Wikibiopedia

 

Ben Mohammed Abdesselem

Ben Mohammed Abdesselem (* 15 czerwca 1926 w Casablance; † 31 grudnia 1965) był francuskim piłkarzem pochodzenia marokańskiego.

Jako zawodnik klubu

W Bordeaux (1952-1955)

Mierzący 180 cm wzrostu napastnik Abdesselem dorastał w rządzonym przez Francuzów Maroku i nosił koszulkę WAC Casablanca w swoim rodzinnym mieście. W wieku 26 lat przeniósł się do metropolitalnej Francji w 1952 roku i podpisał profesjonalny kontrakt z pierwszoligowym klubem Girondins Bordeaux. Zadebiutował we francuskiej ekstraklasie 14 września 1952 r., kiedy to zagrał w przegranym 3:1 meczu z Le Havre AC. Następnie stał się stałym bywalcem i strzelił swojego pierwszego gola w pierwszej minucie meczu z Olympique Nîmes 23 listopada tego samego roku. W dalszej części meczu trafił jeszcze dwukrotnie, odgrywając kluczową rolę w zwycięstwie swojej drużyny 3:2. W następnym okresie udowodnił swoją bramkostrzelność, zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców z 22 bramkami w sezonie 1952/53; Bordeaux zajęło to samo miejsce w tabeli końcowej. Później nastąpiły dwa sezony, w których nadal odnosił sukcesy, zdobywając odpowiednio 14 i 15 bramek, choć nie był w stanie powtórzyć swojego pierwszego profesjonalnego roku. Dotarł z drużyną do finału krajowego pucharu w 1955 roku, gdzie zmierzył się z OSC Lille. Został powołany na finał, ale nie udało mu się strzelić gola i ostatecznie poniósł porażkę 5: 2. W tym samym roku opuścił Bordeaux.

W Nîmes (1955-1957)

Po odejściu z Bordeaux podpisał kontrakt z ligowymi rywalami Olympique Nîmes w 1955 roku. Zwykle był tam stałym bywalcem i strzelił dwanaście goli w pierwszym roku. Zdobył również jedyny tytuł w swojej karierze w tym sezonie w drugim pucharze Coupe Charles Drago. W sezonie 1956/57 nie odgrywał jednak prawie żadnej roli w drużynie i wystąpił tylko dwa razy. Karierę zawodową, która trwała zaledwie pięć lat, zakończył w 1957 roku w wieku 31 lat po 98 meczach w pierwszej lidze, w których strzelił 63 gole.

Reprezentacja narodowa

Abdesselem miał 27 lat, gdy po raz pierwszy założył koszulkę reprezentacji Francji w wygranym 1:0 meczu z Irlandią 25 listopada 1953 roku. Mecz towarzyski, w którym nie strzelił gola, był jedynym meczem międzynarodowym, w którym zagrał.

Styl gry

Napastnik był uważany za silnego technicznie i posiadał dobre umiejętności operowania piłką. Był również bardzo zwinny. Z drugiej strony miał również reputację lekkomyślnego, a jego poziom wydajności wahał się.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności