Wikibiopedia

 

Leo Lehman

Leo Lehman (znany również jako Leo Lehmann, * 18 listopada 1926 w Breslau; † 2005) był polsko-brytyjskim pisarzem i scenarzystą.

Życie

Lehman urodził się we Wrocławiu i dorastał w Kaliszu w żydowskiej rodzinie. Wraz z matką i innymi krewnymi uciekł najpierw do Francji w 1939 roku, następnie do Hiszpanii w 1942 roku i wreszcie do Anglii w 1944 roku. Po zakończeniu wojny studiował język angielski w Southampton, a w 1949 r. został obywatelem brytyjskim. Początkowo pracował jako nauczyciel, a od 1956 r. jako dramaturg, dramatopisarz i scenarzysta.

W podeszłym wieku Lehman cierpiał na chorobę Parkinsona.

Praca

Lehman pisał dla angielskich teatrów i BBC w latach 1957-1974. Jego sztuki teatralne były również często pokazywane w telewizji, np. w serii BBC Sunday-Night Play i ITV Play of the Week. Od 1964 roku do lat 80. coraz częściej pracował dla niemieckiej telewizji i niemieckojęzycznych teatrów, gdzie współpracował z takimi reżyserami jak Franz Peter Wirth, Michael Kehlmann, Tom Toelle i Nicolas Gessner.

Lehman wielokrotnie pracował nad materiałami z najnowszej historii, w szczególności z okresu II wojny światowej i emigracji. W 1983 roku, wraz z reżyserem Franzem Peterem Wirthem i aktorką Daną Vávrovą, otrzymał nagrodę Adolf Grimme Gold Award za dziesięcioodcinkowy serial Ein Stück Himmel (oparty na autobiografii Janiny David).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności