zawodniczej, były profesjonalista rozpoczął pracę jako trener w amatorskim klubie z Facture niedaleko Bordeaux w 1957 roku. W 1960 roku przeniósł się do klubu w Arès i zajmował to samo stanowisko do 1962 roku. Jego ostatnią posadą trenerską był klub z Cazaux, ale nigdy nie udało mu się zdobyć pracy jako trener w profesjonalnym klubie.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności